W sobotę 30 grudnia Polski Zespół Artystyczny Pieśni i Tańca „Wilia” zaprosił do Domu Kultury Polskiej w Wilnie na dwa koncerty noworoczne „Wilno – miasto nad Wilią”. Obydwa widowiska licznie zgromadziły miłośników i sympatyków zespołu, którzy z wielką niecierpliwością czekali na tańce i śpiewy „wiliowców”.

Tradycja noworocznych koncertów, zapoczątkowana przez byłą kierownik zespołu, śp. Czesławę Bylińską-Rymszonok, jest sukcesywnie kontynuowana i rozwijana. W tym roku muzyczne widowisko zostało poświęcone 700-leciu miasta Wilna, zespół zaprosił na „spacer po dzisiejszym mieście, ale także powrót do dawnego Wilna”.

 

Witając licznie zgromadzoną publiczność Agnieszka Skinder, konferansjer zespołu, przywitała przybyłych na koncert gości. Swoją obecnością zaszczycili m.in. prezes Związku Polaków na Litwie, poseł do Parlamentu Europejskiego Waldemar Tomaszewski, posłanka na Sejm Republiki Litewskiej Rita Tamašunienė, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Edward Trusewicz, radni z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin i przedstawiciele stołecznego samorządu, dyrektorzy szkół polskich, przedstawiciele organizacji społecznych oraz duchowni.

Koncert rozpoczął się polonezem wileńskim, który został wykonany „ze szczególnym uczuciem i wzruszeniem”, gdyż przed miesiącem polonez został wpisany na listę dziedzictwa narodowego UNESCO. „To ogromna radość i ogromny zaszczyt. Ten piękny, polski taniec narodowy wykonywany jest w zespole Wilia na każdym występie od prawie 70 lat. Polonez był także wykonany na pierwszym koncercie w maju 1955 roku, a był to polonez Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny” – mówiła Agnieszka Skinder, która przypomniała, że ogółem w repertuarze „Wilii” jest ponad 10 polonezów.

W tym roku obchodząc 700 rocznicę urodzin naszego ukochanego miasta chcemy pożegnać ten rok dedykując nasz koncert właśnie Wilnu. Warto nadmienić, że w 2018 roku „Wilia” otrzymała zaszczytną nagrodę z rąk mera Wilna – statuetkę św. Krzysztofa za zasługi dla miasta Wilna w kategorii Za pielęgnowanie tradycji i więzi społecznych” – mówiła A. Skinder.

Podczas barwnego muzycznego widowiska zadźwięczały wileńskie pieśni ludowe i autorskie, zespół zaprezentował także tańce wileńskie i litewskie. Widzowie mogli także usłyszeć znane już pieśni o Wilnie, jak też zupełnie nowe, które zostały tego dnia wykonane po raz pierwszy.

Koncert uwieńczyła kolęda wileńska „Prowadź mnie, mój Aniele”.

Po występie, który był gorąco oklaskiwany, nie mogło zabraknąć życzeń, gratulacji i serdecznych słów uznania dla „wiliowców”.

Okazałym wieńcem kwiatów zespół „Wilia” uhonorował prezes ZPL, poseł do PE Waldemar Tomaszewski, który podziękował „wiliowcom” za wspaniały koncert noworoczny, również za to, że są aktywnymi członkami ZPL – sztandarowej polskiej organizacji na Litwie: „Dziękuję w imieniu ZPL i wszystkich tu obecnych. Dziękuję także za tę jedność, którą tworzycie w ramach ZPL, Wilia jest jednym z najprężniejszych kół. Dziękujemy, że jesteśmy razem…”.

—-

Zespół „Wilia” jest najstarszym polskim zespołem na Wileńszczyźnie, który działa od 68 lat. Bogaty i różnorodny repertuar „Wilii” skupia w sobie folklor różnych regionów Polski, polskie tańce narodowe, jak też pieśni i tańce Ziemi Wileńskiej. Każde widowisko Wilii, to nie tylko ich popisy taneczne i wokalne, ale też prezentacja wileńskich motywów.

Kierownikiem artystycznym i dyrygentem zespołu jest Renata Brasel, choreografem – Marzena Suchocka, kierownikiem dziecięcej grupy tanecznej – Beata Bużyńska, kierownikiem muzycznym – Anna Kijewicz.

Fot. Jerzy Karpowicz, Waldemar Dowejko, Źródło: L24.lt 

Comments are closed.