Odbył się VI Festiwal Piosenki Polskiej im. Czesława Niemena zorganizowany przez Zjednoczenie Społeczne „Polska Macierz Szkolna” 

Czesław Niemen był jednym z najpopularniejszych, najbardziej rozpoznawalnych, a jednocześnie najbardziej oryginalnych i wpływowych twórców polskiej muzyki popularnej XX wieku.

Urodził się jako Czesław Juliusz Wydrzycki 16 lutego 1939 roku w Starych Wasiliszkach na Białorusi, na ziemiach, należących wtedy do Polski. Jako dziecko śpiewał w kościelnym chórze, uczęszczał do szkoły muzycznej w Grodnie.

Po  wyjeździe całej rodziny Wydrzyckich  w latach 50. do Polski, rozpoczął naukę w średniej szkole muzycznej w Gdańsku, jednocześnie występując w studenckich kabaretach i klubach, wykonując popularne przeboje przy akompaniamencie akustycznej gitary.

Jednak szybko zwrócił się w kierunku rozbudowanych kompozycji, wykorzystujących elementy jazzu i muzyki awangardowej. Charyzmatyczny wokalista, obdarzony wyjątkowym głosem, był także jednym z pierwszych w Polsce muzyków wykorzystujących na duża skalę instrumenty elektroniczne.

W 1962 roku, po wyróżnieniu na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, odbył trasę koncertową po Polsce z zespołem Czerwono-Czarni. Jesienią tego roku zaczął także używać artystycznego pseudonimu Niemen, który z czasem stał się jego oficjalnym nazwiskiem. Jako piosenkarz Czesław Niemen zdobył uznanie nie tylko w kraju zamieszkania, ale i za granicą.

Festiwal Piosenki Polskiej im. Czesława Niemena, który Zjednoczenie Społeczne „Polska Macierz Szkolna” zorganizowało po raz szósty, stał się wspaniałą okazją do promocji młodych talentów oraz stworzył możliwość powrotu do twórczości naszego sławnego Rodaka.

Do udziału w Festiwalu zgłosili młodzi wykonawcy  nie tylko z Grodna, ale i z Pińska, Borysowa, Dzierżyńska, Słonimia , Lidy i innych miejscowości. Widzowie i organizatorzy przeżyli piękne i wzruszające chwile, słuchając słynne polskie przeboje w wykonaniu Julii i Tatiany Gółowienko, Karoliny Bogdan, Eugenii Szypul, Anastazji Sorokinej, Anny Łysienkowej, Kamili Szumiło, Iwony Kurczewskiej, Darii Jermakowej, Pauliny Filipowicz, Anastazji Łozowik, Wiaczesława Araszkiewicza, Inny Trojan, Weroniki Matwiejewej,  zespołów  „Wesołe  serduszka”   i „ Złoty poranek”, Beaty Możejko, Ksenii Sobolewskiej, Sabiny Szyrokiej, Aleksandry Gredziuszko, Wiktorii Kasianik, Aliny Siewruk, Katarzyny Klok i Sabiny Dziakun.

Jury Festiwalu przyznało Grand Prix Sabinie Dziakun z Grodna. Jej wykonanie słynnego utworu Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” cechowało to, co było najbardziej charakterystyczne dla słynnego wokalisty: modalizmy, kontrasty dynamiczne, niekonwencjonalna artykulacja i ekspresyjność. Natomiast I miejsce zdobyła Inna Trojan z Szydłowic, która wystąpiła z piosenką” Niebo to my”. Drugie miejsce przyznano Weronice Matwiejewej za piosenkę „Śpiewam i tańczę”, a Wiktoria Kasianik z piosenką „Nie zapomnij” otrzymała III miejsce.

Dyplomy i cenne nagrody w postaci netbooka i nowoczesnych smartfonów zwycięzcom ufundował Konsulat Generalny RP w Grodnie, a wręczyli nagrody obecni na festiwalu konsulowie Leszek Wanat , Anna Walczak i wicekonsul Anna Pustuł. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział i nagrody książkowe.

Dziękujemy uczestnikom festiwalu za przeżyte emocję oraz promocję imienia i twórczości Czesława Niemena.

Teresa Kryszyń/pmsgrodno.org

CZY GO JESZCZE PAMIĘTASZ?