W sobotę 13 maja br. w „trzeciej” po Winnicy i Kamieńcu stolicy Podola – Barze – odbyła się finałowa część XVI Dni Kultury Polskiej.

Na uroczystość zaproszone zostały zespoły polskie z Baru, Winnicy („Ażur”), Koziatyna (Podolskie Kwiaty), Kamieńca Podolskiego („Kwiaty na kamieniu”), Żytomierza oraz z miast partnerskich z Polski – Kwidzyna i Starachowic.

Po raz pierwszy dziecięcy zespół wokalny z Żytomierza „Kwiaty” uczestniczył w tak poważnej imprezie kulturalnej. Pod akompaniament swej nauczycielki pani Larysy Bojko młodzi żytomierzanie wykonali hymn Unii Europejskiej „Oda do radości” w języku polskim, „Żytomierz, Żytomierz” (interpretacja Jerzego Bagińskiego), Matczyne słoneczko (sł. Jarosława Pawluk, muz. Larysa Bojko) oraz nowa piosenkę w swym repertuarze „Orkiestra dęta”.

Po koncercie nastąpiły przemówienia gości honorowych, a następnie dla wszystkich uczestników festiwalu zorganizowano ognisko integracyjne.

Serdecznie dziękujemy organizatorom XVI Dni Kultury Polskiej w Barze – pani Małgorzacie Miedwiediewej, pani Helenie Czerniak i pani Wiktorii Sawczuk za tak pięknie zorganizowane święto.

Źródło: Dom Polski w Żytomierzu