Szanowni Państwo! Drodzy Przyjaciele!

11 lipca 2018 roku mija 75. rocznica „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu, będącej apogeum ukraińskiego ludobójstwa Polaków i obywateli polskich innych narodowości. Ludobójstwo tego w latach 1939 – 1947 na Kresach Wschodnich II RP oraz na Lubelszczyźnie i obecnym Podkarpaciu dokonali członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz SS Galizien i innych ukraińskich formacji kolaborujących z niemiecką Trzecią Rzeszą.

Jak w ubiegłym roku, tak i teraz wydarzenie centralne w Warszawie przygotuje Ogólnopolski Komitet Społeczny, który w tym celu prowadzi już rozmowy z władzami państwowymi i kościelnymi. Także z władzami lokalnymi w wielu innych miastach. Komitet przygotuje też cykl prelekcji i konferencji popularno-naukowych.
Niektóre z nich będą połączone z 250 rocznicą zawiązania Konfederacji w Barze na Podolu i 100 rocznicą wybuchu powstania Orląt Lwowskich i Przemyskich.
Prace Komitetu wspierają wolontariusze Fundacji Kresowej „Memoria et Veritas”.

Na ten cel założone zostało specjalne konto:

Fundacja Kresowa „Memoria et Veritas”
46 1240 4533 1111 0010 7452 2830
Bank PEKAO S.A.
Wpłaty z dopiskiem „Wołyń”.

Już niedługo podany będzie skład Komitetu Organizacyjnego, a pod koniec maja także skład Komitetu Honorowego.

Harmonogram (wciąż uzupełniany):

Czwartek, 12 kwietnia – Bytom – prelekcje ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego

g. 12.30 – I Liceum Ogólnokształcące przy ul. Strzelców Bytomskich 11  – dla młodzieży

g. 16.00 – Centrum Kresowe przy ul. Moniuszki 13. .
Organizator – Danuta Skalska​ i Światowy Kongres Kresowian​

Czwartek, 19 kwietnia, g. 18:00 – Łódź – prelekcja ks. Tadeusz Isakowicza-Zaleskiego w sali kinowej Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich, ul. Tuwima 34.
Organizator – Kamil Klimczak​ Prezes Klubu im. Romana Dmowskiego.

Piątek, 20 kwietnia, g. 11.00 – Łódź – w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 przy Drewnowska 88 – prelekcja dla młodzieży.

Piątek, 20 kwietnia – Ostrów Mazowiecka (w trakcie organizacji)

Sobota, 21 kwietnia – Wołomin (w trakcie organizacji).

Niedziela, 22 kwietnia, g. 11.00 – Borownica (gmina Bircza) – uroczystości pod pomnikiem ofiar UPA i msza św w kościele. Organizator: parafia Borownica.

Niedziela, 6 maja, g. 12.30 – Marwice k. Gorzowa Wlkp. (Lubuskie) – msza św. w kościele NMPanny  i uroczystości pod pomnikiem upamiętniające ofiary nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA. Organizator: Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiu, Koło w Marwicach.

Piątek, 11 maja – Dębno (Zachodnie Pomorze) – spotkanie z prof. Czesławem Partaczem nt, ludobójstwa nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej, oraz ” Operacja Wisła”. Organizator – Stowarzyszenie „Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć „, oddział w Dębnie.

Czwartek, 17 maja godz. 11:00 – Piła – Młodzieżowy Dom Kultury w Pile ul. Okrzei 9 –
„ O tym trzeba pamiętać” – Lekcja historii dla młodzieży szkolnej – Przemilczane ludobójstwo dokonane przez bandy UPA-OUN na Kresach Południowo-Wschodnich II RP. Spotkanie z Mirosław Kowzan​, autorem książki „Krzyż na Perczynie” . 75 rocznica spalenia Perczyna.

