30 września br. ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Adam Kwiatkowski, Wicemarszałek Sejmu RP Elżbieta Radziszewska oraz Poseł PiS Andrzej Kryj wzięli udział w Święcie Plonów Rejonu Wileńskiego w Pikieliszkach na Litwie.

Minister Adam Kwiatkowski  odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników tej uroczystości. „W  polskiej   tradycji   zakończenie   sezonu   prac   polowych   to   okazja,   aby   wspólnie cieszyć się ze zbiorów oraz by   uroczyście   podziękować za nie Bogu i ludziom. Wszędzie tam, gdzie mieszkają i pracują polscy rolnicy ten piękny zwyczaj jest zachowany” – napisał Prezydent w liście. Dodał również: „Dziękuję Państwu za obecność tutaj, za wszystko co czynią Państwo dla pomyślnego rozwoju Wileńszczyzny. Życzę urodzajnych zbiorów w przyszły roku i najserdeczniej Państwa pozdrawiam. Szczęść Boże!”.

„Korzystam z okazji by w tym tradycyjnym czasie refleksji i podsumowań całorocznego wysiłku wspomnieć także o plonach, które przynosi państwu trwanie przy narodowych tradycjach, języku i kulturze, przy polskości. Dostrzegamy i ogromnie cenimy w Polsce państwa osiągnięcia, integrację wobec polskich wartości, uczestnictwo w kulturze i jej współtworzeniu, szerzenie i doskonalenie polskiej oświaty, tak potrzebnej najmłodszy przedstawicielom polskiej społeczności na Litwie” – napisała premier RP Beata Szydło w odczytanym przez Ambasador Doroszewską lisie gratulacyjnym.

List gratulacyjny nadesłał także marszałek Sejmu Marek Kuchciński: „Taki czas dożynek to czas wdzięczności za osiągnięte zbiory i świętowanie okresu zakończenia ciężkiej pracy, ale także moment w którym poczucie wspólnoty i bliskości jest szczególnie silne. Wierzę, że święto plonów rejonu wileńskiego będzie właśnie takim wydarzeniem” – napisał marszałek.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości w odczytanym przez posła Andrzeja Kryja liście, wyraził zadowolenie, że Polacy na Litwie są „wierni Bogu i dziedzictwu przodków kultywują to wyjątkowe święto”. Kaczyński podkreślił, że dożynki łączą „Polaków na całym świecie”.

Głos zabrał również przewodniczący AWPL-ZCHR Waldemar Tomaszewski. „Chciałbym serdecznie wszystkim podziękować, zaczynając od naszych rolników, bo to głównie ich święto. Też naszych głównych organizatorów na czele z panią Marią Rekść. Będziemy oczywiście dziękowali wszystkim starostom na tych pięknie urządzonych stoiskach, które będziemy odwiedzali. Przy okazji chcę podziękować również dla państwa polskiego w osobach pani ambasador, pana ministra, prezydenta Andrzeja Dudy, parlamentarzystów, że ciągle nas wspieracie rodaków rozsianych po świecie” – oświadczył europoseł.

Na uroczystość dożynkową w rejonie wileńskim przybył ambasador Japonii oraz przedstawiciele placówek dyplomatycznych Białorusi i Federacji Rosyjskiej oraz liczne delegacje polskich organizacji i samorządów.

źródło: msz.gov.pl

  1. Dożynki łączą Polaków bez względu na to, gdzie mieszkają. Dożynki wileńskie są wyjątkowe, z bogatym programem, wystawami, poczęstunkiem, a w centrum uroczystości zawsze jest msza, czyli podziękowanie Bogu. Aspekt religijny dla Polaków na Kresach zawsze miał wielkie znaczenie.

Comments are closed.