_mg_9971a„Pogoń dla Pogoni” – wspólna historia i sport połączyły Siedlce i Lwów

Budowa i umacnianie wspólnotowych relacji, edukacja patriotyczna młodzieży oraz rozwój sportu to główne cele innowacyjnego projektu społecznej odpowiedzialności biznesu „Pogoń dla Pogoni”. Przedsięwzięcie realizowane jest przy wsparciu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA oraz Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego. W ramach programu kluby piłkarskie Pogoń Siedlce i Pogoń Lwów, a także społeczności obu miast rozpoczną stałą współpracę na rzecz historycznej oraz sportowej edukacji dzieci i młodzieży.

Oba kluby i miasta dzieli ponad 300 kilometrów, ale łączy poczucie wspólnoty, miłość do polskiej tradycji i sportowa pasja. Współpraca Pogoni Siedlce i Pogoni Lwów ukierunkowana będzie na propagowanie historii Polski i polskiego sportu, umacnianie więzi wspólnotowych pomiędzy mieszkańcami Siedlec i lwowską Polonią, a także umacnianiu relacji polsko-ukraińskich. Program został objęty honorowym patronatem Ministra Energii i Prezydenta Miasta Siedlce.

Działania biznesowe a dialog ze społecznością lokalną

To naturalne, że przy zaangażowaniu biznesowym PGNiG na Ukrainie, ważne jest także lokalne budowanie relacji społecznych, w tym z polską mniejszością. Na tym polega strategia odpowiedzialnego działania biznesowego. „Pogoń dla Pogoni” to innowacyjny, wielopoziomowy projekt, udanie łączący politykę wspólnotową i patriotyczną oraz działania edukacyjne z aktywnością sportową. Jestem przekonany, że tego typu współpraca okaże się jednym z najefektywniejszych sposobów na pielęgnowanie polskiej tradycji i umacnianie wśród lwowskiej Polonii poczucia narodowej wspólnoty  – powiedział Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski.

– Zainaugurowany dzisiaj program to wyraz szacunku dla Polaków, którzy przez lata nie wyrzekli się swojej tożsamości i swoich korzeni. Niezmiernie się cieszę, że wspólne działania PGNiG, Ministerstwa Energii oraz wielu osób w Siedlcach i we Lwowie zbudują zarówno więzi symboliczne i społeczne, jak też zaowocują wymiernym wsparciem dla najstarszego polskiego klubu sportowego. Nie możemy i nie chcemy zapomnieć o wspaniałej historii naszego sportu we Lwowie. – podkreślił Janusz Kowalski, wiceprezes zarządu PGNiG SA ds. operacyjnych.

Szacunek dla historii

Pogoń Lwów założona została w 1904 roku. To właśnie we Lwowie w czasach zaborów tworzone były struktury pierwszych polskich organizacji sportowych. Pogoń jest jednym z najbardziej utytułowanych przedwojennych klubów piłkarskich, który cztery razy sięgnął po tytuł Mistrza Polski. To spory kawałek historii nie tylko polskiego futbolu, ale również wielu innych dyscyplin sportowych. Kiedy po II wojnie światowej Lwów znalazł się poza granicami Polski, przesiedleni kresowiacy przyczynili się do założenia wielu nowych klubów: m.in. Polonii Bytom, Piasta Gliwice, Odry Opole czy Pogoni Szczecin.

Dziś kluby mające w nazwie Pogoń znajdziemy we wszystkich województwach i na wszystkich poziomach piłkarskich rozgrywek w kraju. Wśród nich jest oczywiście także pierwszoligowa Pogoń Siedlce. Choć obecną nazwę klub o tradycjach kolejarskich przyjął dopiero w 1955 roku, jej wybór nie był przypadkowy. Nawiązywał do wielowiekowej historii miasta i jego herbu. Wizerunek rycerza z mieczem w prawej i tarczą w lewej ręce to tak zwana Pogoń Litewska, znak rodu Czartoryskich, pod którego władaniem od drugiej połowy XVII wieku rozkwitały Siedlce.

„Pogoń dla Pogoni” – edukacja, patriotyzm i współpraca

Projekt zakłada roczną współpracę klubów Pogoń Siedlce i Pogoń Lwów przede wszystkim na polu inicjatyw związanych z edukacją patriotyczną i wsparciem dla szkolenia młodzieży. Program zainaugurowany został meczem pomiędzy drużynami juniorów starszych z obu klubów. Kolejne wydarzenia, w tym wspólne obozy sportowe dla młodych piłkarzy i turnieje najstarszych polskich klubów, zaplanowane są już na przyszły rok. W 2017 roku odbędą się również wystawy historyczne dotyczące obu miast i klubów, a także wydarzenia prezentujące korzenie polskiego sportu.

PGNiG wspiera edukację, sport i pamięć historyczną

Zaangażowanie PGNiG SA w projekt „Pogoń dla Pogoni” to nie pierwsze tego typu działania spółki, która od lat angażuje się we wspieranie polskiej piłki ręcznej oraz –poprzez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza i program „Rozgrzewamy polskie serca” – zrealizowała również kilkanaście przedsięwzięć o charakterze społecznym, historycznym i patriotycznym

Bieżące informacje na temat projektu „Pogoń dla Pogoni” dostępne są na oficjalnym profilu na Facebooku oraz na stronach internetowych obu klubów.

źródło: http://gk.pgnig.pl/dla-mediow/aktualnosci/-/news-list/id/-pogon-dla-pogoni-wspolna-historia-i-sport-polaczyly-siedlce-i-lwow/newsGroupId/10184

  1. „Pogoń” Lwów to naprawdę spory kawałek historii nie tylko polskiego futbolu, ale sportu w ogóle. A cała akcja jest dobrze pomyślana i godna szacunku.

Comments are closed.