W poniedziałek, 11 listopada, przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie odbyły się uroczystości z okazji 101. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W uroczystościach udział wzięła delegacja przedstawicieli Sił Zbrojnych RP, kombatanci polscy z Litwy oraz osoby represjonowane, prezes Najwyższej Izby Kontroli, dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie szkół polskich na Litwie, harcerze z Litwy oraz z Polski, dyrektor generalny Orlen Lietuva z delegacją, przedstawiciele zespołów artystycznych oraz polskich mediów na Litwie.

Tradycyjnie na święcie byli obecni posłowie na Sejm RL z ramienia AWPL-ZChR, przedstawiciele samorządu miasta Wilna, rejonu wileńskiego, solecznickiego oraz trockiego, przedstawiciele „Macierzy Szkolnej” oraz przedstawiciele Związku Polaków na Litwie.

Ponadto delegacja z Wileńszczyzny na czele z przewodniczącym Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin, posłem do PE – Waldemarem Tomaszewskim, na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy, bierze dziś udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie. Waldemar Tomaszewski wziął udział m. in. w Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej, w Uroczystej Odprawie Wart na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, a także w spotkaniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości na Zamku Królewskim w Warszawie.

Uroczystości rozpoczęły hymny narodowe – Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej. W tym roku hymny wykonała młodzieżowa orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Majdanu Sieniawskiego.

Ambasador RP na Litwie pani Urszula Doroszewska przypomniała, że 22 listopada na Cmentarzu na Rossie odbędzie się pochówek powstańców styczniowych organizowany wspólnie przez władze Litwy i Polski. Ambasador podkreśliła, że zryw powstańców 1863 r. był jednym z kroków, które doprowadziły do niepodległości Polski.

Urszula Doroszewska podziękowała też najwyższym władzom Litwy za życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. „Dziś obydwa nasze kraje są niepodległe i bezpieczne, jesteśmy razem w NATO, a symbolem tej współpracy jest dla nas dzisiaj obecność polskich żołnierzy z misji NATO na Litwie, uczestników wspólnych ćwiczeń „Żelazny Wilk”, które w tych dniach się odbywają na Litwie” – mówiła ambasador.

Pułkownik Piotr Sadyś, attaché wojskowy Polski na Litwie odczytał list okolicznościowy wystosowany przez Ministra Obrony Narodowej RP – Mariusza Błaszczaka. „Musimy pamiętać, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, dlatego Wojsko Polskie stoi na straży naszej suwerenności, regularnie ćwiczy, modernizuje sprzęt, współpracuje z sojusznikami – dzięki temu możemy cieszyć się Polską. Jestem głęboko przekonany, że tak samo jak w czasie II Rzeczpospolitej, tak i obecnie Wojsko Polskie będzie ważnym elementem życia społecznego, jednoczącym nas wszystkich wokół sprawy najważniejszej – niepodległej i bezpiecznej Polski” – napisał w liście Mariusz Błaszczak.

Na zakończenie „Modlitwę za Ojczyznę” ks. Skargi poprowadził proboszcz wileńskiej parafii pw. św. Rafała – ks. Mirosław Grabowski.

Po wspólnej modlitwie rozpoczęło się składanie wieńców. Kwiaty złożyła m.in. starosta frakcji AWPL-ZChR Wanda Krawczonok, poseł na Sejm RL Czesław Olszewski, wicemer Wilna Edyta Tamošiūnaitė, starosta frakcji AWPL-ZChR w stołecznej Radzie – Zbigniew Maciejewski, radna m. Wilna Renata Cytacka, mer rejonu wileńskiego Maria Rekść, wicemer rejonu wileńskiego Teresa Dziemieszko, dyrektor administracji samorządu rejonu wileńskiego Lucyna Kotłowska, mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz, dyrektor administracji samorządu rejonu solecznickiego Józef Rybak wraz z radnymi, prezes „Macierzy Szkolnej” Józef Kwiatkowski, przedstawiciele Związku Polaków na Litwie, szkół oraz organizacji społecznych.

Jak każdego roku, uczestnicy uroczystości na Rossie przywitali uczestników jubileuszowej 25. Sztafety Niepodległości Wileńskiego Hufca Maryi im. Pani Ostrobramskiej. Sztafeta wyruszyła 6 listopada ze Lwowa przez Horodło, Kodeń, Pratulin, Narewkę, Sokółkę, Różanystok, Giby, Berżniki, Kopciowo, Ejszyszki, Koniuchy, Soleczniki, Turgiele, Rudaminę, Zułów, Powiewiórkę, Podbrodzie, Niemenczyn do Wilna na Rossę, do grobu Matki i Serca Syna i do pokonania miała ponad 1020km. Nie zważając na pogodę, zmęczenie, uczestnicy biegu udowodnili, czym dla nich jest miłość do ojczyzny i patriotyzm.

Po uroczystościach zebrani udali się na Opieki do Ostrej Bramy. Odpust Opieki Najświętszej Maryi Panny, Matki Miłosierdzia w Ostrej Bramie trwać będzie do 17 listopada 2019 roku.

  1. Wilniucy jak należy uczcili Święto Niepodległości i oddali hołd Marszałkowi, po czym przeszli na mszą świętą pokłonić się tej, co w Ostrej świeci Bramie..
    Ponieważ w ubiegłym roku Ambasador wraz ze swoimi doradcami wykręcili szokujący numer z manipulowaniem godzinami obchodów na Rossie, ta plama na wizerunku p. ambasador będzie widoczna jeszcze długo…

  2. W tym roku p. ambasador Doroszewska nie wychyliła się z chorym pomysłem przesunięcia uroczystości na Rossie, co zrobiła rok temu, zaprowadzając chaos, a tłumaczyła się mętnie myląc opinię publiczną. Wtedy ambasada nakazała imprezę o 13.-tej, choć zwyczajowo zawsze jest to samo południe, zresztą tak samo jak w Macierzy. Dodatkowo ta fanaberia ambasady spowodowała, że ludzie nie mogliby uczestniczyć w tradycyjnym odpuście w Ostrej Bramie, być może zresztą taki był cel Doroszewskiej. Całe szczęście że w tym roku już nie robiła takiego zamieszania i uroczystość przebiegła zgodnie z wieloletnią tradycją.

Comments are closed.