Na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym w Domu Kultury Polskiej w Wilnie zebrali się członkowie, przyjaciele i sympatycy Związku Polaków na Litwie – sztandarowej polskiej organizacji społecznej na Litwie. Symbolicznemu łamaniu się opłatkiem i składaniu świątecznych życzeń towarzyszył podniosły nastrój i poczucie jedności.

Mijający rok był nacechowany prężną działalnością ZPL, a przyczyniło się do tego wiele osób. Za tę aktywność wszystkim Państwu dziękujemy” – witając zebranych powiedzieli wiceprezesi ZPL – Edyta Tamošiūnaitė i Edward Trusewicz, którzy wspólnie poprowadzili spotkanie. Świąteczne życzenia przekazali wszystkim oddziałom i kołom ZPL na Wileńszczyźnie, gdzie „stanowimy zwarte skupisko”, a także środowiskom polskim z dalszych zakątków Litwy, wszędzie tam, gdzie działają zetpeelowcy.

Dziękujemy, że przez ten rok byliśmy i jesteśmy. Dziękujemy, że łączy nas polskość. Byliśmy i będziemy nadal wierni naszym tradycjom, tradycjom naszych przodków” – mówił Edward Trusewicz.

Wieloletnia tradycja

Spotkania opłatkowe ZPL zrodziły się ponad 20 lat temu z inicjatywy wieloletniego prezesa tej organizacji – Michała Mackiewicza. Gromadzą Polaków ze wszystkich regionów Litwy i rodaków z Macierzy.

Podsumowując rok działalności ZPL prezes tej organizacji, europoseł Waldemar Tomaszewski podkreślił, że był to pracowity i bogaty w patriotyczne i kulturalne przedsięwzięcia okres.

Kończący się rok 2023 był pracowity dla Związku Polaków na Litwie. Nasze koła i oddziały przeprowadziły ponad tysiąc imprez” – powiedział Tomaszewski. Spośród nich wymienił sztandarowe, wielotysięczne imprezy, organizowane przez ZPL. To m.in. majowa Parada Polskości, która w tym roku zgromadziła ok. 10 tysięcy rodaków. To również patriotyczno-historyczne wydarzenia, takie jak obchody rocznicy Operacji „Ostra Brama” na Rossie i w Krawczunach, Bitwy Warszawskiej w Zułowie, uroczystości ponarskie i in. „Ważne jest, aby pielęgnować pamięć o naszych bohaterskich przodkach. Dynamikę naszych imprez postaramy się zachować również w przyszłym roku” – zaznaczył lider ZPL.

Ważnym elementem działalności ZPL, jak podkreślił Tomaszewski, są również festyny kultury polskiej, odbywające się z wielkim rozmachem na terenach 11 oddziałów organizacji, cieszące się ogromną popularnością i będące manifestacją polskości. Na przykład na tegorocznym Festynie Kultury Polskiej „Kwiaty Polskie” w Niemenczynie na scenie wystąpiło aż 1300 artystów. Wymienił też święta dożynkowe, które w tym roku były szczególnie szeroko organizowane przez koła ZPL w wielu miejscowościach Wileńszczyzny.

Jubileuszowy rok

W następnym roku ZPL będzie obchodziło 35-lecie swojej działalności. „Następny rok będzie jubileuszowy dla całego Związku Polaków na Litwie. Rok 35-lecia. W połowie kwietnia planujemy uroczystą galę” – zapowiedział Tomaszewski. Zachęcał też, aby również oddziały i koła organizowały jubileuszowe imprezy w swoich środowiskach.

Przypomniał też o tym, że w następnym roku na Litwie odbędą się aż trzy wybory: prezydenta, do Parlamentu Europejskiego i do Sejmu RL. Te ostatnie, jak podkreślił, są szczególnie ważne dla Polaków na Litwie, aby mieć swoich przedstawicieli w litewskim parlamencie. I to szansa, aby zwiększyć obecną liczbę posłów, reprezentujących interesy polskiej społeczności na Litwie. Dodał, że siłą Polaków na Litwie jest jedność w działaniu.

Chcę serdecznie podziękować dla wszystkich razem i dla każdego z osobna. Dla każdego naszego członka Związku Polaków na Litwie, dla innych polskich organizacji, dla naszych wybrańców w parlamencie i radach samorządowych za krzewienie polskości i za jej obronę” – powiedział Tomaszewski. Z okazji zbliżających świąt Bożego Narodzenia życzył, aby Nowo Narodzone Dzieciątko Jezus przyniosło nam nadzieję, szczęście, zdrowie, radość, a także pokój i spokój w naszych sercach, w naszych rodzinach i na całym świecie.

