W podwileńskim miasteczku Mejszagoła imieniem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego został nazwany duży plac przed dworem Houwaltów. Upamiętnienie było inicjatywą AWPL-ZChR (Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin), która jest największą siłą w samorządach Wileńszczyzny.

Rada samorządu rejonu wileńskiego poparła propozycję AWPL-ZChR. Za przyjęciem uchwały głosowało 23 radnych, 4 wstrzymało się od głosu.

Miasteczko Mejszagoła zostało wytypowane nieprzypadkowo. To właśnie tu podczas swej pierwszej wizyty na Litwie, prezydent Lech Kaczyński wraz z towarzyszącym mu prezydentem Litwy Valdasem Adamusem, odwiedzili ks. Prałata Józefa Obrembskiego w przeddzień jubileuszu 100.-lecia jego urodzin. Prałat Obremski był postacią powszechnie szanowaną, nazywano go Patriarchą Wileńszczyzny.
– „Warto podkreślić, że właśnie z okazji stulecia niepodległości Litwy należy upamiętnić i uczcić takich polityków, którzy byli nie „papierowymi”, a prawdziwymi naszymi przyjaciółmi, którzy dążyli nie tylko do dobrych, formalnych relacji między naszymi krajami, ale też chcieli pogodzić nasze narody. Należy podkreślić, że Kaczyński był jednym z tych polityków, który miał daleko sięgającą wizję, która teraz realizowana. On ostrzegał przed zagrożeniami dla naszego regionu, co, niestety, sprawdziło się. Dlatego naprawdę warto go upamiętnić” – powiedział radny AWPL-ZChR Tadeusz Andrzejewski podczas posiedzenia.

Ponadto samorząd umieści przy Muzeum ks. Prałata Józefa Obrembskiego tablicę upamiętniającą wizytę prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Valdasa Adamkusa. Tablica ma być odsłonięta 16 lutego, w 100. rocznicę niepodległości Litwy.
– „Zostanie umieszczona i odsłonięta tablica, upamiętniająca wizytę prezydentów Polski i Litwy u śp. Prałata Józefa Obrembskiego – honorowego Obywatela Rejonu Wileńskiego. Był ważną postacią dla rejonu, zmarł w wieku 105 lat” – powiedziała mer rejonu wileńskiego Maria Rekść.

Lech Kaczyński również ma zostać upamiętniony w Wilnie. Radni samorządu stołecznego w pierwszym czytaniu poparli projekt uchwały AWPL-ZChR o nazwaniu ulicy w centrum Wilna imieniem prezydenta Polski, a końcowe głosowanie w tej sprawie ma się odbyć 7 lutego. Także samorząd rejonu solecznickiego, gdzie podobnie jak w rejonie wileńskim, większość w radzie ma AWPL-ZChR, planuje jeszcze w tym roku uhonorowanie imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Na zdjęciu: plac przed odnowionym dworem Houwaltów w Mejszagole (Fot. M.Paluszkiewicz)
Na podst. www.l24.lt

  1. Wizytę na Litwie, pierwszą w swej kadencji, rozpoczął prezydent Duda. Uważa się, że jest on kontynuatorem linii swojego mentora śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tego, którego tak godnie upamiętnili Polacy z Wileńszczyzny.

  2. Jak widać jak się chce to można. Bez zbędnych ceregieli z inspiracji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin decyzja już jest podjęta. To może być przykład dla wielu samorządów w Polsce, które niekiedy się boksują i nie są w stanie podjąć konstruktywnych decyzji. czyli krótko mówiąc: brawo Wilniuki i podziękowania.

  3. I bardzo dobrze się stało. Przybywa „polskich miejsc” na Wileńszczyźnie. Zaznaczamy swoją żywotność i obecność.

Comments are closed.