2660c-dzien_niepodleglosci_grodno1-480x314Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w oddziałach Związku Polaków na Białorusi miały w tym roku różne formy. Odbywały się Msze święte, akademie, koncerty, składano znicze na grobach polskich bohaterów.

Msza święta za Ojczyznę została odprawiona w kościele Pobernardyńskim w Grodnie. Natomiast uczniowie Polskiej Szkoły w Grodnie uczcili 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości akademią i świątecznym koncertem.

Najbardziej masowe obchody odbyły się w Lidzie, gdzie na Mszę świętą za Ojczyznę przybyło ponad stu miejscowych Polaków. Po nabożeństwie dzieci, uczące się języka polskiego w szkółkach parafialnych, zaprezentowały program artystyczny.

Lidzianie zapalili znicze na grobach powstańców styczniowych na miejscowym cmentarzu i oddali hołd poległym za Ojczyznę lotnikom z 5. Pułku Lotniczego, stacjonującego przed wojną w Lidzie.

Przy Krzyżu Katyńskim, upamiętniającym ofiary zbrodni NKWD, dokonanej na polskich oficerach w 1940 roku, odbył się improwizowany wiec.

Miejscowi Polacy, na kilka dni przed uroczystością Wszystkich Świętych i Zaduszkami, podzielili się na grupy i posprzątali znajdujące się w okolicy Lidy cmentarze wojenne.

Przy kamieniu upamiętniającym ks. Adama Falkowskiego zapalono znicze i odmówiono modlitwę za duszę księdza – męczennika i patrioty.

Z kolei na cmentarzu garnizonowym w Wołkowysku oddano hołd żołnierzom, którzy za niepodległość Polski oddali życie w latach 1918-1920.

Źródło: znadniemna.pl

Zostaw wiadomość

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć tagi i atrybuty HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>