Nie tylko podczas wakacyjnych wędrówek, ale w każdym czasie warto odwiedzić Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Założył je w 2011 r. pasjonat historii i wojskowości Zbigniew Banaszek i jego żona śp. Marzena.

Muzeum mieści się w odrestaurowanym wojennym spichlerzu wybudowanym w 1941 r. przez Niemców na potrzeby zaopatrzenia frontu wschodniego. Ekspozycja rozmieszczona jest w czterech bardzo dużych salach (dwie z nich na piętrze przeznaczone są na wystawy planszowe, spotkania i prelekcje). W pierwszej sali na parterze zlokalizowano pamiątki z Kresów Wschodnich, druga sala to ekspozycja militariów oraz licznych pamiątek związanych ze Szkołą Podchorążych Piechoty, która funkcjonowała w pobliskim Komorowie.

Muzeum posiada również wiele pamiątek o Obrońcach Grodna w 1939 i bohaterze narodowym rtm. Witoldzie Pileckim, który z tym miastem był związany.

Muzeum zostało wpisane na listę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, posiada bardzo bogate zbiory dokumentów i pamiątek związanych z historią jednostek wojskowych stacjonujących w Ostrowi Mazowieckiej i okolicy, od wieku XIX aż do czasów współczesnych.

Więcej informacji na stronie internetowej http://muzeumkresow.pl/

Comments are closed.