200 tysięcy uczestników Dnia Polonii we Wspólnocie Polskiej
2 maja świętowaliśmy najważniejszy dla Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Miło nam poinformować, że w czasie całego dnia kiedy prezentowaliśmy wydarzenia, życzenia, mszę świętą, spotkania i prace konkursowe, towarzyszyło nam ponad 200 tysięcy osób reprezentujących cały świat Polonii, że wszystkich zakątków naszej planety. To dzięki Państwu to święto jest tak wyjątkowe, bo łączy w duchu solidarności i patriotyzmu wszystkich Polaków bez względu na miejsce ich zamieszkania.
Kiedy w 2002 roku z inicjatywy Senatu RP, który przychylił się do apelu uczestników II Zjazdu Polonii w Pułtusku, Domu Polonii Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w 2001 roku i przyjął uchwałę ustanawiającą święto dedykowane Polakom zamieszkałym poza granicami swojej ojczyzny było wiadomo, że stanie się dniem szczególnym. Połączenia pamięcią, tradycją i językiem 20. milionowa Polonia manifestuje swoje przywiązanie do Ojczyzny co w swojej skali i formach jest wydarzeniem imponującym i nie znajdującym odpowiednika w skali świata.
Dla powołanego 30 lat temu przez marszałka Senatu RP Andrzeja Stelmachowskiego Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, którego misją jest sprawowanie opieki nad Polonią i Polakami za granicą, każdy 2 maja jest ukoronowaniem kolejnych 12 miesięcy pracy w trakcie których realizuje szeroką gamę programów edukacyjnych, kulturalnych, sportowych, inwestycyjnych, informacyjnych, rocznicowych – wszystkie z myślą o naszych Rodakach rozsianych po całym świecie.
Życzenia
W tym roku w czasie naszych uroczystości przekazywaliśmy Państwu życzenia od władz państwowych, ustawodawczych, organizacji zrzeszających Polonię, posłów i senatorów – w tym Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP – Biura Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Adama Kwiatkowskiego, ministra Jana Dziedziczaka – Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, Przemysława Czarnka – Ministra Edukacji i Nauki, senatora Kazimierza Michała Ujazdowskiego – Przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, senator Marii Koc, posła Roberta Tyszkiewicza – Przewodniczącego Komisji Łączności z Polakami za Granicą, bp Wiesława Lechowicza – Przewodniczącego Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, Członka Komisji Duszpasterstwa, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, Dariusza Piotra Bonisławskiego – prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Tadeusza Adama Pilata – prezydenta Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, Jolanty Tatary – prezydenta Kongresu Oświaty Polonijnej, Małgorzaty Kwiatkowskiej – prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej, ks. Leszka Kryży TChr reprezentującego Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski oraz Marka Rudnickiego – reprezentanta Polonii amerykańskiej, członka Rady Patronackiej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Specjalne życzenia dla uczestników Dnia Polonii i Polaków za Granicą we Wspólnocie Polskiej dedykował Zespół „Mazowsze”.
Wydarzenia
2 maja tego roku miała również miejsce ważna uroczystość inaugurująca rozbudowę Domu Kultury w Wilnie – najważniejszej litewskiej instytucji kulturalno-społecznej służącej Polakom na Wileńszczyźnie. W obecności premierów Polski Mateusza Morawieckiego i Litwy Ingridy Šimonytė, przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz władz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” został wmurowany kamień węgielny pod rozpoczynającą się inwestycję. Transmitowaliśmy dla Państwa to wydarzenie w naszych portalach i mediach społecznościowych.
