Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wzięli udział w uroczystości podsumowującej Akcję Pomocy Polakom na Wschodzie w latach 2020–2023.

 

Staramy się docierać do tych wszystkich osób, które z różnych powodów musiały opuścić Polskę, bardzo często nie z własnej woli, ale Polskę cały czas mają w swoich sercach, pielęgnują polskie wartości i polską tradycję, uczą języka polskiego, historii i geografii. Chcę za to bardzo serdecznie podziękować, bo to buduje nasz bardzo pozytywny wizerunek w krajach zamieszkania, co ma niebagatelny wpływ na budowanie dobrych relacji między naszymi krajami – mówiła podczas spotkania Agata Kornhauser–Duda.

Prezydent RP Andrzej Duda dodał, że pomoc dla Polaków mieszkających poza ojczyzną ma ogromne znaczenie państwowotwórcze. – To jest budowanie wspólnoty w każdym calu tej działalności. To pokazywanie, że Polska jest, że Polska o Rodakach nie zapomina, że Polska pamięta, nawet jeżeli ta obecność ma charakter symboliczny, nawet jeśli pomoc jest skierowana do osób, którym żyje się relatywnie dobrze. Ta duchowa łączność ma tu znaczenie fundamentalne. To dowód, że jesteśmy razem, że pamiętamy – podkreślił.

W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim wzięli udział m.in. przedstawiciele instytucji i organizacji z Armenii, Mołdawii, Gruzji i Ukrainy. – Dzięki Państwu jesteśmy w stanie docierać z pomocą do osób najbardziej potrzebujących, bowiem najlepiej znacie ich potrzeby – podkreśliła Pierwsza Dama, dziękując za współpracę. Podziękowała również obecnym na uroczystości sponsorom: przedstawicielom firm prywatnych i spółek skarbu państwa oraz indywidualnym darczyńcom za wsparcie finansowe, rzeczowe i logistyczne: – To, co Państwa łączy, to wielkie serca otwarte na potrzeby innych, zwłaszcza tych, którzy znaleźli się w trudniejszej sytuacji materialnej lub życiowej. Dziękujemy za tę hojność.

Agata Kornhauser–Duda wyraziła nadzieję, że inicjatywa będzie kontynuowana też w następnych latach.

Akcja Pomocy Polakom na Wschodzie została zapoczątkowana w 2016 roku przez Kancelarię Prezydenta RP i prywatnych darczyńców na rzecz Polaków zamieszkujących dawne Kresy Wschodnie. W kolejnych latach realizowana była przy wsparciu spółek skarbu państwa, firm prywatnych oraz indywidualnych sponsorów.

W latach 2016–2023 przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP odwiedzili – w imieniu Pary Prezydenckiej – kilkadziesiąt miejscowości w takich krajach, jak: Ukraina, Mołdawia, Rumunia, Kazachstan, Litwa, Białoruś, Rosja, Gruzja i Armenia. Dzięki wsparciu darczyńców do potrzebujących trafiło kilkadziesiąt ton żywności, artykułów sanitarnych, chemii gospodarczej, materiałów edukacyjnych, pomocy dydaktycznych, sprzętu sportowego. Polskie organizacje i szkoły otrzymały książki, gry, zabawki edukacyjne, laptopy, rzutniki, wyprawki szkolne oraz sprzęt sportowy.

Do tej pory odwiedzono miejscowości:

na Ukrainie: Lwów, Stryj, Strzelczyska, Mościska, Łanowice, Samobor, Drohobycz, Iwano-Frankiwsk, Złoczów, Żołkiew, Obertyn, Kołomyja, Kałusz, Tłumacz, Borysław, Berdyczów, Chmielnik, Maćkowce, Chmielnicki, Hreczany, Gwardyjskie, Oleszkowce, Nietyszyn, Sławuta, Połonne, Winnica, Żytomierz, Szepietówka, Dołbysz, Bar, Kamieniec Podolski, Czerniowce, Stara Huta, Piotrowce Dolne, Kowel, Krzemieniec, Łuck, Gródek Chmielnicki, Romanów, Marianówka, Kijów, Biała Cerkiew, Fastów, Browary, Odessa, Chersoń, Mikołajów, Charków (pomoc przekazana przy wsparciu MSZ, bez fizycznego udziału KPRP);

