W dniu 10 kwietnia w Kościele p.w. Matki Bożej Królowej w Brześciu odbyła się uroczysta msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej i ich rodzin, zorganizowana z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP w Brześciu. Mszę św. celebrował ks. prałat Antoni Hej, który w kazaniu przypomniał o konieczności traktowania katastrofy w kontekście wiary.

W mszy św. wzięli udział przedstawiciele organizacji polskich w Brześciu: Związku Polaków na Białorusi, Polskiej Macierzy Szkolnej, Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych, Polskiego Towarzystwa Twórców Ludowych, Polskiej Szkoły Społecznej im. I. Domeyki, harcerze z Polskiej Harcerskiej Szkole Społecznej oraz wierni z Brześcia.

Konsul Generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz w swym wystąpieniu mówił o dwóch wymiarach tragedii – państwowej i osobistej. Przypomniał również o nierozerwalnym związku tragedii smoleńskiej ze zbrodnią katyńską.

Uczestnicy mszy św. zostali następnie zaproszeni na pokaz filmu „W imię honoru”, reż. Anita Gargas, zorganizowany z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP w Brześciu w siedzibie Klubu Filmu Polskiego, działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku „Uścisk Dłoni” w Brześciu. Film opowiada o doświadczeniach trzech wdów po generałach Wojska Polskiego. Teresa Puńko, prezes Uniwersytetu, podzieliła się z zebranymi wspomnieniami o ofiarach katastrofy oraz osobistym przeżywaniu tragedii; Konsul Generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz przypomniał m.in. atmosferę i okoliczności towarzyszące dniom następującym po katastrofie oraz o poczuciu wspólnoty, które w tym czasie jednoczyło Polaków.

Źródło: brzesc.msz.gov.pl

Comments are closed.