Po posiedzeniu Rady rządzącej Partii Chłopów i Zielonych zarówno lider partii Ramūnas Karbauskis, jak i premier Saulius Skvernelis oświadczyli, że zapraszają AWPL-ZChR do wspólnego formowania rządu.

Według zapisów Konstytucji, po wyborach prezydenckich rząd powinien na nowo otrzymać pełnomocnictwa. W praktyce oznacza to, że jest tworzony nowy Gabinet Ministrów oraz następują zmiany co najmniej w kilku ministerstwach.

Lider AWPL-ZChR Waldemar Tomaszewski potwierdził dla naszego portalu, że po raz kolejny otrzymał propozycję wspólnego formowania rządu.

„Na razie propozycji nie omawialiśmy, ale też specjalnie z tym nie śpieszymy, bo wciąż jesteśmy w okresie wyborczym i koncentrujemy się na zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego – tłumaczył Tomaszewski. – W najbliższym czasie nie planujemy żadnych negocjacji. Dopiero rozpoczniemy dyskusję wewnątrz organizacji”.

Zaakcentował też pryncypialną pozycję partii: „Dla nas potencjalna koalicja rządząca nie jest celem samym w sobie, a tylko narzędziem realizacji programu wyborczego i pomocy ludziom”. Zwrócił też uwagę na to, że „nasz program jest skierowany na zapewnienie sprawiedliwości społecznej i troskę o każdego obywatela”.

„Po pierwsze, musimy odpowiedzieć na pytanie, czy w ogóle warto wchodzić do koalicji półtora roku przed wyborami parlamentarnymi. Po drugie, jeżeli już rozpoczniemy negocjacje, to od razu zgłosimy do programu rządu swe ważne tezy programowe: nieodpłatne leki seniorom, zwiększenie świadczenia na dziecko, zwiększenie finansowania dróg lokalnych, wzmocnienie samorządności i inne długo oczekiwane przez mieszkańców kwestie” – podkreślił przewodniczący AWPL-ZChR.

Tomaszewski zaznaczył, że oficjalna propozycja przystąpienia do koalicji rządzącej świadczy o silnej pozycji AWPL-ZChR, do której przyczyniła się m.in. kreatywna pozycja ugrupowania w procesach wyborczych na wszystkich szczeblach, jak też znaczące poparcie wyborców.

„Cieszy fakt, że mamy renomę uczciwej i solidnej siły politycznej” – powiedział europoseł.

W ostatnich wyborach samorządowych AWPL-ZChR zdobyła 56 mandatów radnych, w tym 3 w Wisaginii oraz 53 w okręgu wileńskim, gdzie spośród wszystkich partii zajęła pierwsze zaszczytne miejsce. Ten wynik wyborczy jest bardzo wymowny, zważając na to, że w okręgu wileńskim mieszka 1/3 mieszkańców Litwy i tu generuje się prawie połowa litewskiej gospodarki, wytwarza się 42 proc. Produktu Krajowego Brutto (PKB).

Po wyborach samorządowych we wszystkich 6 samorządach – w rejonach wileńskim i solecznickim, mieście Wilnie, rejonach trockim i święciańskim oraz Wisaginii – gdzie AWPL-ZChR ma radnych, partia rządzi samodzielnie albo zawiązała koalicję rządzącą.

W wyborach prezydenckich lider AWPL-ZChR zwyciężył w rejonach wileńskim, solecznickim i Wisaginii oraz zdobył 4% głosów w skali kraju. W rejonie solecznickim na jego kandydaturę swe głosy oddało ponad 62 proc. wyborców – co jest swoistym rekordem tych wyborów.

Tomaszewski zwyciężył ogółem w 102 obwodach wyborczych (co stanowi około 6 proc. wszystkich obwodów). Zajął pierwsze miejsce we wszystkich 36 obwodach w rejonie solecznickim, w prawie we wszystkich w rejonie wileńskim (43 obwody), 13 – w Wisaginii, po 3 w mieście Wilnie i rejonie święciańskim, 2 w trockim i po 1 w rejonach szyrwinckim oraz jezioroskim.

Z 60 samorządów Litwy w wyborach prezydenckich Gitanas Nausėda wygrał w 46, Ingrida Šimonytė w 8 i za granicą, Saulius Skvernelis, jak i Waldemar Tomaszewski, w 3 samorządach. Innym 5 kandydatom w tym V. P. Andriukaitisowi nie udało się wygrać ani w jednym samorządzie, chociaż na przykład socjaldemokraci przed dwoma miesiącami w wyborach samorządowych zdobyli największą liczbę mandatów radnych – 274 i aż 13 socjaldemokratów zwyciężyło w bezpośrednich wyborach merów.

