Ponad 1000 zawodników z 27 krajów w 22 dyscyplinach, czyli XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne Gdynia 2019

Uroczystość rozpoczęła się ceremoniałem Wojskowej Asysty Honorowej w skład której wchodzą – Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy i Kompania Honorowa Akademii Marynarki Wojennej. W otwarciu Igrzysk Polonijnych uczestniczyła również reprezentacja Chóru Akademii Marynarki Wojennej złożona z podchorążych oraz studentów cywilnych.

Reprezentacje 27 krajów (w tym z Białorusi, Litwy i Ukrainy) poprowadzili podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Organizatorem Igrzysk jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”

XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne objęte zostały Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Mecenasem jest Senat RP oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerem strategicznym Miasto Gdynia oraz Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.

Oficjalny portal Igrzysk Polonijnych:

http://igrzyskaletnie2019.wspolnotapolska.org.pl/

******

Igrzyska – Polonijne święto sportu

Światowe Igrzyska Polonijne były pierwszym dużym wydarzeniem sportowym zorganizowanym dla Polonii i Polaków po odzyskaniu niepodległości. I Igrzyska Sportowe Polaków z zagranicy odbyły się w 1934 r. na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. I Światowy Polonijny Sejmik Olimpijski odbył się w1969 r. w Katowicach – Jaszowcu. Od tego czasu Sejmiki odbywają się co 2 lata.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Polski Komitet Olimpijski i Miasto Gdynia organizują w dniach od 27 lipca 2019 roku do 3 sierpnia 2019 roku XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne Gdynia 2019. Poprzedzi je jubileuszowy już, XXV Światowy Polonijny Sejmik Olimpijski organizowany przez Polski Komitet Olimpijski. Partnerem Igrzysk jest Senat RP oraz Ministerstwo Sporu i Turystyki.

Światowe Letnie Igrzyska Polonijne to najważniejsza i największa cykliczna impreza sportowa organizowana polskimi samorządami, skierowana do Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju.

Źródło: wspolnotapolska.org.pl

  1. Młodzi Polonusi nie tylko krzewią polskość, ale krzewią także tężyznę fizyczną. I o to właśnie chodzi, by zawsze łączyć to, co pożyteczne tak dla ducha jak i dla ciała.

Comments are closed.