28 stycznia 2021 roku prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek i wiceprezes IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk otrzymali z rąk działaczy Formacji Niepodległościowej Krzyże Służby Niepodległości.

Dr Jarosław Szarek i dr hab. Krzysztof Szwagrzyk zostali odznaczeni „za wierną i dumną służbę dla Niepodległości Polski, wyrażaną w niezawodnym trwaniu przy wartościach patriotycznych i wspieraniu Formacji Niepodległościowej w działaniach dla Najjaśniejszej Rzeczpospolitej oraz wspomaganiu procesu kształtowania i kształcenia współczesnych i przyszłych postaw patriotycznych i nieprzemijających wartości chrześcijańskich” – czytamy w uchwale Kapituły Krzyża Służby Niepodległości.

Odznaczenie zostało ustanowione 17 września 2020 roku na II Zjeździe Formacji Niepodległościowej, wzorowane jest na Krzyżu Niepodległościowym. Kapituła, której przewodniczy Tadeusz Stański, zdecydowała, aby kolorystyka wstążki Krzyża niosła, nawiązując do tradycji, przesłanie, które brzmi: „z szarości okupacji komunistycznej przez krew i trud do ponownego odzyskania Niepodległości”, równocześnie szarość wstążki nawiązuje do koloru mundurów Piłsudczyków. Krzyże przyznawane są w trzech kategoriach:

– dla działaczy niepodległościowych opozycji antykomunistycznej

– pośmiertnie dla działaczy niepodległościowych szczególnie zasłużonych w walce o Niepodległość

– dla osób, które w szczególny sposób wspierają działania Formacji Niepodległościowej w czasach po odzyskaniu Niepodległości.

Fot.: Sławek Kasper (IPN)

Źródło: www.ipn.gov.pl

Comments are closed.