Piątek, 18 maja – Chodzież (Wielkopolska)
godz. 11:00 – Chodzieski Dom Kultury w Chodzieży ul. Strzelecka 15
„ O tym trzeba pamiętać” – Lekcja historii dla młodzieży szkolnej – Przemilczane ludobójstwo dokonane przez bandy UPA-OUN na Kresach Południowo-Wschodnich II RP. Spotkanie Mirosław Kowzan, autorem książki „Krzyż na Perczynie”.

godz. 17:30 – kościół p.w. Nawiedzenia NMP w Chodzieży – msza za zmarłych mieszkańców Perczyna koło Dubna na Wołyniu pomordowanych 18 maja 1943 r. przez bandy nacjonalistów ukraińskich z UPA-OUN .

godz. 19:00 – spotkanie Kresowian i osób zainteresowanych na cmentarzu w Chodzieży przy kamieniu „WOŁYŃ 1943-1945”, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze w dowód pamięci pomordowanym przez bandy UPA-OUN.

Piątek, 18 maja br., g. 10.00 – Radwanowice k. Kraków (gmina Zabierzów) – finał III Ogólnopolskiego Konkursu Kresowego dla dzieci i młodzieży.

Organizatorzy: Fundacja Kresowa „Memoria et Veritas” w Krakowie, dyr. Agnieszka Mitka​ i Szkoła Podstawowa w Nawojowej Górze, Integracyjna Szkoła Podstawowa w Radwanowicach i Fundacja im. Brata Alberta​

Jury: prof. dr hab. Bogusław Paź​ (Wrocław), dr hab. Józef Brynkus​ (Wadowice) i dr Lucyna Kulińska​ (Kraków).

Patronat:
Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak
Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk​
Burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk
Wójt Zabierzowa Elżbieta Burtan​

Poniedziałek, 28 maja – Rabka – cykl prelekcji ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego dla uczniów szkół średnich i studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Sobota, 2 czerwca – Kędzierzyn-Koźle – Dni Kultury Kresowe
Organizator – Witold Listowski i Stowarzyszenie Kresowian

Czwartek – Piątek, 7 – 8 czerwca – Prabuty (Pomorze) – X Konferencja Świat Kresów. Organizator – Andrzej Mosiejczyk​ i Prabuckie Stowarzyszenie Kresowiaków

Niedziela, 10 czerwca – Zamość – poświęcenie pomnika i msza św. w kościele garnizonowym. Organizator – Janina Kalinowska​ Jarosław Świderek​ i Stowarzyszenie Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu.

Środa, 13 czerwca, g. 18.00 – Góra Kalwaria – seans filmowy w kinie oraz prelekcja dr Leon Popek​ i i Adam Sikorski Fan Club​ o ludobójstwie na Wołyniu
Organizator – Monika Marcin Gwardys​ i Stowarzyszenie Rodzin „Polska Pamięć i Tożsamość”

Sobota i niedziela, 16 i 17 czerwca – Londyn – upamiętnienie ludobójstwa na Kresach. Organizator – Polonia w Anglii.

Piątek – Sobota, 22 – 23 czerwca – Lublin – konferencja naukowa. Organizator – prof. dr hab. Włodzimierz Osadczy  z KUL.

Niedziela, 24 czerwca – Grodziec k. Opola – Opolskie Spotkanie Kresowe (w trakcie organizacji).

Niedziela, 1 lipca – Jasna Góra – Pielgrzymka i Zjazd Kresowian. Organizator – Danuta Skalska i Światowy Kongres Kresowian

Sobota, 7 lipca – Prabuty – IV Rajd Pamięci Kresowian. Organizator – Andrzej Mosiejczyk i Prabuckie Stowarzyszenie Kresowiaków.

Sobota, 7 lipca – Zielona Góra – msza św. w intencji Ofiar Ludobójstwa i uroczystości pod tablicą upamiętniającą ukraińskie zbrodnie.
Organizator Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Zielonej Górze

Sobota, 7 lipca – Warszawa – konferencja popularno-naukowa. Organizator – Ogólnopolski Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich

Niedziela, 8 lipca – Warszawa – Centralne Uroczystości Społeczne przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Marsz Pamięci i Msza św. w katedrze polowej.

Organizator – Ogólnopolski Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich

Niedziela, 8 lipca – Dzierżoniów – uroczystości organizowane przez Dzierżoniowskie Stowarzyszenie Kresowian Stowarzyszenie Kresowian w Dzierżoniowie

Środa, 11 lipca – Warszawa – uroczystości państwowe pod pomnikiem na Skwerze Wołyńskim.

