Publikujemy list otwarty działaczy społecznych, polityków i naukowców krytykujący skandaliczny i haniebny atak red. Marii Przełomiec na liderów polskiej społeczności na Litwie.

 

Warszawa, 7 sierpnia 2018 r.

Sz.P. Jacek Czaputowicz

Minister Spraw Zagranicznych

Sz.P. Witold Kołodziejski

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Sz.P. Jacek Kurski

Prezes Zarządu TVP S.A.

Sz.P. Krzysztof Skowroński

Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

 

Szanowni Państwo!

25 lipca na antenie telewizji Wpolsce.pl red. Maria Przełomiec dokonała bezprecedensowego i skandalicznego ataku na środowisko Polaków na Litwie.

Posługując się wielokrotnie kłamstwami różnego kalibru – od spraw drobnych jak wykształcenie szefowej Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie po ciężkie, a nieprawdziwe zarzuty natury politycznej wobec Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, pani Przełomiec urządziła trwający dwadzieścia minut seans nienawiści. Wyliczenie dwunastu kłamstw, manipulacji i oszczerstw, które padły w programie, znajduje się w oświadczeniu wydanym przez Biuro Prasowe AWPL-ZChR, dostępnym na stronie www.awpl.lt.

Nie może być przyzwolenia w polskiej przestrzeni publicznej na tak kłamliwe, agresywne i tendencyjne wypowiedzi. Zwłaszcza, jeśli celem ataku są nasi rodacy na Litwie, którzy na co dzień muszą zmagać się z polityką lituanizacji prowadzoną od początku lat 90. Nikt, a szczególnie dziennikarz zobowiązany do rzetelnego informowania, nie ma prawa do takich zachowań.

Pragniemy w tym miejscu wyrazić słowa uznania oraz podziw wobec wszystkich polityków, duchownych, nauczycieli, ludzi mediów, biznesu i kultury, wszystkich działaczy polskich na Litwie, a zwłaszcza wobec blisko dwustu tysięcy naszych rodaków, którzy poddawani od dziesiątek lat rozmaitym szykanom i zabiegom lituanizacji, trwają przy polskości. Doceniamy ogromny wysiłek i pracę, związaną najczęściej z pokonywaniem rozlicznych, codziennych przeciwności. Polska powinna te wysiłki doceniać i wspierać w dużo większym stopniu niż dotychczas, przede wszystkim udzielając rodakom jednoznacznego wsparcia politycznego.

Tymczasem skandal związany z wypowiedzią pani Przełomiec jest tym większy, że pełni ona funkcję sekretarza Rady Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie oraz redaktora programu „Studio Wschód” emitowanego na antenie TVP. Zasiada we władzach i pracuje w instytucjach, które finansowane są z pieniędzy polskich podatników, a ich nadrzędnym celem jest wspieranie Polonii oraz Polaków na Kresach. Swoim zachowaniem pani Przełomiec nie tylko nie wypełnia wspomnianych wyżej zadań, ale zajmuje postawę wprost z nimi sprzeczną.

Swoimi wypowiedziami na antenie telewizji Wpolsce.pl red. Przełomiec nie tylko rażąco podeptała standardy etyki dziennikarskiej, ale i negatywnie zweryfikowała się jako ekspert w sprawach polityki wschodniej. Liczba kłamstw jakie zawarła w swojej wypowiedzi świadczy o tym, że albo jest manipulowana na temat sytuacji Polaków na Litwie albo co gorsza sama świadomie manipuluje chcąc oczernić środowiska, które nie pasują do jej głęboko ideologicznej wizji. Obydwie możliwości dyskwalifikują ją na funkcjach pełnionych w Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie oraz w TVP.

Kwestia nieprawidłowości w fakturach ZPL została przez panią Przełomiec  potraktowana wyłącznie jako pretekst do generalnej rozprawy z reprezentantami litewskich Polaków, którzy z racji tego, że chcą Polakami pozostać są wyjątkowo niewygodni dla władz Litwy oraz nadwiślańskich reprezentantów ideologii tzw. giedroycizmu. Nieprawidłowości należy wyjaśnić uwzględniając kontekst oraz stosowany przez Polskę model finansowania inicjatyw polskich poza granicami, ale nie może być to pretekst do medialnego linczowania całej społeczności!

Zachowania pani Przełomiec kompromitują instytucje publiczne, w których pracuje. Dodatkowo mogą przyczynić się do zniweczenia wysiłków zmierzających do konstruktywnej i życzliwej współpracy między Polakami w kraju, polskimi instytucjami publicznymi a rodakami na Litwie. Czy taki cel przyświeca pani redaktor, znanej z bliskiej współpracy ze środowiskami reprezentującymi postawy na rzecz lituanizacji Polaków Wileńszczyzny?

