V-Fest-Niemena_1236Festiwal Piosenki Polskiej jest jeszcze stosunkowo młodym przedsięwzięciem, ale ma już swoją tradycję i cieszy się wśród młodzieży dużą popularnością. Tradycja ta zrodziła się z pasji i entuzjazmu metodyka Wojciecha Mulika, który widząc ukryte talenty uczniów, zapragnął stworzyć im możliwość poznania i doświadczenia czegoś niecodziennego. Dać możliwość poznania kultury i bogactwa języka polskiego poprzez piosenkę, a także zaprezentować własne umiejętności na scenie.

W tym roku emocje finałowe postanowiło przeżyć 25 zawodników, którzy przedstawili polskie piosenki w ciekawych wykonaniach i aranżacjach. Repertuar piosenek był różny od „Dumki na dwa serca”, biesiadnej „Niech żyje wolność” po „Domek bez adresu” Czesława Niemena, czy „Tańczące Eurydyki” Anny German. Różne były również wykonania i poziom uczestników. Większość zawodników to byli uczniowie Liceum Społecznego im. Elizy Orzeszkowej w Grodnie. Swój poziom artystyczny zaprezentowali również  uczestnicy z Wołkowyska, Porzecza, Słonimia i Sopoćkiń. Udanych występów i pięknego zwycięstwa życzył młodym artystom gość festiwalu konsul RP w Grodnie Zbigniew Pruchniak.

Zgodnie z tytułem piosenki „Pokaż na co cię stać”, którą zaśpiewała Santiana Łuczko, każdy uczestnik festiwalu pokazał, na co go stać. A piosenka „Nie daj się” w wykonaniu Ireny Chilmanowicz, motywowała uczestników do jak najlepszego występu.

Jury festiwalowe w składzie: przewodniczący Brunon Termion, konsul RP w Grodnie Ewa Lewczuk, Aleksiej Pietrow, Mikołaj Bieńko oraz Maria Broszko, nie miało łatwego zadania. Po dwugodzinnych przesłuchaniach udali sie na naradę, podczas której wybrali zwycięzcę tegorocznej edycji.

Zwycięzcą III Festiwalu Piosenki Polskiej im. Czesława Niemena została Karolina Bogdan ze Słonimia. Zaśpiewała ona piosenkę Anny German „Człowieczy los”. Karolina od ośmiu lat zajmuje sie muzyką zawodowo, a wspiera ją jej mama, która jest kierowniczką zespołu młodzieżowego „Pokój i dobro” w Słonimiu.

Drugie miejsce zdobyła weteranka festiwalu Karina Bogdzia za wykonanie „Wiem, że nie wrócisz” Czesława Niemena. Trzecie miejsce wyśpiewała Weronika Żygulicz, która opowiedziała jak „Pięknie żyć”. Wyróżniona została Anastazja Kłapatok za piosenkę „Płynie czas” i Tatiana Wasiuk za „Tańczące Eurydyki”.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i cenne nagrody. Sponsorami nagród byli: przedstawiciele firmy „Bioplanet” z Warszawy (www.bioplanet.pl) – wiceprezes zarządu Grzegorz Mulik razem z żoną Barbarą  oraz Sylwester Strużyna,  Konsulat RP w Grodnie oraz Polska Macierz Szkolna.

Festiwal to nie tylko edukacja muzyczna, ale nauka języka polskiego i kultury polskiej. Swoim charakterem Festiwal doskonale wpisuje się w polskie tradycje kulturowe Grodna. Kochajmy Polskę, kochajmy polskie piosenki i do zobaczenia za rok.

źródło: http://pmsgrodno.org/iii-festiwal-piosenki-polskiej-im-czesawa-niemena/

  1. Piosenki Niemena czy German nic nie tracą na urodzie i aktualności. Warto sięgać po ich oryginalne wykonania, które pomimo upływu lat, wciąż chwytają za serce.

  2. Redakcja mojekresy.pl składa wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom serdeczne gratulacje

Comments are closed.