W dniach 6 – 8 września w Wilnie miał miejsce II Światowy Zjazd Wilniuków. W jego ramach odbyło się wiele ciekawych imprez, na które byli zaproszeni wszyscy, dla których Wilno jest łącznikiem, wspomnieniem i miejscem zamieszkania.

Zjazd odbywał się pod hasłem „Łączy nas Wilno”. W ciągu trzech dni Zjazdu wiele się działo: wystawy, koncerty, spotkania i wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Warto też nadmienić, że poprzedni, I Światowy Zjazd Wilniuków odbył się w 2009 roku, kiedy to Wilno było Europejską Stolicą Kultury.

„Na drugi Światowy Zjazd Wilniuków przyjechali zakochani w tym mieście, czujący ogromny związek z tym miastem” – mówiła goszcząca w Wilnie wicemarszałek Senatu RP Maria Koc.

„To wielki dla mnie zaszczyt, że mogę stanąć przed wami. Ja Wilniuk, który ciągle marzy o tym Wilnie. Bo Wilno – to moja miłość i nie może być inaczej. Chcę wam wszystkim powiedzieć, że kochamy was, że cierpimy, że nie możemy być na co dzień razem, ale duchowo jesteśmy” – powiedział przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, weteran Armii Krajowej sędzia Bogusław Niziński.

Mocnym akordem pierwszego dnia II Światowego Zjazdu Wilniuków było otwarcie unikatowej wystawy „MotoWilno międzywojenne. Śladami pierwszych rajdów motocyklowych”, przypominającej o rozwoju sportu motorowego w międzywojennym Wilnie. Podstawę wystawy stanowi unikalna kolekcja plakiet motocyklowych, zachowana na Wileńszczyźnie. Kolekcja obecnie jest przechowywana w zbiorach Muzeum Trockiego i nigdy dotąd nie była prezentowana w całości. Wystawa będzie prezentowana w Domu Kultury Polskiej w Wilnie do 20 września. Wystawę poprzedził satyryczny spektakl muzyczny „Hemar. Pamiętnik Marchewki”, a następnie odbył się koncert piosenek Hanki Ordonównej i szlagiery dawnego Wilna.

Drugiego dnia wieczorem na placu Ratuszowym w Wilnie po raz pierwszy wystąpił jeden z najbardziej znanych polskich kompozytorów i dyrygentów Piotr Rubik i jego „The Best Of” wspólnie z chórem łączonym polskich zespołów z Wileńszczyzny.

Pod batutą Piotra Rubika zagrali i zaśpiewali m.in. chórzyści „Wilii”, „Ojcowizny”, „Zgody”, „Rudomianki”, „Barw Podwileńskich”, zespół „Melodia”, „Mejszagolanki”, zespół „Wilenka”, „Folk Vibes”, zespół „Stella Spei”, zespół „Randeo Anima”, chór „Moderato”, schola parafii Ducha Św., chór Ziemi Trockiej, chór z parafii w Zameczku oraz schola z parafii św. Jakuba i Filipa.

Kulminacją spotkań kulturalnych był niedzielny koncert „Pawlik/Moniuszko Jazz”. Koncert w wykonaniu zespołu „Włodek Pawlik Trio” odbył się wileńskim Ratuszu. Muzyk słynie w całym świecie ze swych osiągnięć muzycznych i jest laureatem nagrody Grammy (odpowiednik filmowego Oscara) w kategorii jazzu.

Organizatorzy uznali, że przypomnienie twórczości wielkiego kompozytora z wileńskim życiorysem – Stanisława Moniuszki, będzie godnym zakończeniem II Światowego Zjazdu Wilniuków. Ojciec polskiej opery narodowej spędził w Wilnie 18 lat. Grał na organach w kościele św. Janów. Ponadto w wileńskim Ratuszu 165. lat temu odbyła się prapremiera jego opery „Halka”.

Na koncercie byli obecni dostojni goście II Światowego Zjazdu Wilniuków m.in.: przewodniczący Sejmu Litwy Viktoras Pranckietis, marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, europoseł, prezes Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin  Waldemar Tomaszewski, starosta sejmowej frakcji AWPL-ZChR, minister spraw wewnętrznych Litwy Rita Tamašunienė, poseł, minister komunikacji Litwy Jarosław Narkiewicz i wielu innych dostojnych gości.

Ponadto w ramach zjazdu w Kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie sprawowana była Msza św. w intencji wilniuków rozsianych po całym świecie i Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie.

Comments are closed.