Tu nasza ziemia. Tu się urodziliśmy. To państwo budowaliśmy, więc mamy aspiracje być jego gospodarzami, przynajmniej współgospodarzami. I gospodarzami naszego regionu – powiedział przewodniczący AWPL-ZChR, europoseł Waldemar Tomaszewski.

Instytut Myśli Polskiej w Wilnie zorganizował w Domu Kultury Polskiej w Wilnie spotkanie-dyskusję z posłem do Parlamentu Europejskiego Waldemarem Tomaszewskim. Poruszono dwa tematy: „Polska społeczność na Litwie – jako wzór sprawnej samoorganizacji oraz skutecznego ubiegania się o swoje prawa i interesy” oraz „Znaczenie wartości chrześcijańskich w życiu społeczno-politycznym”. Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem, w wielkiej sali DKP zebrało się ponad 250 osób.

„Czujemy wielką dumę z tego, że nam się udało” – powiedział Tomaszewski, podkreślając, że polska społeczność na Litwie stanowi zjednoczoną siłę, jest aktywna i zdeterminowana. Zaakcentował, że „dzisiejsza nasza mocna pozycja” to zasługa całej polskiej społeczności.

„Mamy ponad 50 aktywnie działających polskich organizacji” – podkreślił Tomaszewski. Zaangażowanych w ich działalność, jak zaznaczył, jest około 20 tys. osób. Sztandarowa polska organizacja – Związek Polaków na Litwie – zrzesza 11 tys. osób. Wiele tysięcy członków liczą też takie zrzeszenia jak „Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” czy „Stowarzyszenie Katolickie Polaków na Litwie”. Ponad 2 tys. członków ma również powołana przez ZPL partia polityczna – Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. I cała ta działalność zaowocowała dorobkiem społecznym, kulturowym, a także w oświacie, samorządności i życiu politycznym Polaków na Litwie.

„Sprawa zasadnicza, która nas wzmocniła, to samoorganizacja naszej społeczności” – zaznaczył europoseł. Dodał, że „dzisiaj łączymy wszystkich ludzi dobrej woli” i przedstawicieli różnych narodowości, przede wszystkim mniejszości narodowych, bo jak zaznaczył, „mamy podobne problemy, które wspólnie raźniej rozstrzygać”. Zaznaczył, że też coraz więcej Litwinów głosuje „na naszą opcję”.

„Cieszymy się i dziękujemy Opatrzności za to, że nam udało się zachować tzw. czyste konto. Dowolna działalność dowolnej organizacji, społecznej czy politycznej, wymaga przejrzystości, uczciwości i to jest bardzo wielkie wyzwanie. Nam się to udało. Przez to dzisiaj do nas dołączają inni i nawet często nie popierając w 100 procentach naszego programu, mówią, że jesteśmy solidni, działamy uczciwie. Właśnie jesteśmy tym dobrym wyjątkiem. Nasi przedstawiciele nigdy nie byli wplątani w żadne skandale, a władzę sprawują już bardzo długo” – podkreślił lider AWPL-ZChR.

Zwrócił też uwagę na to, że w tym roku ZPL świętuje 30-lecie działalności. Podkreślił, że jubileuszowy rok jest okazją do podsumowania, refleksji, wspomnień, a przede wszystkim podziękowania dla minionych pokoleń, ojców i praojców za to, co nam przekazali – wiarę i polskość. A dzisiaj Polacy na Litwie mają wiele powodów do radości, np. wspólnym wysiłkiem udało się osiągnąć, że na Wileńszczyźnie działa 36 polskich gimnazjów, co stanowi 10 proc. w skali kraju. O pozycji Polaków z Litwy świadczy też fakt, że zajmują ważne stanowiska w UE, np. starosta sejmowej frakcji AWPL Rita Tamašunienė reprezentuje Litwę w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, a radny rejonu wileńskiego Tadeusz Andrzejewski jest członkiem Komitetu Regionów, organu doradczego UE.

Mówiąc o znaczeniu wartości chrześcijańskich w życiu społeczno-politycznym Tomaszewski wskazał na trzy główne zasady, na których oparta jest działalność kierowanej przez niego organizacji.

