20 czerwca minęła 74. rocznica mordu w Glinciszkach. Na cmentarzu odbył się apel modlitewny poświęcony pamięci pomordowanych rodaków.

Tu spoczywają Polacy mieszkańcy Glinciszek zamordowani 20 czerwca 1944 roku“

W 1944 roku doszło do ludobójstwa 38 Polaków, którego dokonał litewski oddział pomocniczy policji niemieckiej w odwecie za śmierć 4 litewskich policjantów w starciu z piątą Wileńską Brygadą Armii Krajowej.

Na apel zebrali się mieszkańcy Glinciszek i okolic, miejska władza na czele ze starostą Wojciechiem Drozdem, członkowie Koła ZPL w Podbrzeziu, grono pedagogiczne z Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu oraz dzieci z przedszkola w Glinciszkach. Proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Podbrzeziu ks. Marek Gładki poprowadził modlitwę, członkinie zespółu „Randeo anima” śpiewały ku upamiętnieniu ofiar pomordowanych rodaków. Starosta wraz ze współpracownikami złożyli kwiaty i znicze, przedszkolaki – ręcznie wykonane kwiaty oraz inni, każdy na swój sposób, oddali hołd zmarłym.

Ten dzień jest szczególny mieszkańcom Glinciszek i okolic, ludziom, których krewni spoczywają na tym cmentarzu oraz dla nas wszystkich, ponieważ jest dla nas żywą lekcją historii, wychowania obywatelskiego oraz religii, wskazuje na najważniejsze wartości w życiu człowieka.

Wioleta Paszkowska, nauczycielka religii w Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Podbrzeziu

Za: wspolnotapolska.org

  1. A dlaczego nie ma przedstawicieli ambasady??? Mają czas na udział w jakiś nieistotnych wydarzeniach a ty nie byli w stanie się pofatygować? Skandalem było nie pojawienie się we wspaniałym majowym marszu polskości.

    • Pani ambasador Doroszewska świętowała flagę tatarską pod ambasadą Ukrainy. W Paradzie Polskości w maju też nie szła z Rodakami. Widocznie ona ma jakieś inne priorytety.

Comments are closed.