Już po raz 20. pod hasłem „Światełko Pamięci” na lwowskich nekropoliach w Dzień Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny zapłonęły tysiące białych i czerwonych zniczy.

W trakcie tegorocznej akcji „Światełko Pamięci” Konsul Generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz złożyła wieniec na płycie głównej Cmentarza Obrońców Lwowa, przy której przedstawiciel KG RP we Lwowie złożył także wieniec współorganizatora „Światełka Pamięci” – Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a członkowie polskich środowisk na Ukrainie położyli kwiaty i zapalili znicze. Konsul Eliza Dzwonkiewicz złożyła ponadto wieńce przy pomniku żołnierzy Ukraińskiej Armii Halickiej oraz na jednym z nagrobków żołnierzy poległych w walkach z trwającą rosyjską agresją. Zgromadzeni wzięli także udział we mszy świętej, którą na Cmentarzu Obrońców Lwowa odprawił metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.

W Dniu Zadusznym na Cmentarzu Janowskim poświęcono nowy nagrobek upamiętniający podpułkownika kawalerii Wojska Polskiego Jana Henryka Włodarkiewicza, który został odnowiony m.in. dzięki wsparciu finansowemu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. Pułkownik Włodarkiewicz zmarł w 1942 roku we Lwowie i został pochowany na tym cmentarzu. W czasach radzieckich jego pierwotny grobowiec został zniszczony.

„Światełko Pamięci” to inicjatywa organizowana przez KG RP we Lwowie we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To wyjątkowe przedsięwzięcie angażuje tysiące członków środowisk polskich na Ukrainie. W trakcie „Światełka Pamięci” płonące znicze tworzą wyjątkową atmosferę refleksji i zadumy na nekropoliach nie tylko we Lwowie, ale i w Mościskach, Borysławiu, Czerwonohradzie, Uryczu, Drohobyczu, Jaworowie, Stryju, Majdanie, Samborze, Złoczowie, Szczercu, Iwano-Frankiwsku, Busku, Żółkwi, Brodach, Strzałkowicach, Łanowicach, