Zakończył się konkurs fotograficzny „Polskość bielą i czerwienią się mieni”.

Koordynatorzy konkursu, czyli jego inicjator „Przystanek Historia” w Chicago oraz współorganizator Redakcja „Dziennika Związkowego” poinformowali o rezultatach fotograficznych zmagań adresowanych do uczniów szkół polonijnych i ich rodzin. Na konkurs nadesłano blisko 400 zdjęć z całego świata, spośród których jurorzy wyłonili zwycięzców.

W kategorii zdjęcie indywidulane zwyciężyła Zoe Szlapczynski – Szkoła im. Emilii Plater, Streamwood, USA.

W kategorii zdjęcie rodzinne  1 miejsce przyznano Rodzinie Nowickich – Szkoła im. Świętego Maximiliana Marii Kolbe, Chicago, USA. Natomiast 2 miejsce uzyskała Rodzina Trejgisów – Szkoła Społeczna przy ZPB, Wołkowysk, Białoruś.

Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Rodzina Burłakowów – Szkoła Sob.- Niedz. im. I. J. Paderewskiego przy ZOZPU Żytomierz, Ukraina.

Ogółem nagrodzono 34 laureatów, których nadesłane zdjęcia opublikowano na łamach Dziennika. Zwycięzcom kategorii przyznano nagrody pieniężne, a zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej z kategorii otrzymają dodatkowo pakiety edukacyjne ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej.

Wypowiedzi niektórych uczestników konkursu:

Skander Haddad z Tunezji, napisał: „Polskość w kolorach bieli i czerwieni jest z nami zawsze w naszym domu, a flaga Polski i Tunezji ma takie same kolory”.

Teresa Worobiej, nauczycielka z Wilna podkreśliła: „Od pokoleń nasze rodziny mieszkają na Litwie, a posługują się językiem polskim; używamy go także na co dzień w szkole wśród swoich przyjaciół”.

Na zdjęciu: 1 miejsce Zoe Szlapczynski – Szkoła im. Emilii Plater, Streamwood, USA

Na podst.: ipn.gov.pl

  1. Gratulacje dla laureatów jak i organizatorów.
    Krzewienie miłości do Matki Ojczyzny – Polski, to piękna i potrzebna sprawa.

Comments are closed.