„Dożynki Wileńszczyzny” – pod takim hasłem w niedzielę 8 września Związek Polaków na Litwie zaprosił na imprezę dożynkową w Ławaryszkach.

Jak przystało na polską, wileńską tradycję święto plonów rozpoczęło się od mszy świętej dziękczynnej w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Ławaryszkach, podczas której wierni dziękowali Bogu za tegoroczne plony.

Podczas nabożeństwa modlono się m.in. w intencji rolników, aby Bóg błogosławił ich pracy i pozwolił im radować się pięknymi plonami oraz w intencji Związku Polaków na Litwie.

W procesji dziękczynnej przed ołtarz zaniesiono dary: świecę jako symbol Chrystusa, chleb upieczony z tegorocznych plonów, owoce, które są znakiem Bożego błogosławieństwa, kwiaty, symbolizujące czystość serca oraz miód – owoc pracy boskiego stworzenia i rąk ludzkich.

Następnie wszyscy przenieśli się na plac przy kościele, gdzie proboszcz parafii w Ławaryszkach ks. Bernardas Augaitis pobłogosławił dożynki oraz poświęcił chleb i stoiska.

Na licznie zebranych mieszkańców oraz gości czekał bogaty program artystyczny w wykonaniu zespołów Wileńszczyzny, prezentacja wiejskich zagród dożynkowych, których w tym roku było aż 16, możliwość skosztowania aromatycznej kaszy z kuchni polowej, kiermasz z lokalnymi produktami, trampoliny dla najmłodszych oraz inne atrakcje. Szczególną uwagą byli obdarzeni rolnicy, gospodynie i gospodarze zagród, którym serdecznie dziękowano za ich pracę i codzienny trud.

Mam wielki zaszczyt w imieniu Związku Polaków na Litwie wszystkich serdecznie pozdrowić z okazji tego święta dożynkowego organizowanego przez koła ZPL. Mamy rozmach – 16 stoisk to jest sporo, w tym aż 8 z gminy ławaryskiej, ale są też stoiska z Kowalczuk, Szumska, Kieny, Bujwidz i Mickun, Rukojń, tak więc są to w istocie prawdziwe Dożynki Wileńszczyzny” – przywitał wszystkich zebranych Waldemar Tomaszewski, prezes Związku Polaków na Litwie, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Dożynki jako podziękowanie za tradycję pielęgnowania ziemi

Czemu te dożynki służą? To oczywiście jest impreza dziękczynna, poprzedziła je msza święta, gdzie również dziękowaliśmy m.in. za tegoroczne plony, ale też tutaj, na tej imprezie, po poświęceniu przez księdza stoisk będziemy dziękowali rolnikom, którzy naszą ziemię pielęgnują. Nie jest ona zbyt żyzna, ale rolnicy wkładają w to wiele serca, dzięki czemu uzyskali przepiękne plony i za to wszystko dziękujemy. Te dożynki nie są tylko dożynkami rolników-farmerów, ale chyba każdy z tu obecnych jest w jakimś stopniu rolnikiem, bo macie swoje ogródki, sady, hodujecie owoce i warzywa, tak więc wszystkim Wam za to dziękujemy, że tę tradycję pielęgnowania naszej ziemi kontynuujecie” – mówił prezez ZPL.

Dożynki służą pielęgnowaniu nie tylko kultury, ale i języka ojczystego

Dożynki to również impreza etnokultury – etnokultury naszego regionu, naszej Ojczyzny-Wileńszczyzny, gdzie zawsze jest bogaty program kulturalny. Dożynki pokazują nasze tradycje, naszą kulturę wileńską. Ta impreza organizowana przez ZPL, przez miejscowe koła służy także temu, by pielęgnować, oprócz kultury, nasz język ojczysty. My Polacy z Wileńszczyzny musimy mieć stricte swoje imprezy jak festyny kultury polskiej, czy dożynki, gdzie używamy swojego języka ojczystego nieskrępowanie w występach artystów, biesiadach, jak też w tych pięknych napisach na każdym stoisku. Używamy tradycyjnych nazw naszych wsi, miejscowości, żeby ta tradycja nie zaginęła, żeby ją przekazać przyszłym pokoleniom, naszym dzieciom i wnukom” – powiedział W. Tomaszewski.

Dożynki to święto wileńskiej tradycji dzielenia się 

Ta impreza dożynkowa była przygotowana przez ponad 50 osób – chciałbym serdecznie wszystkim im podziękować za ten wkład w tę imprezę, za przygotowanie przepięknych stoisk, za pyszne dania, bo ta impreza jest imprezą dziękczynną, ale też imprezą tradycji wileńskich dzielenia się – dzielimy się chlebem, swym trudem. Częstowanie jest tradycją wileńską, którą musimy zachować, by ta komercja nas nie „wycisnęła”.” – dodał.

