W Żytomierzu odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Franciszkowi Brzezickiemu (1924 – 2017), Polakowi z Żytomierza, więźniowi obozów koncentracyjnych (Majdanek, Gross-Rosen i Leitmeritz), założycielowi polskiej podziemnej młodzieżowej antyniemieckiej organizacji, więźniowi łagru sowieckiego.

Tablicę poświęcił ks. Waldemar Pawelec. Uroczyste odsłonięcie tablicy na budynku, w którym mieszkał poprzedziło złożenie kwiatów na grobie Franciszka Brzezickiego i jego żony na miejskim cmentarzu w Żytomierzu.

W uroczystościach wzięli udział m.in Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński, zastępca attache obrony płk Agnieszka Malczewska, dyrektor InstytutU Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie Marcin Krzysztofik, rodzina i bliscy Franciszka Brzezickiego oraz licznie zgromadzeni Polacy z Żytomierza i obwodu żytomierskiego. Obecni byli także weterani z Żytomierza – Zygmunt Węglowski i Baltazar Wierzchowiecki. Udział w uroczystościach wzięła również grupa ze Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej.

Inicjatorką ustanowienia tablicy jest p. Walentyna Jusupowa , prezes Studenckiego Klubu Polskiego.

Za: Polonijna Agencja Informacyjna (www.pai.media.pl). Na podstawie: Konsulat Generalny RP w Winnicy.