Z okazji 150. rocznicy urodzin artysty (10.12.1870 – 30.10.1936) w Ambasadzie RP w Mińsku odbyła się prezentacja popiersia Ferdynanda Ruszczyca autorstwa białoruskiego rzeźbiarza Waleriana Januszkiewicza.

W najbliższym czasie popiersie będzie eksponowane w Ambasadzie RP w Mińsku, a następnie, po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń przez społeczność lokalną, zostanie ustanowione w Bohdanowie, w pobliżu kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła, uwiecznionego na jednym z obrazów F. Ruszczyca – „Pod kościołem” (Narodowe Muzeum Sztuki w Mińsku).

– Chciałbym wyrazić wdzięczność, że mimo utrudnień związanych z epidemią i innymi okolicznościami obchody Roku Ruszczyca są skromniejsze niż planowano, ale toczą się nadal. Nasza placówka bierze w nich udział w miarę swoich możliwości – powiedział podczas uroczystości Marcin Wojciechowski. Przypomniał, że Narodowe Muzeum Sztuki w Mińsku otworzyło niedawno wystawę prezentującą dorobek Ferdynanda Ruszczyca. Z okazji rocznicy odbywa się także wirtualna konferencja naukowa poświęcona malarzowi. Natomiast Ambasada RP w Mińsku wydała album „Ferdynand Ruszczyc – obywatel niepodległej”. Jest on poprzedzony słowem wstępnym wnuka artysty, który wielokrotnie przyjeżdżał na Białoruś i od lat zajmuje się promowaniem i pielęgnowaniem pamięci o swoim przodku. – Mam nadzieję, że ta publikacja w języku polskim i białoruskim poszerza wiedzę o znakomitym artyście, z którego nasze kraje mogą być dumne – powiedział Marcin Wojciechowski.

Autor popiersia Walerian Januszkiewicz podkreślił, że wykonał je 20 lat temu z myślą, by zostało ustawione w Bogdanowie i teraz nadarza się taka okazja.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: Marcin Wojciechowski, chargé d’affaires RP w Republice Białorusi, Asta Andrijauskiene, chargé d’affaires Republiki Litewskiej, Cezary Karpiński, dyrektor IP w Mińsku, Walerian Januszkiewicz, rzeźbiarz, autor popiersia, Siarhiej Wieczar, wicedyrektor Narodowego Muzeum Sztuki w Mińsku, przedstawiciele prasy i parafii pw. Św. Michała Archanioła w Bohdanowie – dawnego majątku rodziny Ruszczyców.

Źródło: Ambasada RP w Mińsku