Na zakończenie Waldemar Tomaszewski podziękował wszystkim organizatorom, życzył „hucznej zabawy, obfitych poczęstunków, rozmów Rodaków w swoim gronie i wszystkiego najlepszego, szczęść Boże dla Was i dla Waszych rodzin! Niech żyje nasza Ojczyzna -Wileńszczyzna!” – powiedział.

Bądźmy jak te ziarna złączone w kłos

Posłanka na Sejm RL Rita Tamašunienė pogratulowała tak pięknej imprezy oraz podziękowała organizatorom i tym, „którzy postanowili uczestniczyć w tych naszych wileńskich dożynkach, zaprezentować swoje najlepsze wyroby, swoje produkty, dzielić się tym, co mają najlepszego z Wami wszystkimi zgromadzonymi tu na tej imprezie” – mówiła parlamentarzystka.

Jak zauważyła dziś jest szczególny dzień – Matki Bożej Siewnej. „Matka Boża zasiała w naszych sercach miłość, obdarza nas swoją łaską. Życzę dla Państwa jak najwięcej w tym roku tej łaski doświadczać. Rolnicy dziś częstują, plony leżą w spichlerzach, ale dziś padają nowe ziarna w glebę, dlatego życzę każdemu rolnikowi, ogrodnikowi, sadownikowi, gospodarzowi, by ten plon przynosił owoc stukrotny, byście byli zdrowi, silni, byśmy i w przyszłym roku mogli się spotkać i podziękować Wam za te wszystkie dobra, którymi się dzielicie

Dożynki to także nasza obfita kultura, nasze piękne piosenki polskie, barwny taniec uśmiech, gościnność, to wszystko to właśnie dożynki Związku Polaków na Litwie. Bądźmy jak te ziarna złączone w kłos, trzymajmy się razem, bądźmy silni jednością, bo nasze piękne tradycje muszą przetrwać przez wieki, przez kolejne pokolenia. Wszystkiego dobrego!” – dodała na zakończenie.

Bądźmy razem, a wszystko będzie dobrze

„Kochani moi Rodacy, szczególne miejsce, szczególny czas! Jestem pod ogromnym wrażeniem, bo to w mojej parafii, naszej parafii św. Jana Chrzciciela w Ławaryszkach mamy takie przepiękne święto. Dzisiaj wesoło brzmi muzyka, będą tańce, ale jak trafnie zauważył ksiądz podczas homilii, czasami potrzebna jest nam cisza, bo czasem cisza przemawia o wiele głośniej niż hałas. Kochani, dziękuję Wam bardzo mocno, szczególnie tym, którzy przyjechali dziś do nas. Mamy przepiękne stragany, dusza raduje się. Życzę Wam dobrego święta, dobrego zdrowia, nastroju, wszelkich łask Bożych, bo jakby nie było w jedności siła – łączmy się, bądźmy razem i wszystko będzie dobrze” – mówił podczas święta poseł na Sejm RL Czesław Olszewski.

Jesteśmy jedną rodziną 

Prezes Polonii Świata Jarosław Narkiewicz pozdrowił wszystkich zebranych w imieniu własnym oraz Rady Polonii Świata, która „łączy 20 mln Polaków rozsianych po całym świecie”. „Waszą zasługą jest to, że obecnie przedstawiciel Wileńszczyzny kieruje tą historyczną organizacją. Najważniejsze jest, że Polacy świata coraz lepiej nas poznają i podziwiają, a im więcej poznają, tym bardziej podziwiają za to, że mimo wielu perturbacji nadal zachowaliśmy nasz język, tworzymy, współdziałamy, szczerze pracujemy. Zawsze odpowiadam, że jesteśmy jednością silni, jesteśmy jedną rodziną” – mówił J. Narkiewicz.

Organizatorem święta dożynkowego był Wileński Rejonowy Oddział Związku Polaków na Litwie oraz koła ZPL w Ławaryszkach, Mościszkach, Kowalczukach, Szumsku, Grygajciach, Bujwidzach, Mickunach, Kienie i Rukojniach.

Źródło: L24.lt

  1. Wspaniała uroczystość. Mieszkańcy Wileńszczyzny trwają w polskości, trzymają się tradycji i wartości chrześcijańskich. Bóg-Honor-Ojczyzna!

  2. Brawa dla organizatorów święta dożynkowego, Wileńskiego Rejonowego Oddziału Związku Polaków na Litwie oraz poszczególnych kół!

  3. Bóg zapłać drodzy Rodacy za wasze trwanie w POLSKOŚCI. Było bardzo wesoło! Impreza była znakomita, zorganizowana na wysokim poziomie. Także pogoda fantastycznie dopisała. Wszyscy świetnie się bawili, integrowali i już czekają na kolejne wydarzenia.

Comments are closed.