W związku z powyższym zwracamy się do Ministra Spraw Zagranicznych, nadzorującego Fundację Pomocy Polakom na Wschodzie, do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Prezesa Telewizji Publicznej oraz Prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich o niezwłoczne wyciągnięcie najdalej idącej odpowiedzialności wobec red. Marii Przełomiec.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Duszpasterz Kresowian

Robert Winnicki

Poseł na Sejm RP, Prezes Ruchu Narodowego

Stanisław Żółtek

Poseł do Parlamentu Europejskiego, Prezes Kongresu Nowej Prawicy

Tomasz Rzymkowski

Poseł na Sejm RP, Kukiz’15

Janusz Sanocki

Poseł na Sejm RP

dr hab. Andrzej Zapałowski

Poseł na Sejm RP III kadencji, Poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji

Piotr Zgorzelski

Poseł na Sejm RP, Polskie Stronnictwo Ludowe

prof. Mirosław Piotrowski

Poseł do Parlamentu Europejskiego

prof. dr hab. Jacek Bartyzel

Profesor nauk społecznych, działacz opozycji w PRL

Robert Bąkiewicz

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości

Wojciech Edward Dobrzyński

Politolog, Narodowy Instytut Studiów Strategicznych, Przewodniczący Rady Fundacji NISS

Adam Domaradzki

Fundacja Służby Publicznej, Prezes Zarządu

Tomasz Dorosz

Kierownik Główny Obozu Narodowo-Radykalnego

Edward Wojciech Jeśman

President & National Director Polish American Congress of Southern California

Kamil Klimczak

Klub im. Romana Dmowskiego

Bogdan Kulas

Wiceprezes Związku Polaków w Norwegii

Witold Listowski

Prezes Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich

Jacek Marczyński

Wiceprezes Oddziału Waszyngtońsko-Metropolitarnego Kongresu Polonii Amerykańskiej

dr Wojciech Jerzy Muszyński

Redaktor naczelny „Glaukopis”

prof. Jerzy Robert Nowak

Historyk, publicysta

Ziemowit Przebitkowski

Prezes Stowarzyszenia Młodzież Wszechpolska

Józef Sadowski

Prezes Stowarzyszenia „Dobro Ojczyzny” w Raciborzu

Marcin Siembida

Radny Miasta Stalowa Wola, Prezes Stowarzyszenia Razem dla Kresów

Danuta Skalska

Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa w Bytomiu

Jan Skalski

Prezes Światowego Kongresu Kresowian

Maciej Wac-Włodarczyk

Fundacja VIS VERITATIS im. Świętego Michała Archanioła

Artur Zawisza

Były wiceprezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” (1998-2000)

Leszek Żebrowski

Publicysta, historyk

 1. A tu mamy o kolejnej rozbijaczce. O Romaszewskiej i jej źródle zarobkowym TV Bielsat, na którą kasę dawała z publicznych pieniędzy także matka, będąc w Radzie fundacji!!! W normalnych warunkach mamy konflikt interesów, ale tu??? Pasowało do giedroyciowej polityki prowadzonej przez Dworczyka

 2. Nie przypadkowo na Liście Obrońców Polaków na Kresach (tym razem konkretnie dotyczy Polaków na Litwie) jest ks. TADEUSZ ISAKIEWICZ-ZALESKI, gdyż to SIŁA NAJWYŻSZA tak zechciała, aby niezasłużony atak ze strony p. PRZEŁOMIEC – Sekretarz Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, red. „Studio-Wschód” za zgodą p. Prezesa tejże Fundacji MIKOŁAJA FALKOWSKIEGO, stanęli w obronie Bogu ducha winnym 280 tys. Polaków na Litwie.

  „Kiedy się działa, można się pomylić, nicnierobienie zawsze jest pomyłką”. (Romain Rolland)

  Czy warto było ten błąd fakturowy rozniecać na cały świat ? Przecież nauczyciel w szkole poprawia uczniowi błąd w zeszycie nie afiszując go przed całą klasą… Uzyskuje się na koniec dobre postępy. Po to są KONTROLERZY, aby pomagać, poprawiać, podpowiadać właściwe kroki w różnych dziedzinach naszego życia, nie zaś natychmiast kierować błąd do prokuratury.
  Czyżby prominenci całkiem zapomnieli o etyce biurowej, księgowej, społecznej, ludzkiej ? Z powodu błędu ZPL na Litwie Polska nie zaginie, zaś polska mniejszość narodowa na Litwie została bardzo boleśnie urażona ze strony naszej utęsknionej MACIERZY.

  Dziękuję MĄDRYM UMYSŁOM, co głośno stanęli w obronie Polaków na Litwie, którzy dokonali ogromnej pracy w utwierdzeniu swojej tożsamości poprzez wszechstronną działalność. Róbmy swoje, jak to czyniliśmy dotychczas, nie oczekując na pochwały od nikogo… Taka jest nasza MISJA.

