Litwa: dożynki w Pikieliszkach
Tegoroczne Święto Plonów rejonu wileńskiego rozpoczęło się w strugach deszczu. Kapryśna pogoda nie była jednak przeszkodą do radosnego świętowania i podziękowania rolnikom za ich ciężką pracę.
Tradycyjnie w ostatnią sobotę września w podwileńskich Pikieliszkach odbyło się Święto Plonów rejonu wileńskiego. To już dwudzieste czwarte dożynki koło dworku, należącego kiedyś do Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Święto rozpoczęło się od tradycyjnego korowodu wieńców, podczas którego zaprezentowały się 23 podwileńskie gminy, oraz polowej Mszy św. celebrowanej przez księży z Wileńszczyzny.
Zebranych przywitała gospodarz miejsca i uroczystości, mer rejonu wileńskiego Maria Rekść: – „Serdecznie wszystkim witam i dziękuję za to, że jesteśmy razem. Mimo deszczowej pogody. Bóg nam pokazuje, jak niełatwą pracę mają rolnicy, którzy i podczas deszczu, i podczas spiekoty muszą pracować na roli. Dzisiaj tradycyjnie dziękujemy Bogu i rolnikom za plon.”
Zgodnie z tradycją dożynkową pani mer podzieliła się ze wszystkimi uczestnikami święta, mieszkańcami i gośćmi, upieczonym z tegorocznego zboża chlebem.
Na rejonowe dożynki rejonu wileńskiego jak zawsze przyjechało wiele gości, w tym przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, poseł do Parlamentu Europejskiego Waldemar Tomaszewski, minister spraw wewnętrznych Litwy Rita Tamašunienė, przewodniczący Sejmu Litwy Viktoras Pranckietis, starosta i posłowie sejmowej frakcji AWPL-ZChR – Wanda Krawczonok oraz Michał Mackiewicz i Czesław Olszewski, mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz, wicemer Wilna Edyta Tamošiūnaitė, a także przedstawiciele administracji rządu, samorządów i organizacji społecznych.
Byli obecni także przedstawiciele wielu zagranicznych placówek dyplomatycznych na Litwie, w tym były ambasador Polski na Litwie Janusz Skolimowski, europoseł Mirosław Piotrowski, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Adam Pilat, przedstawiciele Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i inni.
Pozdrowienia uczestnikom i organizatorom dożynek rejonu wileńskiego przekazali przedstawiciele władz Polski, m.in. list ze słowami uznania dla Polaków na Litwie skierował lider „Prawa i Sprawiedliwości” Jarosław Kaczyński.
Prezydent Andrzej Duda napisał: – „Już niemal ćwierć wieku spotyka się polska wspólnota na święcie plonów rejonu wileńskiego. Przybywając co roku do podwileńskich Pikieliszek wiernie kultywują Państwo wielowiekowe tradycje rolnicze tej ziemi, a także tradycje polskości, która zadomowiona jest tutaj od pokoleń.”
„Z wielką satysfakcja odbieram Państwa sukcesy zawodowe, samorządowe, rodzinne i społeczne oraz cieszę się z zaangażowania polskiej wspólnoty w życie publiczne Litwy. Są państwo reprezentantami polskich talentów i budowniczymi mostów między naszymi krajami i narodami” – napisał Andrzej Duda.
List do uczestników i organizatorów dożynek skierował też premier Mateusz Morawiecki: – „Chciałbym podziękować za codzienny trud rolników i wszystkich Państwa, którzy uprawiacie tę ziemię, a także pielęgnujecie język ojczysty i ideały naszych przodków oraz wspólne Polakom i Litwinom wartości chrześcijańskie” – napisał szef polskiego rządu.
Dobrą wiadomość dla rolników rejonu wileńskiego przekazał przewodniczący AWPL-ZChR europoseł Waldemar Tomaszewski: -„Dla naszych rolników za rok zostaną zwiększone dopłaty bezpośrednie. Niestety, nasi rolnicy obecnie otrzymują najmniejsze dopłaty, ale będzie wyrównanie. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że wkrótce zostanie mianowany nowy komisarz ds. rolnictwa w Komisji Europejskiej i będzie nim przedstawiciel Polski Janusz Wojciechowski, który jest bardzo doświadczonym politykiem, pracował przez trzy kadencje w Komisji Rolnej i dobrze zna problemy rolników. Jest szansa, że dopłaty bezpośrednie będą wzrastały szybciej” – powiedział Tomaszewski. Dodał, że z Wojciechowskim, który ma między innymi korzenie wileńskie, miał okazję blisko współpracować w Parlamencie Europejskim.
Minister Rita Tamašunienė przywołując słowa Cypriana Kamila Norwida podkreśliła, że w naszym kraju „każdą kruszynę chleba podnosimy z ziemi przez uszanowanie”, jest tradycja szacunku do chleba, wdzięczności Bogu i rolnikowi za dar chleba. Odczytała też list od premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa, który podziękował władzom i całej wspólnocie rejonu „za realizację społecznych i kulturalnych inicjatyw, wzmacnianie wspólnoty i pielęgnowanie kultury narodowej”.
Prezes Związku Polaków na Litwie, poseł Michał Mackiewicz w swoim przemówieniu podkreślił, że podwileńskie dożynki to święto całej wspólnoty, ludzi uczciwych, pracowitych i serdecznych: – „Mamy pełną świadomość swojej tożsamości, swoich praw i obowiązków. Kochamy naszą Litwę, naszą Wileńszczyznę i wplatamy w wielobarwny wieniec kultury i społeczeństwa również swój polski czerwono-biały kwiatuszek.”
Deszczowa pogoda nie popsuła radosnego świętowania i programu artystycznego. Wystąpiły zespoły wokalne i taneczne, była wystawa rzemiosła ludowego, kiermasz jesiennych przysmaków, poczęstunek z kuchni polowej oraz atrakcje dla dzieci.
Na podst.: www.vrsa.lt (strona internetowa samorządu rejonu wileńskiego)
Hela
Zwykłe wyobrażenie o dożynkach jest takie, że to taka wiejska, ludowa impreza, bardziej disco polo niż cokolwiek innego.
Jednak dożynki na Wileńszczyźnie mają znacznie głębsza wartość, bo to nie tylko dziękowanie za plony, ale też w dużej mierze manifestowanie polskiego pochodzenia mieszkańców ziemi wileńskiej. Dlatego te imprezy w Pikieliszkach, Solecznikach czy innych miejscowościach są takie wyjątkowe.
L
Deszcz nie przeszkodził. Nawet pod parasolkami można się znakomicie bawić.