Białoruś: upamiętniono śp. Marię Kaczyńską
W kościele św. Andrzeja w Naroczy w obwodzie mińskim odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową poświęconą śp. Marii Kaczyńskiej. Z inicjatywą upamiętnienia wystąpili mieszkańcy Naroczy i miejscowi parafianie.
W uroczystości wziął udział wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki wraz z delegacją parlamentarną. Mszy świętej przewodniczył abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski, zwierzchnik białoruskich katolików.
Maria Kaczyńska urodziła się jako Maria Mackiewicz w Machowie pod Kobylnikiem (dawna nazwa Naroczy) i została ochrzczona w tamtejszym kościele w 1942 r.
„Cieszę się bardzo, że nasza delegacja miała zaszczyt uczestniczyć w tej uroczystości. Bardzo ważnej dla nas, dla Polski, dla naszej formacji, dla pamięci o Pierwszej Damie i jej mężu, profesorze Lechu Kaczyńskim” – powiedział w Naroczy Ryszard Terlecki. „Jest ona ważna także dla Polaków na Białorusi i na Białorusi, bo to jest symboliczny znak, łączący oba nasze kraje, tak jak wielu innych wybitnych ludzi, którzy się tu urodzili i służyli bądź Polsce, bądź Białorusi” – dodał.
„Tablica pamiątkowa ma kształt księgi. Maria Kaczyńska nie dopisała jej do końca, ponieważ wydarzyła się straszna katastrofa smoleńska” – powiedział w homilii abp Kondrusiewicz. W czasie uroczystości wspominano członków delegacji, którzy wraz z prezydentem Kaczyńskim i jego małżonką 10 kwietnia 2010 r. lecieli na uroczystości do Katynia i tragicznie zginęli w katastrofie samolotu. „Lecieli, by oddać hołd tym, którzy oddali życie za ojczyznę. I sami zginęli” – mówił abp Kondrusiewicz.
W czasie krótkiego wystąpienia wicemarszałek Terlecki przypomniał losy rodziny Mackiewiczów, w której 21 sierpnia 1942 r. przyszła na świat późniejsza Pierwsza Dama.
Jej ojciec, Czesław, leśniczy, był żołnierzem AK okręgu wileńskiego. Po wojnie rodzina podjęła decyzję o wyjeździe na ziemie zachodnie. W 1949 r. ojciec Marii został aresztowany i skazany na pięć lat więzienia za działalność w Armii Krajowej.
Maria Kaczyńska skończyła studia w Sopocie i pracowała w Trójmieście, gdzie poznała przyszłego męża Lecha Kaczyńskiego. Maria Kaczyńska zawsze stała przy mężu, zarówno w czasie działalności opozycyjnej w Solidarności, gdy był ministrem sprawiedliwości, prezydentem Warszawy, jak i kiedy został prezydentem Polski.
„Często podróżowała z mężem. Pojechała z nim także do Katynia 10 kwietnia 2010 r. i tam razem z mężem zginęła wraz z 94 uczestnikami delegacji, w katastrofie, której okoliczności nie zostały do dziś wyjaśnione” – mówił wicemarszałek Terlecki.
Z inicjatywą upamiętnienia wystąpili mieszkańcy Naroczy i miejscowi parafianie, a Ambasada RP w Mińsku pomogła ten pomysł zrealizować. Wykonanie tablicy sfinansowała Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie.
Na podst.: Ambasada RP w Mińsku, znadniemna.pl