W Teatrze Narodowym Opery i Baletu w Wilnie odbył się koncert Reprezentacyjnego Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” im. Gabriela Jana Mincewicza, poświęcony 40-leciu działalności zespołu.

Scena Teatru Narodowego Opery i Baletu została wybrana nieprzypadkowo, gdyż Jan Mincewicz, po koncercie z okazji 35-lecia zespołu powiedział, że „spotkamy się po pięciu latach w tej samej sali”.

„Jest to więc spełnienie Jego życzenia, swoistego przesłania, testamentu. Wierzę i wiem, że Jego duch będzie obecny na koncercie i postaramy się Go nie zawieść” – mówiła w trakcie przygotowań do jubileuszowego koncertu obecna kierowniczka „Wileńszczyzny” Natalia Sosnowska. W jubileuszowym roku „Wileńszczyzna” w hołdzie dla założyciela i wieloletniego kierownika Gabriela Jana Mincewicza, podjęła decyzję o nadaniu zespołowi jego imienia.

Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej zaprezentowano złote przeboje zespołu, oklaskiwane na wszystkich kontynentach świata, natomiast druga to widowisko muzyczno-taneczne w formacie 3D z zastosowaniem projekcji wideo opartej na grze świateł pt. „Noc Świętojańska na Wileńszczyźnie”.

Podczas przerwy w koncercie odbyła się prezentacja albumu o „Wileńszczyźnie”, który zawiera historię zespołu, prezentuje sylwetkę jego założyciela Gabriela Jana Mincewicza, a także zawiera piękne chwile, które zespół przeżył w swojej podróży artystycznej.

Na zakończenie jubileuszowego koncertu rozbrzmiała pieśń Gabriela Jana Mincewicza „Wileńszczyzny drogi kraj”, która od 2018 r. jest oficjalnym hymnem Wileńszczyzny, a licznie zgromadzona publiczność nagrodziła zespół za wspaniały występ owacjami na stojąco. Był także tort, kwiaty, listy gratulacyjne i dyplomy od ministra kultury, dla osób najbardziej zaangażowanych w działalność zespołu – dla obecnej kierownik Natalii Sosnowskiej, Leonardy Klukowskiej – głównej choreograf oraz Natalii Kowalowej – choreograf.

Prezes Związku Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski wraz z delegacją ZPL i AWPL: posłanką Ritą Tamašunienė i sekretarz Iwoną Kazakiewicz złożył zespołowi „Wileńszczyzna” najserdeczniejsze życzenia. „Wciąż jesteśmy pod wrażeniem tej duchowej uczty, którą nam przygotowaliście. Nie zważając na nie najlepsze czasy, nie zważając, że obecnie czasami jest mało poważana wolność i godność ludzi, zespół się zmobilizował i dał ten przepiękny koncert. Tym bardziej wielkie dla nich brawa!” – mówił Waldemar Tomaszewski.

Prezes ZPL podkreślił, że mówiąc o dokonaniach „Wileńszczyzny” nie sposób wspomnieć śp. Gabriela Jana Mincewicza. Przypomniał, że dokładnie za miesiąc będzie 5. rocznica śmierci „tego wielkiego człowieka, tego wielkiego Polaka”. Zaapelował o odpowiednie upamiętnienie wieloletniego kierownika zespołu, mówił, że na Wileńszczyźnie już są ulice nazwane jego imieniem, przypomniał, że jako poseł Gabriel Jan Mincewicz aktywnie bronił polskiej oświaty, dlatego powstające w Orzełówce Muzeum Szkolnictwa na Wileńszczyźnie będzie nosiło jego imię. Prezes ZPL przekazał także najnowsze wieści – w ciągu kilku najbliższych lat w Niemenczynie powstanie Szkoła Sztuk Pięknych, która również będzie nosiła imię Gabriela Jana Mincewicza.

Prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Józef Szyłejko pogratulował kierownictwu zespołu dotychczasowych sukcesów oraz życzyli dalszej owocnej pracy. „Jesteśmy z wami od lat 80. i zawsze wspominamy śp. Jana Mincewicza. Zawsze będziemy wspierać zespół” – zapewnił Józef Szyłejko.

W wydarzeniu artystycznym udział wzięło prawie 120 członków zespołu z różnych grup wiekowych.

Na koncert do Wilna przyjechali rodacy z Gdańska, Warszawy, Łodzi, Londynu. Patronat nad obchodami jubileuszowymi objął Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

***

Pierwszy koncert zespołu „Wileńszczyzna” odbył się w maju 1981 r., jednak początki zespołu sięgają września 1980 r. Członkowie szkolnych chórów „Orlęta” z Nowej Wilejki i „Jutrzenka” z Niemenczyna zasygnalizowali, że również po ukończeniu szkoły chcieliby dalej śpiewać i kultywować polskie tradycje, a zespół pod kierownictwem Jana Mincewicza by to umożliwił. We wrześniu 1980 r. rozpoczęła się praca, która doprowadziła do pierwszych koncertów na początku maja 1981 r. Zespół, wówczas tylko w postaci chóru, wystąpił na kilku scenach rejonu wileńskiego. Koncert odbył się też w dniu Konstytucji 3 Maja.

Od początku „Wileńszczyzna” chciała mieć swój oryginalny repertuar, oparty na miejscowym folklorze. Gabriel Jan Mincewicz, który przez 35 lat kierował zespołem, razem z jego członkami jeździł po wsiach i miasteczkach Wileńszczyzny, spotykał się ze starszymi mieszkańcami, nagrywał wspomnienia, dawne pieśni, śpiewane podczas różnych obrzędów, na chrzcinach, weselach i w ten sposób ocalił je od zapomnienia. W ten sposób zebrany unikalny repertuar „Wileńszczyzny” w późniejszych latach był prezentowany m.in. w wielu krajach Europy, w obu Amerykach, Australii.

Comments are closed.