foto-kresy25. Konkurs Recytatorski dla Polaków z Zagranicy „Kresy”odbył się w Białymstoku. W związku z przypadającym w 2016 roku jubileuszem konkursu, w koncercie galowym wystąpili laureaci kilku kategorii.
Impreza ma służyć popularyzacji języka polskiego i literatury polskiej wśród Polonii. Jak szacują organizatorzy ze Wspólnoty Polskiej, biorąc pod uwagę wszystkie kategorie wiekowe i szczeble eliminacyjne, w ciągu 25. lat istnienia konkursu w „Kresach” wzięło udział ok. 55 tys. recytatorów w 15 krajach.
Na finały w Białymstoku przyjeżdżają najlepsi recytatorzy w najstarszej kategorii wiekowej (powyżej 16. roku życia), wyłonieni w eliminacjach w swoich krajach. W tym roku było to 29 recytatorów m.in. z Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Czech, Gruzji, Rumunii, Rosji, Kazachstanu i Ukrainy.
Jury Grand Prix przyznało Katarzynie Stonawskiej z Cieszyna w Czechach. Pierwszą nagrodę zdobył Paweł Szutow z Sankt Petersburga (Rosja), drugą Żanna Loretta Białoszycka z Winnicy (Ukraina), trzecią wspólnie Emil Szostak z Wilna (Litwa) oraz Natalia Popowicz z Czerniachowska (Rosja).
Kiedy konkurs powstawał, jedną z jego idei była popularyzacja wśród Polonii twórczości Adama Mickiewicza (jest on patronem „Kresów”), dlatego wciąż przyznawana jest nagroda za najlepszą interpretację jego utworów. W tym roku otrzymała ją Elena Graborova ze Smoleńska w Rosji.
Rokrocznie w swoich krajach o nagrody „Kresów” walczą również młodsi recytatorzy w kategoriach: do 12 lat i przedziale wiekowym 12-16 lat. Specjalnie na jubileusz 25-lecia konkursu, po raz pierwszy na sobotni koncert galowy w Białymstoku zaproszono też grupę młodszych recytatorów, laureatów konkursu z Litwy i Białorusi.
Źródło: Polskie Radio Białystok

Comments are closed.