  Prezes-dyrektor Centrum Kultury Polskiej na Litwie im. Stanisława Moniuszki w Wilnie – laureat tytułu „Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej”2013 r. – 30 lat pracy misyjnej dla dobra polskości na Litwie.
  Prezes Zrzeszenia Polskich Kobiet na Litwie – praca społeczna (od 1992 r.),
  Autor sześciu podręczników „Języka polskiego” dla Szkół Polskich na Litwie i na Białorusi,
  Poetka sześciu tomików poezji oraz poezji dla dzieci, współautorka ośmiu Antologii Polskiej Poezji światowej,
  Wykładowca nauczyciel, metodysta języka polskiego i literatury ojczystej. Moi uczniowie pracują w polskich szkołach na całej Wileńszczyźnie…

  Podaję podobną informację o sobie gwoli przypomnienia, iż MY POLACY NA LITWIE „NIE GĘSI” I SWÓJ HONOR MAMY.

  • Pełna racja. Atak na Wilniuków to wstyd dla tych urzędników z Polski, którzy to przygotowali i przeprowadzili. Ale mam nadzieję, że szybko sprawa zostanie wyjaśniona i honor uczciwych ludzi wrócony. Inaczej sobie tego nie wyobrażam. Tym bardziej, że żadna złotówka nie zginęła i wszystkie pieniądze z dotacji poszły na cele społeczne.

 3. W Polsce formalnie zmieniła się władza (z PO na PiS) ale w temacie kresowym wciąż dominuje rozbijanie i niszczenie niezależności organizacji kresowych i próba ich podporządkowania. Można nawet powiedzieć że teraz bardziej niż wtedy. Pomimo wygłaszanych frazesów o wspólnocie narodowej itp. Tym bardziej przykro że dzieje się to w roku 100.lecia odzyskania niepodległości. Akurat ojcowie niepodległości do Kresów i Kresowian mieli wielki szacunek, przeciwnie niż dzisiejsi ideolodzy myśli giedroyciowskiej czyli w istocie zdrady wobec Polskich Kresów.

 4. Brednie Przełomiec to fragment większej układanki, brudnej nagonki, która została wcześniej przygotowana. Już we wrześniu 2016 roku Jan Dziedziczak, wtedy wicemister MSZ ds. Polonii powiedział na zjeździe w Rzeszowie, że należy zmienić (sic!) prezesów Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Polaków na Litwie (sic!), czyli wymienić ich na ludzi całkiem uległych i sterowalnych. Dziedziczak pospiesznie zmienił szefa Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie na swojego człowieka Mikołaja Falkowskiego, a ten zaczął realizować plan, kilka miesięcy później znalazły się rzekome „kwity”, co dało początek ohydnemu atakowi na ZPL.

 5. Przełomiec wykonuje zadania – swoje lub czyjeś. Ale to jaki sposób to robi, każe zastanowić się nad jej IQ i znajomością historii. Ponadto posługuje się kłamstwami i manipulacjami. Tak jest teraz, tak było w trakcie programu „Studio Wschód” kiedy prowadząca wywiad redaktor Maria Przełomiec rosyjskiemu Ministrowi Kultury broniącemu gen. Iwana Czerniachowskiego odpowiedziała, iż wspomniany generał zabił jej dziadka co jest oczywiście kłamstwem i szybko wyszło tuż po programie.

  Stwierdzić, że rozmowa z min. Miedyńskim nie wyszła pani Przełomiec – to nazwać szambo perfumerią. Od strony czysto branżowej, profesjonalnej – była to oczywista kompromitacja prezenterki. Brak backgroundu, nieprzygotowania, kuriozalny błąd i pomylenie Rokossowskiego z Rolą-Żymierskim kwalifikując p. Przełomiec do odebrania matury.

  Część propagandystów warszawskich zrobiłaby wszystko, by ukryć bądź usprawiedliwić udział Ukraińców w zbrodniach hitlerowskich – no i aby zerwać, zniszczyć i uniemożliwić cień szansy na reset polsko-rosyjski.

 6. Za te wszystkie kłamstwa i manipulacje nos Przełomiec stał się długi jak długa jest taśma filmowa z jej beznadziejnymi programami, służącymi środowisku giedroyciowskiemu, a z pewnością nie Kresowiakom

 7. Red. Przełomiec nie tylko rażąco podeptała standardy etyki dziennikarskiej, ale i negatywnie zweryfikowała się jako ekspert w sprawach polityki wschodniej. Wysłuchiwanie jej kłamstw to masochizm. Ponadto kompromituje instytucje publiczne, w których pracuje, burzy resztki ich wiarygodności. Takie działania są społecznie szkodliwe w wymiarze olbrzymim.

 8. Łapy precz od Polaków z Litwy. Wilniucy trzymajcie się mocno. Powodzenia w starciu z antypolskimi siłami, masonerią i innymi wrogami tradycji, narodu i wiary.

 9. SKANDAL!!! HAŃBA!!! Ona totalnie kompromituje instytucje publiczne, fundację i telewizję. To absolutne szaleństwo, seans nienawiści i agresji.

 10. Ta baba nie powinna pełnić nigdy więcej funkcji publicznych. To istny skandal, aby ktoś kto układa się z antypolskimi działaczami i polonofobami, zajmował się rozdysponowywaniem pieniędzy publicznych oraz kreował poprzez swój nędzny program jednostronnej i subiektywnej, czyli kłamliwej rzeczywistości.

Comments are closed.