Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przebywał z wizytą w Ukrainie. Była to pierwsza wizyta marszałka polskiego Sejmu od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Wizyta Marszałka Sejmu w Kijowie rozpoczęła się od złożenia kwiatów przed ścianą pamięci bohaterów wojny rosyjsko-ukraińskiej. Następnie Szymon Hołownia udał się do siedziby ukraińskiego parlamentu na spotkanie z przewodniczącym Rusłanem Stefanczukiem. Podczas spotkania marszałek Sejmu podkreślił konieczność współpracy na poziomie parlamentarnym. Przedstawiciele parlamentów Polski i Ukrainy zgodnie stwierdzili, że opór przeciw propagandzie i wojnie hybrydowej są obecnie kluczowe. W rozmowie poruszono również kwestie procesu akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego, także kontekście zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie, oraz ostatni szczyt przewodniczących parlamentów Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy w Białymstoku.

Kolejnym punktem wizyty było wystąpienie Szymona Hołowni przed Radą Najwyższą Ukrainy. – Polska nie godzi się, by opresyjny rosyjski reżim mordował ukraińskiego ducha. Żeby deptał życie ludzkie, suwerenność państwa, żeby decydował, który naród ma prawo do istnienia, a który nie. Takie tragedie miały już miejsce w naszym regionie i nasze państwa bardzo boleśnie ich doświadczały. Dlatego dziś Polska, tak samo jak Ukraina, nie ma złudzeń. I robi wszystko, by powstrzymać ten koszmar – mówił Szymon Hołownia. Podkreślił, że polski Sejm w pełni popiera integralność terytorialną Ukrainy oraz wszelkie działania na rzecz deokupacji i reintegracji Półwyspu Krymskiego. – Pozostajemy w pełni zaangażowani w podnoszenie tych kwestii na forum międzynarodowym, szczególnie poprzez format Międzynarodowej Platformy Krymskiej na szczeblu parlamentarnym – zaznaczył marszałek Izby.

Następnie marszałek Szymon Hołownia udał się na spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent Ukrainy podziękował za pomoc i wsparcie Polski w wielu obszarach, które dotyczą Ukrainy. Z kolei Marszałek Hołownia wyraził swój podziw dla odwagi i bohaterstwa narodu ukraińskiego. Odniósł się także do Szczytu Przewodniczących Parlamentów Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy Białymstoku i chęci kontynuowania formatu w formule rozszerzonej np. o kraje nordyckie. Tematem spotkania były też przygotowania do podpisania dwustronnej umowy w sprawie bezpieczeństwa oraz wyniki międzynarodowej konferencji na temat pokoju w Ukrainie, która odbyła się w Szwajcarii.

Po spotkaniu z prezydentem Zełenskim Marszałek Sejmu kontynuował serię spotkań z przedstawicielami najwyższych władz Ukrainy. Rozmawiał z premierem Denysem Shmyhalem oraz ministrem obrony narodowej Rustemem Umerowem.

Szymon Hołownia odwiedził także dominikański ośrodek pomocy w Fastowie, gdzie spotkał się z prowadzącymi ośrodek wolontariuszami m.in. z Polski, oraz przebywającymi tam dziećmi, ewakuowanymi z obwodu donieckiego.

Marszałek Sejmu udał się również do Buczy. Szymon Hołownia w towarzystwie mera miejscowości złożył kwiaty przed pomnikiem ofiar rosyjskiej inwazji w Buczy oraz zapalił symboliczny znicz. Odwiedził również – zniszczoną w działaniach wojennych – Cerkiew św. Andrzeja i Wszystkich Świętych.

Fot. Piotr Molęcki/Kancelaria Sejmu, źródło: sejm.gov.pl