– Szanowny Panie Prezydencie, z powodu braku reakcji Ambasady RP w Wilnie na skandaliczne nawoływanie w telewizji litewskiej do rozstrzeliwania Polaków z Wileńszczyzny, apelujemy do Pana Prezydenta o wystosowanie protestu skierowanego do Prezydenta Republiki Litewskiej i potępienie ksenofobicznej mowy nienawiści, z którą w ostatnich tygodniach mamy do czynienia na Litwie – pisze prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, eurodeputowany VI kadencji, dr Bogusław Rogalski w swoim wczorajszym wystąpieniu do Prezydenta RP dr. Andrzeja Dudy.

– Agresja wobec Polaków na Litwie przybiera groźny wymiar, zagrażający bezpieczeństwu publicznemu, a co gorsza, życiu i zdrowiu Polaków. Kilka dni temu, w jednym z największych litewskich mediów jakim jest Delfi TV, w programie „Rozmowa z Daivą Žeimytė-Bilienė”, Arūnas Valinskas, były przewodniczący litewskiego Sejmu (!) nawoływał do fizycznej rozprawy z litewskimi Polakami, którzy wspierają Akcję Wyborczą Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. Mówiąc o Polakach i ich liderze Waldemarze Tomaszewskim, użył skandalicznych i pełnych nienawiści słów: „Takich na ogół powinno się rozstrzeliwać po jednym na rok, zaczynając od niego” (https://www.youtube.com/watch?v=q-SbCvZYH9w). To niebezpieczne słowa, które nie mogą pozostać bez odpowiedniej reakcji Rzeczypospolitej Polskiej, która nie powinna pozwolić na prześladowanie naszych Rodaków żyjących poza Macierzą.

Nawoływanie w telewizji litewskiej do rozprawienia się z Polakami na Litwie i ich liderem oraz podżeganie do zabójstwa, to akt nienawiści na tle narodowościowym, to ksenofobia, dla której nie może być miejsca w przestrzeni publicznej. Działania Valinskasa, byłego przewodniczącego litewskiego Sejmu, to więcej niż skandal, to przestępstwo, które musi być potępione i ścigane, a on sam powinien stanąć przed wymiarem sprawiedliwości i ponieść za swoje czyny surową karę. Potrzebny jest jasny sygnał ze strony najwyższych władz RP mówiący o tym, że dla zachowania pełnego nienawiści wobec Polaków nie może być miejsca we współczesnym świecie.

Niestety, aktywność Valinskasa to nie jest jedyny przypadek ataku na polską społeczność na Wileńszczyźnie. Kilka tygodni temu dziennikarz telewizyjny Andrius Tapinas, podobnie jak Valinskas, wzywał do działań przeciwko Polakom na Wileńszczyźnie w związku z wyborami sejmowymi. Tapinas w sposób zorganizowany zniechęcał do głosowania na Polaków. W tym celu prowadził kampanię oszczerstw, pomówień, dezinformacji i manipulacji. To także klasyczny przypadek dyskryminacji oraz mowy nienawiści na tle narodowościowym. Tapinas i Valinskas są aktywni w mediach prywatnych oraz prowadzą programy w telewizji państwowej. Milczenie w tych sprawach Ambasady RP w Wilnie jest niedopuszczalne. Apelujemy do Pana Prezydenta o zajęcie stanowiska w tej bulwersującej sprawie aktów nienawiści wobec Polaków na Litwie – napisał w przesłanym do Prezydenta RP apelu prezes ZChR.

Ostry list do przewodniczącego Sejmu Republiki Litewskiej Viktorasa Pranckietisa skierował również polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu RP. – Przed naszymi krajami jest szereg wyzwań, tak we wzajemnych relacjach (…) ze smutkiem przyjąłem wystąpienie Arūnasa Valinskasa – byłego  przewodniczącego Sejmu Litwy, który kilka dni temu w programie publicystycznym powiedział, że politycy tacy jak Waldemar Tomaszewski, lider reprezentującej Polaków partii Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin, powinni  być rozstrzeliwani. O ile zawsze będę wspierał prawo do krytyki, jako podstawę demokratycznego, wolnego państwa, o tyle uważam, że jej granicą jest nawoływanie do przemocy. Nawet, a może przede wszystkim, gdy mowa o największym politycznym adwersarzu.  Z przekonaniami czy polityką partii lub jej polityków można się nie zgadzać, ale słowa  nawołujące do rozprawy fizycznej nigdy nie powinny paść, tym bardziej w krajach  tak doświadczonych demonami przemocy, jak nasze – napisał w swoim liście do Pranckietisa wicemarszałek Zgorzelski.

Na podst. ngopole.pl

  1. Niech przypomni Valinskas wlasne przygody sejmowe, jak zostal wywalony ze stanowiska marszalka sejmu, a jego zonie dopiero za trzecim razem udalo sie zlozyc przysiege poselska. Probowala niefortunnie dwa razy i dopiero za trzecim wybakala tych kilka zdan. Wstyd i hanba. Zobaczymy jak sie popisze ich nowowybrany synus – rowniez Arunas. W sprawie calego szeregu bulwersujacych aktow nienawisci wobec Polakow na Litwie wladze Polski musza zajac stanowisko. Wskutek wakatu w ambasadzie w Wilnie (urzedowanie Urszuli Doroszewskiej to nieporozumienie i stracone kilka lat) czekamy na reakcje MSZ i Prezydenta jako glowy panstwa. Andrzej Duda czesto podkreslal, ze jest prezydentem wszystkich Polakow, takze tej wielomilionowej wspolnoty rozsianej po swiecie, w tym Kresowiakow, Wilniukow. Dlatego czekamy na konkrety.

  2. A Polski podatnik finansuje portal ZW, który należy do Okińczyca zamieszanego w wiele skandali oraz w działania zmierzające do wykluczenia polskiej społeczności z życia politycznego poprzez eliminację polskiej partii.
    Przypomnijmy, że Okińczyc to były współpracownik KGB, który udostępnia swoje media dla innych osobników, którzy służyli komunistycznemu systemowi.

Comments are closed.