Konrad Pawlik nowym ambasadorem RP na Białorusi

Sejm RP poparł kandydaturę nowego ambasadora Rzeczpospolitej na Białorusi Konrada Pawlika. Pierwszym zadaniem nowego ambasadora będzie przygotowanie wizyty ministra Waszczykowskiego w Mińsku, zaplanowaną już na najbliższe tygodnie.

Prezentując posłom kandydaturę Pawlika na stanowisko ambasadora w Mińsku, minister Waszczykowski powiedział, że „odmiennie niż nasi poprzednicy nie dorzyna watah. Ceni doświadczenie, profesjonalizm”.

Mówiąc o priorytetach polskiej polityki wobec Białorusi szef MSZ oświadczył:

Chcielibyśmy mieć po drugiej stronie granicy partnera niepodległego, suwerennego, stabilnego, który na dodatek -byłoby to jego marzeniem – rządzi się zasadami państwa prawa.

Z kolei Konrad Pawlik powiedział posłom komisji, że jego pierwszym zadaniem będzie bardzo dobre przygotowanie pierwszej oficjalnej wizyty polskiego ministra spraw zagranicznych na Białorusi, która według zapowiedzi dyplomaty ma się odbyć już za kilka tygodni.

Pawlik „głęboko wierzy, że mądra i wyważona polityka, pozwoli poprawiać sytuację polskiej mniejszości na Białorusi, nie pogarszając stosunków z oficjalnym Mińskiem” i obiecuje wspieranie wszystkich instytucji państwowych i organizacji pozarządowych realizujących projekty adresowane do polskiej mniejszości na Białorusi.

Konrad Pawlik w latach 2008-2016 pracował w MSZ. W latach 2014-2015 był podsekretarzem stanu ds. współpracy rozwojowej, Polonii, polityki wschodniej i bezpieczeństwa.

 

  1. Tylko wielka szkoda że polskie organizacje na Białorusi zostały rozbite i podzielone. Zostały małe grupki oświatowe i kościelne oraz zespoły ludowe. Pani Romaszewska Guzy wyciąga miliony złotych na telewizję Biełsat której nikt nie ogląda. To jest ogromne marnowanie środków publicznych.

Comments are closed.