Printscreen z YT

Fot.: Printscreen z YT

Fiaskiem  zakończyło się przeprowadzane przez litewski Departament Statystyki badanie statystyczne dotyczące narodowości, języka ojczystego i wyznania mieszkańców. W trakcie trwania badania mieszkańcy mogli drogą elektroniczną wypełnić odpowiednią ankietę i zadeklarować tym samym swoją narodowość, język ojczysty i wyznanie. Departament Statystyki poinformował, że z możliwości tej skorzystało zaledwie około 50 tysięcy osób różnych narodowości. Wygląda na to, że na Litwie, którą zamieszkuje około pół miliona mniejszości narodowych, zaledwie co dziesiąty z nich skorzystał z możliwości zadeklarowania swojej narodowości.

Dlatego Związek Polaków na Litwie postanowił zainicjować akcję obywatelską, jaką jest Społeczny Spis Ludności Polskiej na Wileńszczyźnie, który ma na celu nie tylko zwrócenie uwagi mieszkańców na to, jak ważne jest zadeklarowanie swojej narodowości w organizowanym Społecznym Spisie Ludności Polskiej na Wileńszczyźnie, wytłumaczenia im, że zgromadzony materiał pozwoli na porównanie danych i oszacowanie rzeczywistej liczby osób narodowości polskiej, ale też ma realne szanse na powodzenie. Akcja ta odbywa się bowiem nie tylko drogą elektroniczną, ale też drogą tradycyjną, tj. rachmistrzowie ZPL odwiedzą każdego mieszkańca Wileńszczyzny i przeprowadzą pisemną ankietę. Inicjatywa ZPL doczekała się również międzynarodowego poparcia. Pismo z deklaracją poparcia dla inicjatywy przesłał do ZPL Lorant Vincze, europoseł, Przewodniczący Federalnej Unii Narodowości Europejskich (FUEN).

  1. Popieram Was drodzy Rodacy. Kocham Wilno i Wileńszczyznę i nie mogę się doczekać kolejnych odwiedzin na ziemi, z której pochodzą moi przodkowie. Wszystkiego dobrego!

  2. Szlachetna inicjatywa Związku Polaków. Popieram i życzę powodzenia w akcji spisowej. Wszystko to dla zachowania polskości na Wileńszczyźnie!

  3. Bardzo dobre działanie. Polacy na Wileńszczyźnie są najlepiej zorganizowaną mniejszością narodową na świecie. Od lat uchodzą za wzór i nie bez przyczyny – posiadają własną organizację, partię, mają samorządowców i polityków – czynnie biorą udział w życiu politycznym i społecznym.

  4. Niezwykle ważne działanie. Spis urzędowy okazał się klapą. A stojący w jego obronie Balcewicz, Apolinary Klonowski, czy Antoni Radczenko kompletnie się skompromitowali i ośmieszyli.

Comments are closed.