Podziękowanie za budowanie jedności rodaków

Ambasador RP na Litwie Konstanty Radziwiłł odczytał skierowany do organizatorów i uczestników spotkania opłatkowego list od Andrzeja Dery, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP. „W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy oraz własnym, pragnę w symboliczny sposób przełamać się opłatkiem z każdym z Państwa, kierując płynące z serca życzenia. Niech dzisiejsze spotkanie stanie się źródłem siły i wszelkiego dobra, a wigilijny opłatek, którym będziecie się Państwo dzielić, umocni w was ducha jedności, dając poczucie wspólnoty z Ojczyzną. Dziękując wszystkim członkom Związku Polaków na Litwie za całoroczną działalność na rzecz budowania jedności rodaków i przekazywania dziedzictwa przodków kolejnym pokoleniom, życzę niegasnącej inspiracji w dalszej pracy” – napisał w liście prezydencki minister Andrzej Dera.

W swoim imieniu ambasador RP podziękował członkom ZPL za aktywną działalność w pielęgnowaniu i obronie polskości na Litwie. „Patrzę z ogromnym podziwem, będąc tutaj nieco ponad pół roku, na wszystko to, co Państwo robią przez pokolenia” – powiedział. Zapewnił, że Macierz nadal będzie wspierać Polaków na Litwie nie tylko w aktywnościach kulturalnych, językowych, naukowych, historycznych, upamiętniających, ale także w obronie polskości na Litwie. W związku ze zbliżającymi się świętami życzył dużo radości, spotkań w rodzinach i żeby nie zapominać, czego tak naprawdę nadchodzące święta dotyczą. „Życzę Państwu Bożego Narodzenia!” – powiedział ambasador, życząc też samych dobrych w dni w nowym roku, abyśmy mogli sprostać wyzwaniom.

„Bądźmy zawsze razem”

Świąteczne życzenia złożył też wszystkim zebranym Jarosław Narkiewicz, przewodniczący Rady Polonii Świata. Jak podkreślił, wszystkich Polaków rozsianych po świecie łączy tradycja łamania się opłatkiem, siadanie do stotu wigilijnego, chwile oczekiwania na pierwszą gwiazdkę. Życzył wszystkim pokoju, poczucia wspólnoty i „bądźmy zawsze razem”.

Podczas spotkania opłatkowego nie zapomniano również o członkach ZPL, którzy odeszli w tym roku do Pana. Podczas odczytywania listy zmarłych zabrzmiała „Kolęda dla nieobecnych”.

Wspólne kolędowanie

Nie mogło być spotkania opłatkowego bez wspólnego kolędowania. Dla zebranych najpiękniejsze kolędy i pastorałki zaśpiewała znana i ceniona na Litwie piosenkarka Ewelina Saszenko.

Bardzo się cieszę, że dzisiaj możemy tutaj, w Domu Polskim śpiewać polskie kolędy. Kolęda to jest coś wspaniałego, to ona nas łączy. Chcę was wszystkich zachęcić do śpiewania razem, żebyśmy wspólnie śpiewali to, co jest nam bardzo bliskie” – powiedziała Saszenko.

Po przemówieniach i koncercie nastąpiło wzruszające łamanie się opłatkiem. Przygotowane opłatki pobłogosławili obecni na uroczystości księża: Jarosław Spirydowicz, Franciszek Jusiel, Tadeusz Jasiński i Włodzimierz Sołowiej. W tle brzmiały polskie kolędy, a zebrani składali sobie nawzajem życzenia, łamiąc się białym opłatkiem, symbolem miłości i pokoju.

Fot. Wiktor Jusiel,  Źródło: L24.lt

  1. W 2024 roku ZPL będzie obchodził 35-lecie swojej działalności. Z pewnością będzie wiele okazji do radosnego świętowania, podsumowywania dotychczasowych osiągnieć, ale i planowania przyszłości. Zawsze z myślą naczelną – żeby krzewić polskość na Wileńszczyźnie.

  2. „bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”… Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w nowym roku!

  3. Piękna oprawa tej tradycyjnej polskiej uroczystości. Pozdrowienia dla wszystkich Wilnian w przededniu rodzinnych świąt Bożego Narodzenia!

  4. To jest piękna, stara, polska tradycja, by łamać się białym opłatkiem, składać życzenia, przebywać razem we wspólnocie. Tradycja pielęgnowana przez ZPL, przez polską wspólnotę.
    Szczególnie w okresie okołoświątecznym musimy znaleźć czas dla drugiego człowieka, nieco zwolnić tempo życia, odpocząć i spojrzeć na swego bliźniego i wspólnie razem spędzić ten miły czas.

Comments are closed.