Msza Jasnogórska
W południe w czasie mszy świętej odprawionej w intencji Polonii i Polaków za Granicą w klasztorze na Jasnej Górze modlono się o „dar jedności wszystkich Polaków i dar odpowiedzialności za siebie w kolejnych trudnych dziejach naszego narodu” przez wstawiennictwo Maryi Królowej Polski. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, koncelebrowali ją: bp Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ks. Leszek Kryża, Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Jak mogli Państwo usłyszeć w czasie naszej transmisji Bp Wiesław Lechowicz zawierzył wszystkich rodaków żyjących poza granicami Ojczyzny Matce Bożej Jasnogórskiej. Podziękował paulinom za codzienną modlitwę za Polonię, modlitwę, która wybrzmiewa zwłaszcza podczas Apelu Jasnogórskiego. „Tutaj w Domu Matki Zawierzenia Królowej Polski potwierdzamy dzisiaj szczególną religijną, patriotyczną wspólnotę wszystkich, którzy tworzyli i nadal współtworzą naszą Ojczyznę – Polskę, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami” – mówił abp Wacław Depo w homilii.
W Pałacu Prezydenckim
Wczesnym popołudniem w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość nadania obywatelstwa polskiego reprezentantom licznej grupy repatriantów corocznie przybywających do Ojczyzny. Dzień Polonii i Polaków za Granicą ma wymiar szczególnej łączności: z jednej strony – tęsknoty, a z drugiej strony – pamięci, a nade wszystko wielkiego związku, czegoś, co nazywam wspólnotą Polaków na całym świecie, wspólnotą myśli, mentalności i sposobu patrzenia na świat – podkreślał Prezydent Andrzej Duda. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyła też Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda..
Prezydent Andrzej Duda wręczył również Flagi RP przedstawicielom organizacji działających na rzecz wsparcia Polonii i Polaków poza granicami kraju: „Ta flaga ma ogromne znaczenie, bo trzeba pamiętać, że to nie tylko symbol. Że to są barwy, to jest sztandar, za który ludzie umierali – powiedział w słowie wprowadzającym. Flagę dla Stowarzyszenia „Wspólnota Polska: odebrał prezes Dariusz Piotr Bonisławski.
Debaty
W Dniu Polonii i Polaków za Granicą nie może zabraknąć rozmów Polaków o polskich sprawach. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zorganizowało debatę pod hasłem „Polonia Solidarna”, która odbyła się za pośrednictwem łączy internetowych i była transmitowana w naszych portalach i mediach społecznościowych. Debatę poprowadził prof. Jan Wiktor Sienkiewicz – członek Rady Krajowej SWP a wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Dariusz Piotr Bonisławski – Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Tadeusz Adam Pilat – Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, ks. Leszek Kryża – Dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie KEP.
Na spotkaniu omówiliśmy sytuacja Polaków na Białorusi, działania Wspólnoty Polskiej na Wschodzie, ostatnie przedsięwzięcia na Ukrainie, Litwie, w Kazachstanie, W podsumowaniu określono przyszłe działania w duchu solidarności z Rodakami potrzebującymi naszej troski i pomocy.
Konkurs: „Polska to dla mnie…”
W czasie całego święta 2 maja, ale też i w kolejnych dniach, prezentowaliśmy prace drugiej już edycji konkursu „Polska to dla mnie…” zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Polonijną Agencję Informacyjną SWP, którego celem jest przybliżenie rozumienia polskości wśród rodaków rozsianych po całym świecie.
W tym roku na konkurs wpłynęło ponad 1100 prac. Do finału zakwalifikowało się 216. Jedną z prac przesłanych z Polski zaprezentowaliśmy poza konkursem, ze względu na ciekawą tematykę. Konkurs był dedykowany wyłącznie dla Polonii i Polaków za granicą, stąd też prace z Polski nie były brane pod uwagę.
Portal Dnia Polonii i Polaków za Granicą SWP
Wszystkie przedsięwzięcia zorganizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” można zobaczyć w portalu Dnia Polonii SWP.
Źródło: Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”
W. Litwin
Szkoda, że kolejny rok covidowy uniemożliwia przeprowadzenie obchodów jak to miało miejsce dotychczas. Zwłaszcza fantastyczne wrażenie robił biało-czerwony pochód w Wilnie. Ale i tak tym razem Polacy tłumnie zgromadzili się u stóp MB Ostrobramksiej prosząc o łaski podczas Mszy Świętej.
Augustów
Coś pięknego. Jak wiele patriotyzmu jest w Polakach poza granicami Ojczyzny. Czasami wydaje się, że mają go więcej niż ludzie w Polsce.