Janina Kalinowska ocalała z ludobójstwa wołyńskiego – poświęciła swe życie głoszeniu prawdy i upamiętnianiu ofiar tej zbrodni.

W nocy z 12 na 13 września 2021 r. zmarła Janina Kalinowska, przewodniczącą Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu, ocalała ze zbrodni wołyńskiej.

Ceremonia pożegnalna odbędzie się 16 września w Zamościu. Msza w intencji zmarłej zostanie odprawiona w Kościele Garnizonowym św. Jana Bożego o godzinie 14. Pogrzeb odbędzie się  na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Peowiaków.

Swoje życie poświęciła głoszeniu świadectwa o ludobójstwie wołyńskim dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów. Upamiętniała ofiary tamtej zbrodni, organizując obchody, spotkania historyczne, ekspozycje wystaw. Stowarzyszenie, któremu przewodziła, przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ustawiło ponad 30 krzyży w miejscach mordów na Wołyniu.

W 2013 r. Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu zostało laureatem nagrody Instytutu Pamięci Narodowej „Kustosz Pamięci Narodowej”.

Janina Kalinowska wystąpiła w filmie dokumentalnym IPN Gdańsk o rzezi wołyńskiej  „Zmarłych pogrzebać”.

Fot. z filmu „Zmarłych pogrzebać”

Źródło: IPN