Konferencja o innowacyjności w nauczaniu języka polskiego na Ukrainie
Pracownicy Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie dr Paweł Błażewicz oraz Artur Kolęda wzięli aktywny udział w konferencji oświatowej „Wybieram polski. Innowacyjność w nauczaniu języka polskiego na Ukrainie”, która odbyła się w dniach 23–24 listopada 2019 w Kamieńcu Podolskim.
Przeprowadzili m.in. warsztaty, podczas których zapoznali polskich nauczycieli z grami edukacyjnymi IPN („Znaj Znak”, „Polak Mały”, „Alarm dla Warszawy”) oraz sposobami ich wykorzystania w edukacji szkolnej. Zaprezentowali również najnowsze publikacje naukowe oraz teki edukacyjne IPN.
Konferencja została zrealizowana w ramach projektu Fundacji Wolność i Demokracja pt. „Biało-czerwone ABC. Program rozwoju polskiej edukacji na Ukrainie”, współfinansowanego przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach opieki nad Polonią i Polakami za granicą. Gospodarzem i współorganizatorem wydarzenia był Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy. Twórcom wydarzenia udało się zgromadzić ponad 100 polskich nauczycieli z Winnicy i okolic, którzy wzięli udział w prelekcjach, warsztatach i treningach.
Uczestnicy konferencji wzięli również udział w uroczystej mszy św. w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim, odprawionej w sobotę, 23 listopada, przez biskupa ordynariusza diecezji kamienieckiej ks. Leona Dubrawskiego w intencji ofiar Wielkiego Głodu w latach 1932–1933. Według obecnych szacunków historyków, na Ukrainie zmarło wtedy od 6 do 7 milionów ludzi. Czwarta sobota listopada jest na Ukrainie Dniem Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych, a w oknach wystawiane są zapalone świece.
Obecnie na ekranach polskich kin można oglądać film „Obywatel Jones”, opowiadający historię Garetha Jonesa – walijskiego dziennikarza, który kilkukrotnie podróżował po ZSRS i dokumentował klęskę głodu, alarmując o niej świat. Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w 1935 r.
Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali zaprezentowane przez pracowników IPN publikacje oraz gry edukacyjne, dzięki uprzejmości i pomocy Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy, Damiana Ciarcińskiego.
Źródło: www.ipn.gov.pl