20 lutego w Taboryszkach spotkali się rodzina i przyjaciele malarki ludowej Anny Krepsztul. Spotkanie miało szczególną okazję – w tym dniu obchodzone były 90. urodziny malarki. Zmarła w 2007 roku Anna Krepsztul nadal łączy ludzi.

Z rana na cmentarzu harcerze z księdzem Dariuszem Stańczykiem modlili się za duszę artystki-malarki. W kościele pw. św. Michała Archanioła w Taboryszkach po południu ksiądz proboszcz Jan Mackiewicz odprawił Mszę św. w intencji Anny Krepsztul i zmarłych członków Jej rodziny, a także podziękował Bogu za możliwość poznania artystki-malarki.

We mszy świętej oraz obchodach rocznicy urodzin wzięli udział liczni zgromadzeni mieszkańcy Taboryszek, młodzież z Solecznik i Butrymańc, mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz, prezes ZPL i AWPL Waldemar Tomaszewski, zastępca mera rejonu Anna Jesvilienė, starosta gminy turgielskiej Edward Tyszkiewicz, dyrektor Centrum Kultury w Solecznikach Grażyna Zabarauskaitė, prezes Wspólnoty Lokalnej w Taboryszkach „Taboryszki malowane” Henryk Danulewicz, dyrektor Gimnazjum im. Anny Krepsztul w Butrymańcach Teresa Sawiel, kierownik Muzeum Anny Krepsztul w Taboryszkach Alina Mołoczko.

Po mszy świętej zgromadzeni przy grobie malarki dzielili się wspomnieniami, złożyli kwiaty, zapalili znicze oraz modlili się pod przewodnictwem księdza Henryka Naumowicza, proboszcza z Dukszt, byłego wieloletniego proboszcza w Taboryszkach.

Waldemar Tomaszewski powiedział, że Anna Krepsztul od lat najmłodszych poznała trudy ogromnego cierpienia. Była męczennicą, a zarazem osobą ogromnej Wiary i miłości do bliźniego. W trakcie życia towarzyszył jej Cud namalowania w wielkich cierpieniach tysięcy obrazów. Europoseł prosił więc o modlitwę o wyniesienie Anny Krepsztul na ołtarze. Przypomniał ogłoszenie sprzed 3 laty inicjatywy parafian Mejszagoły o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego księdza prałata Józefa Obrembskiego, który od roku 1932 niósł swą posługę duszpasterską w najbliższym sąsiedztwie w Turgielach.

Do uczestników zwrócił się także mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz.

– Zebraliśmy się tu, dzisiaj, aby podziękować Annie Krepsztul za Jej dobre serce. Dzisiejsze spotkanie jednoczy wszystkich, którzy rozumieją fenomen Jej życia i twórczosci. Dowodem naszej pamięci jest także muzeum Jej imienia, które planujemy rozbudować – mówił mer.

Niekończący się ból był integralną częścią dnia słynnej artystki-malarki Anny Krepsztul. Malarstwo stało się dla niej najlepszym sposobem na oderwanie się od trudów codzienności. Wszystkie przykre doświadczenia zostały przezwyciężone przez pokorną wiarę w Boga, bezgraniczne modlitwy, wielkie wsparcie rodziny i bliskich. Mimo trudności, jakie napotkała na drodze, zasłużyła na tytuł artystki ludowej i Honorowego Obywatela Rejonu Solecznickiego oraz błogosławieństwo papieża św. Jana Pawła II.

Informacja własna, salcininkai.lt

  1. życie i dzieło

    Od najmłodszych lat Anna zdradzała talent i zamiłowanie do sztuk plastycznych. Wspierał ją i udzielił pierwszych lekcji rysunku ojciec, który pasjonował się rzeźbą, techniką. Cudowny świat zburzyła choroba 10-letniej dziewczynki. To był początek długich zmagań z osteoporozą i gruźlicą kości. Sztuka i malarstwo pozwoliły jej godnie do końca walczyć ze słabością i niewolą na wózku inwalidzkim (od 1978 roku). Przez całe swoje życie Anna namalowała ponad 3 i pół tysiąca obrazów, które są dziś w prywatnych kolekcjach i galeriach, między innymi w Polsce, na Litwie, w USA, w Anglii, w Niemczech, we Francji, w Australii, w Kanadzie, w Watykanie oraz zdobią ściany wielu kościołów. W 2005 roku decyzją Rady Samorządu Rejonu Solecznickiego Anna Krepsztul została Honorowym Obywatelem Rejonu Solecznickiego. 15 lutego 2008 r. otrzymała pośmiertnie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

  2. Pamięć o wielkich ludziach, wspaniałych postaciach z Wileńszczyzny, to nasz wspólny polski obowiązek. Ten obowiązek działacze i politycy Związku Polaków na Litwie oraz Akcji Wyborczej Polaków na Litwie doskonale wypełniają.

Comments are closed.