Wilno: Pogrzeb powstańców styczniowych
Trumny z prochami powstańców styczniowych, w tym dwóch dowódców, Zygmunta Sierakowskiego i Wincentego Konstantego Kalinowskiego, spoczęły na Cmentarzu na Rossie w Wilnie.
Wcześniej w Katedrze Wileńskiej odprawiona została Msza święta. Polacy, Litwini i Białorusini modlili się za odnalezionych przed dwoma laty na Górze Giedymina w Wilnie 20 powstańców styczniowych.
„Upamiętniamy dzisiaj naszych historycznych bohaterów, ale robimy to, myśląc nie o przeszłości, lecz – ze względu na wspólną przyszłość. Łączy nas wspólnota doświadczeń i wartości, z których najważniejszą jest – dla nas wszystkich – wolność” – powiedział prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystej Mszy.
„Spotkaliśmy się, żeby wspólnie uczcić bohaterów powstania styczniowego. Spotkaliśmy się pod znakiem Orła Białego, Pogoni i św. Michała Archanioła – godłami Polski, Litwy i Rusi, które widnieją na pieczęci Rządu Narodowego. Zryw 1863 roku skierowany był przeciwko imperium carów, które zniszczyło nasze wspólne państwo i zniewoliło nasze narody” – powiedział prezydent Polski. Podkreślił, że Powstanie Styczniowe „to wspólny bój wielu narodów dawnej Rzeczypospolitej”.
Metropolita wileński Gintaras Grušas, który przewodził pogrzebowej Mszy św. Powiedział: – „Zgromadziliśmy się tutaj, aby z honorami pochować bohaterów naszych narodów, którzy nie bali się oddać swoje życie za naszą i waszą wolność. Wiedząc, że ich ofiara nie została złożona na próżno, ale była to ofiara o wolność, o prawa wszystkich ludzi, dziękujmy za ich ogromną ofiarę, módlmy się o miłosierdzie Boże dla nich”.
W nabożeństwie udział wzięli również biskupi oraz kapelani wojskowi z Litwy, Polski i Białorusi, w tym biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek i arcybiskup metropolita mińsko-mohylewski Tadeusz Kondrusiewicz.
Dalsza część uroczystości miała miejsce na cmentarzu na Rossie.
Trumny ze szczątkami 20 powstańców złożono w centralnej XIX-wiecznej kaplicy. Podczas ceremonii pochówku oddano salwy honorowe na cześć bohaterów.
Pogrzeb powstańców styczniowych miał charakter państwowy. Wzięły w nim udział pary prezydenckie Polski i Litwy, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda oraz Gitanas Nausėda i Diana Nausėdienė, premier Polski Mateusz Morawiecki, wicepremier Białorusi Ihar Pietryszenko, przedstawicieli rządów i parlamentów Litwy, Polski, Łotwy i Ukrainy.
Kaplica, w której złożono trumny powstańców, w weekend będzie otwarta dla wszystkich wilnian i gości stolicy (od godz. 9 do 21).
22-24 listopada wartę honorową przy kaplicy będą pełnili skauci litewscy, harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie i przedstawiciele Związku Strzelców Litewskich.
A.L.
Wielka patriotyczna uroczystość, oczywiście w Wilnie. Tu polskość zawsze była wyjątkowo krzewiona i tak jest do dzisiaj.