Ludobójstwo dokonane w latach 1939 – 1947 przez nacjonalistów ukraińskich na mieszkańcach Kresów Południowo-Wschodnich i Lubelszczyźnie stanowi część dramatu zgotowanego obywatelom polskim przez systemy i ideologie totalitarne. W wyniku zbrodniczych działań Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii, Służby Bezpieki OUN, Samoobronnych Kuszczowych Widdiłów, SS Galizien i band chłopskich na terenie sześciu przedwojennych wschodnich województw II RP – wołyńskiego, lwowskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego, lubelskiego i poleskiego – zginęło ponad 150 tys. polskich obywateli. Śmierć zadawano im w niezwykle okrutny sposób.

Wywieś flagę i zapal Znicz Pamięci!

Łódź, 9 i 10 lipca

Klub imienia Romana Dmowskiego zaprasza na łódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

9 lipca o godz. 19:00 w kościele garnizonowym pw. św. Jerzego (ul. św. Jerzego 9) odprawiona zostanie Msza święta w intencji ofiar ludobójstwa oraz Ojczyzny.

10 lipca o godz. 18:00 spod Konsulatu Honorowego Ukrainy (ul. Piotrkowska 77) wyruszy Łódzki Marsz Pamięci Ofiar Wołynia, który przejdzie ulicą Piotrkowską, zatrzyma się pod tablicą pamiątkową na kościele pw. Zesłania Ducha Świętego i zakończy się na Placu Wolności.

https://www.facebook.com/events/916522622145103/

https://www.facebook.com/events/193199812107408/

Z poważaniem,

Kamil Klimczak, Prezes Klubu im. Romana Dmowskiego

Zielona Góra – Łężyca, 11 lipca

17.00 – kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej – msza święta w intencji Pomordowanych

18.00 – Skwer Kresowy (powitanie gości, odśpiewanie hymnu narodowego, przemówienia, apel pamięci, złożenie kwiatów i zniczy) Organizatorzy:– Stowarzyszenie „Pamięć Polskich Kresów” w Zielonej Górze– Zespół Edukacyjny nr 6 w Zielonej Górze.

Serdecznie pozdrawiamy, Maria i Leszek Jazownikowie.

Żary (Lubuskie), 11 lipca

11 lipca 2020 r. Klub Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch. w Żarach, Kresowe Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich w Żarach i Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów w Żarach zapraszają na uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.

Jak co roku  główna część uroczystości rozpocznie się o godz. 12.00 przy Krzyżu Wołyńskim na Cmentarzu Komunalnym w Żarach, a zapoczątkuje ją sygnał syren alarmowych i dzwonów kościelnych rozbrzmiewający w całym mieście. Wojskową asystę honorową zapewni 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego. Zachęcamy wszystkich do wywieszenie w dniu 11 lipca biało-czerwonej flagi z kirem na znak pamięci o wszystkich pomordowanych na Kresach przez Ukraińców. Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary z grobów, których nie ma.

dr med. mjr Zbigniew Kopociński

Wrocław, 11 lipca

11 lipca obchodzimy 77. rocznicę ludobójstwa dokonanego na Polakach. Tego dnia bandyci ukraińscy zaatakowali 99 miejscowości, w których mieszkali Polacy. Jest to symboliczna data największego natężenia zbrodni, dokonywanych na Wołyniu. Mordercy specjalnie wybrali niedzielę, kiedy Polacy udawali się do kościołów na Msze Święte. Bestialsko mordowano kobiety, dzieci, osoby starsze, a także szczególnie okrutnie postępowano z księżmi katolickimi. Ten dzień przeszedł do historii pod nazwą „Krwawej Niedzieli”.

Środowiska kresowe oraz organizacje patriotyczne od lat organizują obchody tej tragicznej dla Polaków daty. W tym roku spotykamy się w sobotę (11 lipca), o godz. 17:00, pod Pomnikiem Mauzoleum przy Bulwarze Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu. Zapraszamy wszystkich ze zniczami oraz kwiatami do oddania hołdu ofiarom ludobójstwa na Kresach. Pamiętajmy, że wśród pomordowanych byli również Ormianie, Żydzi, Węgrzy oraz Ukraińcy, którzy sprzeciwili się zbrodniom.

 

Poznań, 11 lipca

Chodzież (Wielkopolska), 11 lipca

Pomimo pandemii, jak co roku, spotkamy się przy „Kamieniu wołyńskim” na cmentarzu parafialnym w Chodzieży. W imieniu organizatorów zapraszam w dniu 11 lipca br. na godzinę 12:00 WSZYSTKICH, którym leży na sercu pamięć i prawda.

Wywieś flagę i uczcij pamięć pomordowanych.

Kraków, 11 lipca

Oddział IPN w Krakowie, Fundacja Stanica Kresowa, Małopolska Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Korporacja Akademicka „Akropolia Cracoviensis” zapraszają na uroczystości, upamiętniającą ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskich obywatelach, mieszkańcach Wołynia i Kresów Południowo-Wschodnich II RP.

Program uroczystości w sobotę, 11 lipca 2020 r.

9.30 – msza święta w kościele karmelitów bosych pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Rakowicka 18

11.00 – uroczystość przy Pomniku Ofiar Zbrodni Ludobójstwa na cmentarzu Rakowickim (przy południowo-zachodnim murze cmentarza, w pasie nr 49)

Tarnów, 11 lipca

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Tarnowie zaprasza na tarnowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej w 77 rocznicę Rzezi Wołyńskiej – Ludobójstwa Polaków na Kresach.

godz.16.00 – Msza Św. w kościele M. Kolbego w Tarnowie przy Urszulańskiej

Po Mszy nastąpi przemarsz ulicą gen. Bema i Najśw. M. Panny pod Kurhan Kresowy na cmentarzu starym -hymn państwowy, przywołanie faktów oraz wspomnienia świadków, złożenie kwiatów i świateł pamięci, wspólne odśpiewanie roty

Ponadto przypominamy, że w związku z sytuacją epidemiczną uczestników obowiązuje założona maseczka i zachowanie bezpiecznej odległości (o ile nie zostaną wydane inne zarządzenia władz państwowych lub lokalnych).

Przemyśl, 11 lipca

Tymbark (Małopolska), 11 lipca

Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku uprzejmie informuje, że  w ramach upamiętnienia  77. Rocznicy ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, w dniu 11 lipca 2020 roku o godz. 12:00 w kilku gminach i miastach powiatu limanowskiego zostaną uruchomione syreny alarmowe  / ciągły dźwięk  trwający trzy minuty /. Organizatorem akcji jest jednostka tymbarskiego Strzelca.

St. insp. ZS Robert Nowak

Kielce

Źródło: www.isakowicz.pl

  1. Program bogaty, wiele miast, ale to wszystko inicjatywy oddolne, zaangażowanych ludzi i przyjaciół Kresów. Szkoda że instytucje państwa nie oddają należytej czci ofiarom, które ginęły tylko dlatego, że byli Polakami i nigdy się tego nie wyparli.
    CHWAŁA BOHATEROM!!

Comments are closed.