na Litwie: Soleczniki, Wilno;

na Białorusi: Grodno, Wołkowysk;

w Mołdawii: Kiszyniów, Bielce, Komrat, Raszków, Słoboda Raszków, Rybnica, Tyraspol, Tirnova, Soroki, Cupcini; w Rumunii: Nowy Sołoniec, Pojana Mikuli; w Kazachstanie: Kapszagaj, Żanaszary, Ałmaty; w Rosji: Irkuck; w Gruzji: Tbilisi, Lagodekhi; w Armenii: Erywań.

Istotnym elementem wyjazdów były także spotkania indywidualne w domach Polaków, często ubogich i samotnych oraz rozmowy z osobami szczególnie zasłużonymi dla pielęgnowania polskości. Wielu spotkaniom towarzyszyły okolicznościowe występy dzieci, młodzieży, ale także osób starszych zaangażowanych w pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji w danej miejscowości.

W latach 2020–2021 z uwagi na pandemię COVID–19 kolejne edycje Akcji Pomoc Polakom na Wschodzie przybrały inny charakter. To m.in.:

Maj 2020 r.

W ramach V edycji Akcji Pomoc Polakom na Wschodzie Kancelaria Prezydenta RP przekazała dary do hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie. Były to głównie środki ochrony dla personelu i pacjentów: 1000 szt. maseczek ochronnych, 100 szt. przyłbic oraz 800 szt. ochraniaczy na buty, a także środki czystości i środki odkażające.

Grudzień 2020 r.

Edycja bożonarodzeniowa Akcji Pomoc Polakom na Wschodzie skierowana była – przy wsparciu MSZ – do Polaków z Ukrainy. Transport z darami liczył około 17 ton art. spożywczych (konserwy mięsne, pasztety, kasze, makarony, mąka, słodycze, warzywa konserwowe, olej, kawa), chemii gospodarczej (środki dezynfekujące), środków czystości (środki do czyszczenia kuchni, łazienek, mydła, proszki do prania), kołdry, koce, ręczniki, witaminy i suplementy, maseczki ochronne wielorazowe.

Załadunek transportu, w którym udział wzięła Pierwsza Dama, miał miejsce 8 grudnia 2020 r. w Warszawie w siedzibie firmy KB Folie. Następnie dary zostały przewiezione do Lwowa samochodem ciężarowym wraz z przyczepą, należącym do MSZ. Dalszy podział towarów na okręgi konsularne odbył się przy wsparciu logistycznym Ireneusza Derka, prezesa firmy Plastics Ukraina.

Styczeń 2022 r.

Kolejny transport trafił do osób polskiego pochodzenia, mieszkających w Odessie i Charkowie na Ukrainie. W Odessie przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP spotkali się z przedstawicielami organizacji polskich działających w tym mieście. Odwiedzono także Mikołajów i Chersoń.

Kwiecień 2022 r.

Pierwsza Dama udała się do Kamieńca Podolskiego na Ukrainie, aby przekazać pomoc materialną dla najbardziej potrzebujących osób polskiego pochodzenia oraz do ośrodków, w których przebywali uchodźcy ze wschodnich terenów ogarniętej wojną Ukrainy. Podczas wizyty Małżonka Prezydenta RP spotkała się z mieszkającymi tam Polakami i osobami polskiego pochodzenia, w tym duchowieństwem na czele z Biskupem kamieniecko–podolskim, Leonem Maksymilianem Dubrawskim. Rozmowa dotyczyła pomocy humanitarnej, organizowanej przez polskie duchowieństwo, sytuacji w Ukrainie i potrzebach jej mieszkańców. Pierwsza Dama omówiła też działania Polski, zarówno na szczeblu dyplomatycznym, jak również aktywności oddolne, organizowane przez wszelkiego rodzaju organizacje, instytucje i zwykłych ludzi, którzy na uciekających przed wojną sąsiadów otworzyli swoje serca i drzwi swoich domów. W trakcie wizyty w Kamieńcu Podolskim Pierwsza Dama i ówczesny Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski odwiedzili Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Kościół pw. św. Mikołaja, gdzie modlili się o pokój dla Ukrainy.

