W Starych Wasiliszkach pod Szczuczynem odbyły się w niedzielę 16 lutego obchody 81. rocznicy urodzin Czesława Niemena.

Podczas uroczystości podsumowano projekt remontu dachu w rodzinnym domu Niemena, gdzie teraz mieści się muzeum artysty. Był on możliwy dzięki wsparciu Instytutu Polonika.

Uroczystości koncentrowały się wokół zamienionego na muzeum domu rodzinnego artysty. W miejscowym kościele, gdzie piosenkarz został ochrzczony i znajduje się jego tablica pamiątkowa, odprawiona została msza święta. Zebrani na uroczystościach białoruscy dziennikarze wspominali wywiady z Czesławem Niemenem. Mówili, że dla Białorusinów w czasach radzieckich był on swoistym głosem wolności. Miłośnicy piosenkarza coraz chętniej odwiedzają jego dom rodzinny. W zeszłym roku takich gości było prawie 10 tys., głównie z Polski, ale także innych państw, w tym tak egzotycznych jak Chiny czy Kamerun.

Marcin Wojciechowski, zastępca ambasadora RP na Białorusi zauważył, że Czesław Niemen jest jedną z tych postaci, która łączy Polskę i Białoruś. – Miejsce jego urodzenia Stare Wasiliszki jest świątynią dla sympatyków muzyki Niemena, również dla tych, którzy szukają wspólnych śladów w kulturze Polski i Białorusi – powiedział Wojciechowski.

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” sfinansował w zeszłym roku remont dachu w domu Niemena, za co zebrał liczne podziękowania od przedstawicieli władz lokalnych. mieszkańców i fanów Niemena. „Instytut Polonika sfinansował remont dachu, który był pokryty eternitem. Zrekonstruowano stare drewniane pokrycie. Prace odbyły się w oparciu o ekspertyzę rzeczoznawcy MKiDN, a zrealizowała je firma białoruska. Koszt remontu wyniósł 26 tys. euro – mówiła obecna na obchodach Marta Szafranek, rzeczniczka prasowa Poloniki.

Źródło: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej (www.gov.pl)

  1. Jego piosenki są ponadczasowe. Wciąż nowe pokolenia odnajdują w nich życiowe prawy jak ta, że dziwny jest ten świat, ale ludzi dobrej woli jest więcej.

Comments are closed.