Na Wileńszczyźnie w przededniu Święta i setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości upamiętniono śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który w kwietniu 2010 roku zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

W Wilnie nieopodal budynku stołecznego samorządu odsłonięto tabliczkę z nazwą ulicy Lecha Kaczyńskiego. Inicjatywę wysunęli radni miasta Wilna z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin. Na uroczystość przybyli przedstawiciele najwyższych władz Litwy, m.in. premier Saulius Skvernelis i przewodniczący Sejmu Viktoras Pranckietis.

Przemawiający podczas uroczystości podkreślali wielokrotnie, że śp. Prezydent Lech Kaczyński dążył do podtrzymania bliskich stosunków polsko-litewskich, zachęcał do wzajemnego porozumienia Litwinów z Polakami.

List do uczestników uroczystości skierował prezydent Polski Andrzej Duda: „Jest dla mnie dowodem szczególnej satysfakcji, że w roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz Litwę władze i mieszkańcy Wilna wspólnie pokazali światu, że pamięć o prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej Lechu Kaczyńskim, polityku wielkiego formatu, jest nadal żywa i pielęgnowana z ogromną starannością i troską”. Do zebranych na uroczystości listy wystosowali również premier RP Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Odsłonięcia tabliczek z nazwą ulicy Kaczyńskiego w językach litewskim i polskim dokonali inicjator nadania ulicy imienia śp. prezydenta Polski przewodniczący AWPL-ZChR, europoseł Waldemar Tomaszewski, premier Saulius Skvernelis, mer i wicemer Wilna Remigijus Šimašius i Edyta Tamošiūnaitė.

***

W Mejszagole w rejonie wileńskim odsłonięto tablicę przy Muzeum ks. Prałata Józefa Obrembskiego, upamiętniającą wizytę w tej miejscowości tragicznie zmarłego Prezydenta Kaczyńskiego wraz z prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem. Natomiast na budynku dworu Houwaltów odsłonięto też tablicę z nazwą placu imienia Lecha Kaczyńskiego.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: przewodniczący AWPL-ZChR, europoseł Waldemar Tomaszewski, przewodnicząca sejmowej frakcji AWPL-ZChR Rita Tamašunienė, ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska oraz gospodarz rejonu wileńskiego – Maria Rekść. Tablicę poświęcił ksiądz prałat Jan Kasiukiewicz, proboszcz w Mejszagole.

Odczytano skierowany do uczestników uroczystości list od brata śp. Lecha Kaczyńskiego – Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS. Polityk podkreślił, że te piękne gesty pamięci – upamiętnienia śp. Lecha Kaczyńskiego w Mejszagole oraz w Wilnie, gdzie imieniem polskiego prezydenta nazwano jedną z ulic – „są jakże drogim memu sercu wyrazem uznania dla wszystkiego tego, co Prezydent Lech Kaczyński uczynił dla Polaków na Litwie oraz na rzecz współpracy polsko-litewskiej”.

  1. PiS nie tylko daje ogromną kasę banderowcom, ale też prolitewskim liberałom, niby-Polakom, którzy są na usługach litewskich.
    Pojawiła się informacja, że w Kurierze Wileńskim u partyjnego liberała Klonowskiego pracuje niejaka Ilona Lewandowska, która często psioczy na Związek Polaków na Litwie, jak też wyraża swe subiektywne, negatywne sądy o Polakach na Litwie. Ostatnio jeden z portali podał ciekawostkę, że ona jest agentem służb specjalnych i pracuje tam w randze kapitana. Przez nieuczciwych zwierzchników służby bezpieczeństwa, zwolenników teorii Giedroycia, miała otrzymać zadanie zwalczania polskich organizacji na Litwie. Jest to żenujące i obrzydliwe.

  2. Polacy z Litwy, wraz ze swoimi organizacjami – Związkiem Polaków na Litwie oraz Akcją Wyborczą Polaków na Litwie-Związkiem Chrześcijańskich Rodzin, potrafili godnie uczić Prezydenta Rzeczypospolitej w tym wyjątkowym roku 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Comments are closed.