bandzo16 października w godzinach porannych zmarł por. Józef Bandzo ps. „Jastrząb”, żołnierz 3. Wileńskiej Brygady AK „Szczerbca”, 5. Wileńskiej Brygady AK „Łupaszki”, 3. Wileńskiej Brygady NZW „Burego”, dowódca patrolu dywersyjnego Okręgu Wileńskiego AK. Tym samym dołączył do swojej brygady i odszedł na wieczną wartę. Cześć jego pamięci!

 

Urodził się 21 października 1923 r. w Wilnie. W lipcu 1942 r. został zaprzysiężony w szeregi Armii Krajowej. W październiku 1943 r. wstąpił do 3. Wileńskiej Brygady AK dowodzonej przez kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec”. Był jednym z pierwszych partyzantów na Wileńszczyźnie. W listopadzie 1943 r. ukończył kurs podchorążych i objął stanowisko dowódcy elitarnej drużyny w 1. kompanii dowodzonej przez por. Romualda Rajsa ps. „Bury”. Wziął udział we wszystkich ważniejszych akcjach i bitwach jednostki na Wileńszczyźnie. Ciężko ranny podczas bitwy pod Murowaną Oszmianką 14 maja 1944 r. Uczestnik operacji „Ostra Brama”.

„Jastrząb” uniknął aresztowania przez NKWD, w lutym 1945 r. ewakuował się do Polski pojałtańskiej. Dołączył do 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Po rozwiązaniu brygady we wrześniu 1945 r. przeszedł wraz z szwadronem „Burego” do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, w ramach którego walczył do końca 1945 r. Początkiem roku 1946 ponownie wrócił pod komendę mjr. „Łupaszki”, został mianowany dowódcą patrolu dywersyjnego. Przeprowadził wiele brawurowych akcji w celu zdobycia środków na dalszą działalność konspiracyjną i partyzancką. Stał się jednym z najbliższych i najbardziej zaufanych żołnierzy „Łupaszki”.

W sierpniu 1946 r. na własną prośbę został urlopowany, chcąc powrócić do normalnego życia. W lutym 1947 r. ujawnił się podczas ogłoszonej przez warszawski rząd amnestii. W latach 60-tych został skazany na dożywocie, zwolniony w 1976 r.

za https://pl-pl.facebook.com/JBandzo/

Pogrzeb Józefa Bandzo "Jastrzębia" odbędzie się w sobotę 22 pażdziernika: o godzinie 11:30 Msza św. w kościele pw. św. Karola Boromeusza, ceremonia pogrzebowa o godz. 13. "Jastrząb", zgodnie ze swą wolą, znajdzie miejsce na Powązkach Wojskowych, obok kolegów z 3 i 5 Brygady Wileńskiej, podkomendnych "Szczerbca" i "Łupaszki" .

 


7

 1. „Wilki” – Zbigniew Herbert

  Marii Oberc

  Ponieważ żyli prawem wilka
  historia o nich głucho milczy
  pozostał po nich w kopnym śniegu
  żółtawy mocz i ten ślad wilczy

  szybciej niż w plecy strzał zdradziecki
  trafiła serce mściwa rozpacz
  pili samogon jedli nędzę
  tak się starali losom sprostać

  już nie zostanie agronomem
  ,,Ciemny” a ,,Świt” – księgowym
  „Marusia” – matką ,,Grom” – poetą
  posiwia śnieg ich młode głowy

  nie opłakała ich Elektra
  nie pogrzebała Antygona
  i będą tak przez całą wieczność
  w głębokim śniegu wiecznie konać

  przegrali dom swój w białym borze
  kędy zawiewa sypki śnieg
  nie nam żałować – gryzipiórkom
  i gładzić ich zmierzwioną sierść

  ponieważ żyli prawem wilka
  historia o nich głucho milczy
  został na zawsze w dobrym śniegu
  żółtawy mocz i ten trop wilczy

 2. Przez ponad pół wieku, dzięki komuchom, „Jastrząb” oficjalnie był bandytą. W chyba 2013 roku stwierdził: „Rozumiem, że przestałem być uważany za bandytę?”

 3. na stołkach siedzą dzieci i wnuki oprawców Żołnierzy Wyklętych – resortowe dzieci na moskiewskiej smyczy. Ale kundel nigdy nie wygra z wilkiem

   • Redakcja zastanawia się nad sensem takiego wpisu. Widać propaganda komunistyczna przez dziesięciolecia powtarzana, na niektórych wywarła swój zgubny wpływ.
    Weźmy taki przykład: po jednej stronie mamy siedemnastoletnią dziewczynę, brutalnie zamordowaną z uwagi na walkę z okupantem. Postawiono tej dziewczynie pomniki, wyniesiono ją do miana bohatera, jednocześnie piętnując zabójcę. Z jednej strony jest rodzina dziewczyny – bohaterki. Z drugiej rodzina zabójcy. Na którą wrażliwość mamy zwracać uwagę.

    Odwracając pytanie można zapytać co z polskimi rodzinami, które nie z własnej woli zostały rozdzielone, rozstrzelane. Co z pokazowymi sądami, jak w przypadku Witolda Pileckiego – bohatera, którego szczątków do tej pory nie mogą znaleźć, a wydający wyrok żyli sobie spokojnie do późnej starości?

Comments are closed.