Wrzesień 2022 r.

Pierwsza Dama kolejny raz udała się na Ukrainę, gdzie we Lwowie spotkała się z przedstawicielami polskich środowisk, przekazując pomoc materialną oraz pomoce dydaktyczne do polskich placówek edukacyjnych. Podczas wizyty Małżonka Prezydenta RP odwiedziła dwie placówki medyczne: Zachodnioukraińskie Specjalistyczne Centrum Medyczne dla Dzieci oraz 8. Miejski Szpital Kliniczny, w którym odbyło się przekazanie rezonansu magnetycznego, zakupionego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pierwszej Damie towarzyszył Sekretarz Stanu w KPRP Jacek Siewiera. Agata Kornhauser–Duda spotkała się również ze społecznością Szkoły Średniej nr 24 im. M. Konopnickiej oraz z przedstawicielami szkół z polskim językiem nauczania, działających w ukraińskim systemie.

Grudzień 2022 r.

22 grudnia 2022 roku Sekretarz Stanu w KPRP Andrzej Dera przekazał we Lwowie m.in. piece oraz produkty pierwszej potrzeby W wydarzeniu wziął udział Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej MSZ Maciej Karasiński. Delegacja KPRP i MSZ spotkała się w magazynach pomocowych z Rodakami, a także Ukraińcami, którzy otrzymali m.in. piece, mające stanowić wsparcie w trudnych warunkach zimowych. Piece zostały dostarczone również do mieszkańców Winnickiego Okręgu Konsularnego, m.in. do Winnicy, Żytomierza, Baru i Chmielnickiego.

Kwiecień 2023 r.

21 kwietnia 2023 w ramach Akcji Pomoc Polakom na Wschodzie Agata Kornhauser–Duda odwiedziła Strzelczyska i Mościska w Ukrainie, gdzie przekazała pomoc materialną oraz materiały edukacyjne i dydaktyczne. Podczas wizyty spotkała się z uczniami i pracownikami polskich szkół oraz przedstawicielami Polaków z tego regionu Ukrainy.W trakcie spotkania w Ogólnokształcącej Szkole Podstawowej I–II stopnia im. Jana  Pawła II w Strzelczyskach Pierwsza Dama, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, przekazała na ręce dyrekcji szkoły flagę RP z okazji 20–lecia działalności placówki. Podczas spotkania Pierwszej Damy z gronem pedagogicznym dyskutowano o systemie edukacji, wsparciu uczniów w związku z trwającą wojną czy pomocy humanitarnej na rzecz Ukrainy i uchodźców. Pierwsza Dama miała okazję zobaczyć szkolny schron, całkowite odnowiony przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. Dzięki niemu, od 1 września 2022 r., placówka wróciła do nauczania w trybie stacjonarnym.

27 kwietnia 2023 roku Sekretarz Stanu w KPRP Andrzej Dera udał się do Kamieńca Podolskiego, gdzie w imieniu Pierwszej Damy przekazał artykuły spożywcze, środki czystości oraz piece grzewcze osobom polskiego pochodzenia, mieszkającym w winnickim okręgu konsularnym.

Listopad 2023 r.

24 listopada 2023 r. Pierwsza Dama odwiedziła Łuck, gdzie przekazała piecyki, stacje zasilania, koce i komplety chemii gospodarczej do organizacji polskich i społecznych z obwodu wołyńskiego w Ukrainie. Dary były formą wsparcia rodaków pozostających w trudnych warunkach zimowych, w kraju ogarniętym wojną. Małżonka Prezydenta została również zaproszona do świetlicy prowadzonej przez parafialny oddział Caritas. Podczas wizyty w Łucku Pierwsza Dama odbyła także spotkanie z merem miasta Ihorem Poliszczukiem.

 

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Źródło: prezydent.pl