576 tysięcy przebytych kilometrów, 555 tysięcy kilogramów zebranych darów, 45 tysięcy paczek pamięci – tak w liczbach wygląda pomoc Polakom na Kresach Wschodnich. Akcja „Rodacy Bohaterom” trwa nieprzerwanie od 15 lat.

Dokładnie 15 lat temu rozpoczęła się akcja „Rodacy Bohaterom”. Początkowo wspierała kombatantów na Kresach Wschodnich, jednak przez ten czas akcja znacząco się rozwinęła, a pomoc trafia do każdego rodaka, który jej potrzebuje.

Akcja „Rodacy Bohaterom” toczy się przez wiele miesięcy. Jest związana ze świętami Bożego Narodzenia i przeważnie ten okres bożonarodzeniowy kończy się u nas w marcu, bo jest tak dużo darów. Zaraz potem rozpoczyna się akcja wielkanocna, więc będziemy tam jeździć na pewno w czasie od grudnia do kwietnia. Pewnie w każdy weekend będziemy jeździć na Litwę, na Łotwę, na Ukrainę, ale będziemy również przekazywać w różny sposób paczki naszym rodakom z Białorusi – zaznacza Eugeniusz Gosiewski, wiceprezes i współtwórca Stowarzyszenia Odra-Niemen.

Pomoc trafia nie tylko za granicę. Kombatanci żyjący na terenie Polski nie zostaną pominięci. Wsparcie jest nieocenione. Wielu naszych rodaków żyje w trudnych warunkach. Potrzeba zarówno artykułów spożywczych, jak i chemii gospodarczej. Pomóc może każdy. Listę najpotrzebniejszych artykułów znajdziemy na stronie: www.rodacybohaterom.pl w zakładce „paczka pamięci”.

Odnosząc się do tego, jaki jest stan materialny Polaków na terenie Ukrainy, Białorusi, Rosji, Kazachstanu, zdecydowanie są to grupy społeczne bardzo słabo zaopatrzone. Codzienny byt mają bardzo trudny i w związku z tym potencjalnie oni wszyscy są w obszarze naszego zainteresowania – wskazuje prof. Tomasz Głowiński, historyk.

Niestety, wielu kombatantów już nie żyje, ale pomocy potrzebują również ich rodziny.

W tym roku stoimy przed faktem, że kombatantów na Kresach właściwie jest już bardzo niewielu. To jest właściwie grupka kilkuosobowa, ale wokół nich są rodziny, są przyjaciele, którzy ich przez lata wspierali, a którzy dla nas dalej są ważnymi osobami, do których chcemy te paczki dowozić, ponieważ czy to od kombatantów, czy to od cywilnych działaczy pedagogów, seniorów, zawsze słyszymy to samo hasło: „Nie zapominajcie o nas!” – podkreśla Ilona Gosiewska, prezes zarządu stowarzyszenia Odra-Niemen.

Kombatanci przezwyciężyli w swoim życiu wiele trudności. Pamięć o nich możemy wyrazić na wiele sposobów, na przykład wysyłając do nich list czy kartkę z życzeniami. Świadomość, że Polacy z Ojczyzny o nich pamiętają, jest dla Kresowian niezwykle istotna.

Fot. rodacybohaterom.pl, Źródło: TV Trwam News