borysAndżelika Borys została prezesem nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi. Wybory odbyły się podczas IX Zjazdu związku.

Prawo głosu miało 184 delegatów, Borys poparło 99 z nich. Mieczysław Jaśkiewicz, który pełnił funkcję prezesa w minionej kadencji, zdobył 85 głosów. Borys była dotąd przewodniczącą Rady Naczelnej ZPB.

Andżelika Borys ma 43 lata. Pełniła już funkcję prezesa ZPB w latach 2005-2010.

Oprócz wyboru nowych władz celem Zjazdu było podsumowanie działalności w ciągu ostatnich czterech lat, a także wyznaczenie kierunków działalności programowej na przyszłość.

Związek Polaków na Białorusi został zdelegalizowany przez władze w Mińsku w 2005 roku i od tamtej pory działa w podziemiu. Równolegle funkcjonuje natomiast „oficjalny” prorządowy Związek Polaków na Białorusi.

Źródło: wspolnota-polska.org.pl

  1. Prezes Jaśkiewicz to porządny facet, kiedy Borys rzuciła związek i uciekła on objął stery w najtrudniejszym czasie. A gdy teraz jest odwilż w relacji Polski z Białorusią to nagle Borys wróciła i odebrała mu kierownictwo w sposób nieuczciwy, bo przyprowadziła na zjazd osoby spoza związku i tak zakręcili że kilkoma głosami ona została prezesem, tak po prostu nie wypada postępować.

  2. Przecież to Borys rozwaliła Związek Polaków na Białorusi! To stara (mimo młodego wieku) przyjaciółka Tuska, często występowali w telewizji. W trudnym momencie porzuciła Związek i wyjechała na Zachód. Można powiedzieć, że używała przedmiotowo Polaków z Białorusi do walki z Łukaszenką, a tak przecież nie powinno być. Nie obchodzą jej ludzie i ich problemy, ale tylko pieniądze, które dostawała na działalność. Teraz nagle powraca i udaje, że coś robi. Próbuje się podklejać pod nową PiSowską władzę, tak jak wcześniej była podczepiona pod PO. To jest skandaliczna sprawa.

    • Jej pomagali Dziedziczak i Dworczyk . To ci co zwalczali polskość na Białorusi i Ukrainie . Oni robią złą robotę dla PIS . Kaczyński powinien ich pogonić w siną dal .

  3. Szkodnicy jak Dworczyk, Kowal czy Grajewscy vel Żurawscy wykonują krecią robotę. Natomiast otwarcie burzeniem polskości zajmuje się TV Bielsat z Romaszewską Guzy na czele. Tv Bielsat stacja, której nikt nie ogląda (z Polaków) bo jest w języku białoruskim (więc po co mają oglądać, zwłaszcza, że co i rusz dostają Polacy na Białorusi po tyłku od pseudo dziennikarzy). Telewizja Bielsat od samego początku wspiera Fundacja Wolność i Demokracja, gdzie w zarządzie zasiada matka redaktor TV Bielsat Zofia Romaszewska!!! (piękny sponsoring i konflikt interesów, a raczej zbieżność) a prezesem jest Dworczyk!!!

  4. Pani Andżelika była już prezesem jako zaledwie trzydziestoparoletnia kobieta i niestety dotkliwie przekonała się jakie rozgrywki toczyły się ( i w sumie dalej toczą) poza światłami fleszy

  5. To „giedroyciowcy”z Polski, w tym panowie Dworczyk czy Kowal, poprzez swoje układanki i mieszanie się w nie swoje sprawy, mieli swój udział w rozbiciu polskich organizacji na Białorusi. Teraz to praktycznie to szczątkowe formacje bez istotnego znaczenia. A pani Borys to też co najmniej dziwna persona.

Comments are closed.