Polskojęzyczne gimnazjum w Połukniu (rejon trocki) chce przyjąć imię niedawno zmarłego Longina Komołowskiego – polskiego polityka, działacza związkowego i społecznego, wieloletniego prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, wielkiego przyjaciela Polaków na Litwie.
„W uznaniu za wielki wkład Longina Komołowskiego w rozwój polskiej wspólnoty na Litwie społeczność gimnazjum w Połukniu pragnie jego imieniem nazwać swoją placówkę edukacyjną. Nadanie gimnazjum imienia tego szacownego człowieka byłoby jedynie małą wdzięcznością za pomoc polityka dla naszej Ziemi, za troskę o los wszystkich Polaków na Litwie” – napisano w komunikacie gimnazjum w Połukniu, zamieszczonym na stronie samorządowej rejonu trockiego.
„Kierując „Wspólnotą Polską” Komołowski wiele zdziałał w dziedzinie oświaty. Dbał o modernizację polskich szkół na Litwie. Organizował kolonie letnie dla uczniów polskich szkół. Kilka lat z rzędu na takich koloniach odpoczywali również uczniowie szkoły średniej w Połukniu. Uczniowie mieli wspaniałą okazję nie tylko odpocząć i przyjemnie spędzić czas, ale też doskonalić znajomość języka polskiego, poznać historię Polski. Priorytetem działalności Komołowskiego było zachowanie języka polskiego i kultury. Mając świadomość, że właśnie młodzież kiedyś przejmie pałeczkę w dbaniu o tożsamość, on wiele uwagi udzielał modernizacji szkół.”
  1. Oświata to przyszłość nie tylko poszczególnych jednostek ale całej społeczności – narodu polskiego, więc jeśli Longin pomagał szkołom, to gest gimnazjum z Połuknia jest szlachetny.

  2. Fajna inicjatywa, by w taki trwały sposób upamiętnić osobę Komołowskiego. Zdaje się że na Litwie jest już jakaś szkoła imienia prof. Stelmachowskiego, wcześniejszego szefa Wspólnoty.

Zostaw wiadomość

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć tagi i atrybuty HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>