Sejmowa podkomisja ds. Polaków na Litwie
Problemami mniejszości polskiej na Litwie zajmie się nowa sejmowa podkomisja. Została ono powołana przez działającą w Sejmie Komisję Łączności z Polakami za Granicą.
W skład podkomisji weszli dwaj parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości oraz po jednym z Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej oraz ugrupowania Kukiz’15.
Sytuacja Polaków na Litwie, a szczególnie to, co dzieje się w ostatnich latach, zwłaszcza w dziedzinie szkolnictwa, budzi duże zaniepokojenie – wskazuje poseł Michał Dworczyk, członek nowej podkomisji
– Podkomisja ma się zajmować całością sytuacji polskiej mniejszości na Litwie, szczególnie na Wileńszczyźnie. Oczywiście oświata będzie stanowiła jeden z najważniejszych punktów programu. Zamierzamy również zająć się poważną analizą i monitoringiem tego, jak wykonywany jest traktat polsko-litewski, w którym są zawarte dosyć szczegółowe zapisy dotyczące opieki i warunków, jakie powinna mieć mniejszość litewska w Polsce oraz polska na Litwie. W naszym przekonaniu ten traktat jest łamany przez stronę litewską, która nie wywiązuje się z przepisów traktatowych – podkreśla poseł Michał Dworczyk.
Problemy polskiego szkolnictwa na Litwie rozpoczęły się w 2011 roku. Wtedy litewski parlament, mimo protestów społeczności polskiej, ujednolicił egzamin z języka litewskiego w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych.
Wcześniej litewski był wykładany w szkołach mniejszości narodowych w mniejszym zakresie – jako język państwowy. Polacy mieszkający na Litwie wskazują, że konieczność nadrobienia zaległości powoduje, że dzieci często zaniedbują naukę innych przedmiotów.
Źródło: RadioMaryja.pl