26 maja odbędzie się II tura wyborów prezydenckich i wybory do Parlamentu Europejskiego.

za: www.prawy.pl

 1. Trwają negocjacje. Zobaczymy co z tego wyniknie. Jak powiedział Tomaszewski nie zależy im na stanowiskach a na realizacji punktów programowych.

 2. ’potencjalna koalicja rządząca nie jest celem samym w sobie, a tylko narzędziem realizacji programu wyborczego i pomocy ludziom’ – tak powinna postępować każda partia, a nie tylko liczyć na ciepłe posadki dla siebie i znajomków

 3. mocna pozycja Tomaszewskiego w PE

  Portal 15min.lt podał oficjalny ranking litewskich europosłów uznawany przez Parlament Europejski:
  1 Vilija Blinkevičiūtė 21,5
  2 Petras Auštrevičius 19,5
  3 Rolandas Paksas 18,5
  4 Waldemar Tomaszewski 15
  5 Bronis Ropė 15
  6 Viktoras Uspaskickas 13,5
  7 Zigmantas Balčytis 13,5
  8 Laima Liucija Andrikienė 13
  9 Algirdas Saudargas 10,5
  10 Antanas Guoga 8,5
  11 Valentinas Mazuronis 4
  Uwzględniono zarówno statystyki aktywności jak i pozycję posłów w parlamencie i frakcjach.
  Lider AWPL-ZChR jest na wysokim czwartym miejscu!

 4. czy w koalicji, czy w opozycji, czy poza tymi układami AWPL-ZChR, zawsze na pierwszym miejscu stawia dobro wyborcy i realizację obietnic wyborczych i to jest kluczowe

 5. AWPL z Tomaszewskim robi wiele dobrego. Realna pomoc dla rodzin, dla seniorów… To nie są gruszki na wierzbie, a konkretne działania.

 6. Polska partia wzmacnia rodziny. Jedną z inicjatyw AWPL-ZChR jest świadczenie na dziecko w wysokości 120 euro miesięcznie. Dzisiaj rodziny już otrzymują 50 euro na dziecko.
  A już w lipcu tego roku rusza kolejna inicjatywa Akcji – Karta Rodziny.

 7. Ponowne zaproszenie AWPL-ZCHR do koalicji rządzącej Republiką Litewską jest wymowne i świadczy o renomie partii, jej sile, znaczeniu, rzetelności. Brawo Wilniucy!!!

 8. Nic w tym dziwnego, że te zaproszenie jest znowu poczynione. Bo nawet badania społeczne pokazały, że to właśnie Akcja Wyborcza cieszy się uznaniem mieszkańców jako najbardziej uczciwa partia na Litwie. Dlatego jest uważana za pożądanego koalicjanta. Tak jest zresztą w kilku samorządach rejonowych a i w samym mieście Wilnie.

  • W Wilnie Polacy mają wicemera czyli vice prezydenta! W stolicy Litwy, w stolicy przedwojennego Województwa Wileńskiego! Czapki z głów!

 9. AWPL-ZCHR to jedyna partia na Litwie, która tak mocno wspiera najbardziej potrzebujących.
  Dlatego w programie jest między innymi wprowadzenie nieodpłatnych leków dla seniorów oraz zwiększenie świadczenia na każde dziecko.
  To jest bardzo dobry kierunek działania, realne wsparcie dla rodzin.
  Taki jest program AWPL-ZCHR i jak podkreśla przewodniczący Waldemar Tomaszewski, ewentualne wejście do koalicji będzie się wiązało z zamiarem wprowadzenia tych projektów do programu rządowego.

 10. Piotr Stefański

  Skandaliczne ataki ze strony ZW finansowanej z pieniędzy polskiego podatnika. Na to idą pieniądze z Senatu i kilku fundacji???
  Na szaleńcze i kłamliwe ataki na liderów polskiej partii, zwłaszcza na Tomaszewskiego. Czy polscy politycy wiedzą, że finansują pośrednio zwalczanie polskiej partii i polskich organizacji, które powołane zostały przez Polaków z Wileńszczyzny, w celu ochrony tożsamości???

 11. Znalazłem coś co dobrze oddaje wpływ Tomaszewskiego na obecność Polaków i partii na życie polityczne na Litwie:
  „W ostatnich wyborach prezydenckich Waldemar Tomaszewski wygrał po raz kolejny zdecydowanie na Wileńszczyźnie, pokonując nawet prezydent Dalię Grybauskaitė. Stał się tym samym niekwestionowanym liderem politycznym w tej części kraju. Sprawił też jeszcze jedną ważną rzecz, otworzył drzwi do współpracy nie tylko z innymi mniejszościami narodowymi, ale też z partiami litewskimi. Dzięki temu AWPL-ZChR z partii polskiej mniejszości narodowej stała się najpierw partią regionalną, a obecnie ogólnokrajową, co pokazują wyniki wyborcze i poparcie dla Akcji również wśród litewskich wyborców

Comments are closed.