Są to zasady wskazane przez Jana Pawła II w encyklice z 2002 roku w odniesieniu do polityki. Pierwsza z nich to uczciwość w kontaktach między rządzącymi i rządzonymi. Jak podkreślił Tomaszewski, w tym wypadku ważna jest realizacja programu wyborczego, czyli „co się obiecało, to trzeba zrobić”. Druga zasada to odrzucenie niegodziwych metod zdobywania, sprawowania, utrzymywania i poszerzania władzy za wszelką cenę. A trzecia – poszanowanie praw przeciwników politycznych. Jak zaznaczył Tomaszewski: „mamy renomę solidnej partii politycznej. Z nami chcą współpracować. Inni widzą, że działamy solidnie, ich prawa szanujemy i sami zachowujemy się porządnie”.

Instytut Myśli Polskiej w Wilnie zaprasza na kolejną debatę, która odbędzie się we wtorek 26 lutego o godz. 17 w DKP w Wilnie (ul. Naugarduko 76). Prelegentami będą profesorowie z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – prof. Mieczysław Ryba, który będzie konferował na temat „Polska promotorem łacińskiej kultury” oraz prof. Paweł Skrzydlewski z tematem „Łacińskie zasady życia społecznego”.

Na podst.: www.L24.lt

 1. Taki Tomaszewski przydałby się na polskiej scenie politycznej, gdzie w większości przypadków mamy do czynienia z miernotami a nie prawdziwymi mężami stanu.

 2. Moc polskich organizacji wynika nie tylko z siły prezentowanej przez liderów, ale także dzięki całej rzeszy oddanych działaczy, którzy często w cieniu, pracują niestrudzenie.

 3. Po prostu Tomaszewski to prawdziwy polityczny lider i przywódca z prawdziwego zdarzenia. Ale jak na skromnego człowieka przystało wyznaje że sukcesy Wilniuków to wynik „samoorganizacji naszej społeczności” – niech i tak będzie. W każdym razie wiele udało się zdziałać i plany na przyszłość są też ambitne.

 4. też inne mniejszości narodowe ale i coraz więcej etnicznych Litwinów popiera AWPL-ZChR za dobrą pracę, uczciwą politykę, pielęgnowanie wartości chrześcijańskich i rodzinnych.

 5. Tomaszewski i rodacy wykonali świetną pracę, bo na Wileńszczyźnie działa 36 polskich gimnazjów, co stanowi 10 proc. w skali kraju. To jest wielki sukces polskiej społeczności. Bo według litewskich „reformatorów” tych szkół miało zostać tylko dziesięć…

 6. Również następne spotkanie zapowiada się niezwykle ciekawie, prof. Mieczysław Ryba i prof. Paweł Skrzydlewski to wyborni mówcy

 7. Polacy od wieków byli na Wileńszczyźnie i należy im się współdecydowanie o swoim losie, zwłaszcza w kontekście umów i traktatów o mniejszościach narodowych. zresztą Polacy i ich demokratycznie wybrani przedstawiciele, samorządowcy, posłowie wielokrotnie udowadniali, że są lojalnymi obywatelami Litwy i pryncypialnie traktują obowiązki wobec społeczeństwa i Rodaków

 8. Priorytetem AWPL-ZChR zawsze była i jest troska o zwykłego człowieka. W taki też sposób pracują politycy Akcji i samorządy Wileńszczyzny, pochylając się nad sprawami szeregowego mieszkańca. To jest wzór troski o drugiego człowieka.

 9. Dzisiejsza mocna pozycja Polaków na Litwie to zasługa całej społeczności, która nie dała się podzielić i potrafi odpowiednio reagować na różne zagrożenia, a jednoczy się w realizacji swoich najważniejszych celów.

 10. Polska społeczność na Litwie stanowi zjednoczoną siłę, jest aktywna i zdeterminowana. Stanowi inspirację dla innych skupisk Polonii na świecie, nawet tych dużo liczebniejszych jak Polonusi w Stanach Zjednoczonych czy w Niemczech, wskazując jak można działać dla dobra sprawy polskiej w każdym zakątku świata i w każdych okolicznościach.

 11. Piotr Stefański

  Polacy na Wileńszczyźnie to wzór do naśladowania. Nie ma drugiej takiej organizacji i jedności wśród mniejszości narodowych na świecie.

 12. Brawo Polacy wileńscy, brawo Wilniucy!!!
  Trzymajcie się mocno i nie dajcie się skłócić i podzielić, tak jak to zrobiono w Polsce.
  W waszej jedności jest wasza siła!

Zostaw wiadomość

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć tagi i atrybuty HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>