Zapraszamy na spotkanie z Marią Mirecką-Loryś, kobietą-legendą. Ostatnią żyjącą komendantką Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet, działaczką Narodowej Organizacji Wojskowej, uczestniczką walk podziemia niepodległościowego od 1939 roku. Pani Maria mimo pięknego wieku 101 lat nadal działa m.in. na rzecz Polaków na Wschodzie.

Spotkanie odbędzie się w niedzielę 12 marca br. o godz. 16:00 w Kinie Luna, ul. Marszałkowska 28, Warszawa. Wstęp wolny. 

 

– Pani Maria 7 lutego obchodziła 101 urodziny,

– działalność narodowo-patriotyczną rozpoczęła w 1937 r. we Lwowie,

– jest ostatnim żyjącym dowódcą samodzielnej formacji okresu II wojny światowej, była Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet,

– w 1943 r. w konspiracji odnawiała Śluby Jasnogórskie młodzieży polskiej z 1936 r., Pani Maria była delegatką Lwowa, delegatem Krakowa był Karol Wojtyła,

– po wojnie prześladowana przez komunistów, wyjechała na Zachód i osiadła w Stanach Zjednoczonych,

– przez kilkadziesiąt lat była jedną z najważniejszych postaci Kongresu Polonii Amerykańskiej,

– od lat 70. odbyła setki wypraw do ZSRR, a później na Ukrainę, niosąc pomoc i wsparcie Polakom i Kościołowi na Kresach, otrzymała tytuł „Bożej Przemytniczki”,

– ostatnio Pani Maria z darami i pomocą dla Polaków na Ukrainie była… w grudniu 2016 roku, mając ponad sto lat!

 

Rok 2017 jest okrągłym, jubileuszowym rokiem – Pani Maria walczy i pracuje dla Narodu od 80 lat! Z tej okazji, w ramach Narodowego Tygodnia Kobiet, odbędzie się pokaz filmu o Pani Marii i spotkanie z Bohaterką.

Poseł Robert Winnicki: Pani Maria przed spotkaniem będzie uczestniczyła we Mszy św. na pl. Zbawiciela o godz. 15:00. Jeśli ktoś z wybierających się do kina Luna zechce się wcześniej wspólnie pomodlić – zapraszamy!

Wydarzenie na FB:

https://www.facebook.com/events/100385810493417/

Spotkanie organizowane jest w ramach Narodowego Tygodnia Kobiet: www.tydzienkobiet.pl

  1. No cóż, wielka postać, czapki z głów! Pewnie dlatego generalnie przemilczana w mediach tzw. głównego ścieku, gdzie lansuje się byle kogo… miernego ale wiernego.

  2. Uczestnictwo w tym spotkaniu to obowiązek każdego Polaka, aby oddać hołd dla bohaterki

Comments are closed.