Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na 4. Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”. Wydarzenie będzie częścią Kongresu Pamięci Narodowej na Stadionie Narodowym w Warszawie w dniach od 13 do 15 kwietnia. Trzy dni wypełnią projekcje nagradzanych filmów, ale też spotkania z twórcami oraz warsztaty edukacyjne.

Podczas festiwalu zaprezentowanych zostanie 25 produkcji, wyselekcjonowanych z różnych zakątków świata. Będą to zarówno krótko-, jak i pełnometrażowe filmy, w tym także nominowany do Oscara w kategorii pełnometrażowy film dokumentalny „Dom z drzazg” oraz kandydaci do tej nagrody: „Klondike” (Ukraina), „Styczeń” (Łotwa), „Kalev” (Estonia). Większość z prezentowanych produkcji to polskie premiery takie jak: „Stanisław Helski. Dlatego”, „The City and the city”, „The Northeast Winds”, „We have left”.

Podczas 4. edycji festiwalu odbędą się również panele dyskusyjne, w których eksperci poruszą następujące zagadnienia: „Trudna przeszłość – nowa przyszłość. Relacje polsko-ukraińskie wczoraj, dziś i jutro”;  „Wojna oczami dzieci”; „Zbrodnia katyńska a alianci zachodni”.

Uczestnicy festiwalu będą też mieli możliwość spotkania się z twórcami filmów takich jak: „Rotmistrz Pilecki 2022”, „Czarny sufit”, „Stanisław Helski. Dlatego”, „Pokojówka” czy „Marsz cieni”.

Wstęp na Festiwal „Echa Katynia” jest wolny po uprzedniej rejestracji na stronie kongrespamiecinarodowej.pl.

Fot. IPN Ld 707/20 k.3  Źródło: Instytut Pamięci Narodowej

  1. Katyń, Wołyń, Ponary… i wiele innych miejsc kaźni, ofiary przelewanej krwi i oddanego życia za Polskę.
    Cześć i chwała Bohaterom, ofiarom bestialstwa wrogów Ojczyzny.

Comments are closed.