Instytut Myśli Polskiej w Wilnie zorganizował dyskusję pt. „28 lat blokowania lustracji na Litwie”. 

„Temat lustracyjny jest swego rodzaju takim „grzechem pierworodnym” w naszym kraju, ponieważ dostaliśmy go w spadku jeszcze po byłym systemie. Niestety, przez blisko 30 lat niepodległości nie potrafiliśmy z nim sobie poradzić. Nie udało się nam przeprowadzić powszechnej lustracji na wzór innych krajów z naszego regionu” – powiedział na wstępie dyrektor Instytutu Myśli Polskiej Tadeusz Andrzejewski.

Andrzejewski przedstawił w skrócie, jak z lustracją radziły sobie inne państwa w regionie, np.: byłe NRD, Czechy czy Polska. Zaznaczył, że w przypadku Niemiec ustawa lustracyjna zadziałała w sposób „oczyszczający życie publiczne”.

Kwestię lustracji na Litwie od strony parlamentarnej, ustawodawczej przedstawił poseł na Sejm Litwy z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Zbigniew Jedziński. Podkreślił, że celem powszechnej lustracji nie jest prześladowanie osób, które kiedyś współpracowały z KGB, ale tylko odtajnienie ich nazwisk, gdyż obecnie te osoby mogą być szantażowane przez tych, którzy mają dostęp do tajnych dokumentów.

Była to już druga dyskusja, zorganizowana przez Instytut Myśli Polskiej w Wilnie. Pierwsze spotkanie odbyło się w końcu września, podczas którego poruszono temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości polskiego dziedzictwa narodowego na Kresach. Prelegentami były znane osobistości życia społecznego w Polsce, wielcy miłośnicy Kresów i obrońcy Kresowych Polaków – ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, ekspert do spraw kresowych i propagator pamięci o ludobójstwie wołyńskim oraz dr Bogusław Rogalski, politolog, były europoseł i lider Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Zostaw wiadomość

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć tagi i atrybuty HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>