Środa, 11 lipca – Lublin – odsłonięcie Pomnika Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. Organizator – Zdzisław Koguciuk.

Środa, 11 lipca – Pabianice – uroczystości pod tablicą pamiątkową na zewnętrznej ścianie kaplicy na cmentarzu. Organizatorzy – Klub Gazety Polskiej Pabianice i Karol Jabłoński.

Środa, 11 lipca – Chodzież

godz. 17:00 – spotkanie Kresowian i wszystkich zainteresowanych na cmentarzu w Chodzieży przy kamieniu „WOŁYŃ 1943-1945”, gdzie zostanie uczczona pamięć pomordowanych przez bandy nacjonalistów ukraińskich z UPA-OUN.

godz.18:30 – kościół p.w. św. Floriana w Chodzieży msza za zmarłych mieszkańców Kresów Południowo-Wschodnich II R.P. pomordowanych przez bandy nacjonalistów ukraińskich z UPA-OUN.

Piątek, 11 maja – Dębno (Zachodnie Pomorze) – spotkanie z prof. Czesławem Partaczem nt, ludobójstwa nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej, oraz ” Operacja Wisla „. Organizator – Stowarzyszenie „Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć „, oddział w Dębnie.

Czwartek, 12 lipca – Poznań – upamiętnienie organizowane przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich w Poznaniu (szczegóły w najbliższym czasie).

Niedziela, 15 lipca, godz. 14.00 – Chełm – uroczystość upamiętniające 75. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu przy Pomniku Wołyńskim.
Organizator – Stowarzyszenie „Pamięć i Nadzieja” w Chełmie.

Niedziela, 15 lipca – Gdańsk – w trakcie organizacji.

Niedziela, 15 lipca, g. 11.00 – Dębno (Zachodnie Pomorze) – msza w kościele pw. św. Piotra i Pawła za ofiary ludobójstwa i przemarsz na „Promenadę Pamięci”, gdzie znajduje się ” Głaz Pamięci” o pomordowanych na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Organizator – Antoni Dąbrowski​ i Stowarzyszenie ” Kresy Wschodnie – Dziedzictwo i Pamięć ” oddział w Dębnie

2 września, g. 10.00 – Korfantów (Opolszczyzna) – msza św. i uroczystości pod pomnikiem na cmentarzu, upamiętniające Polaków pomordowanych przez OUN-UPA. Organizator – Stowarzyszenia Pamięci o Kresach Południowo-Wschodnich w Korfantowie

Początek października – Zielona Góra – Łężyca – (szczegóły w najbliższym czasie).

Bardzo ważną sprawą jest koordynacja działań oraz wzajemne wspieranie się. Dlatego też w imieniu całego Komitetu zwracam się z prośbą o przesłanie informacji miejscu i czasie tych wydarzeń, które będą organizowane w Państwa miejscowościach. Mile widziane są wszelkie inicjatywy oddolne, szczególnie te, które będą skierowane do młodego pokolenia.

Serdecznie pozdrawiam. Szczęść Boże!

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski​
www.isakowicz.pl

  1. Dziwne zachowania polskich polityków, którzy kolejno odmawiają udziału w tych uroczystościach

  2. wiele różnych ciekawych propozycji by godnie uczcić ofiary zbrodni ukraińskiego ludobójstwa wołyńskiego

  3. Najważniejsze uroczystości obchodów „Krwawej Niedzieli” organizują komitety społeczne, bo instytucje państwowe są sparaliżowane poprawnością polityczną – nie wypada mówić o tej okrutnej zbrodni ukraińskiej na niewinnej polskiej ludności cywilnej. Takich czasów dożyliśmy, ponoć to wolność i pełna demokracja, ale jak widać nie wszystko można otwarcie głosić.

  4. Program bogaty, zróżnicowany, każdy może znaleźć ciekawą propozycję , w której może i powinien wziąć udział. Jesteśmy winni pamięć, szacunek i modlitwę ofiarom tego okrutnego ludobójstwa.

Comments are closed.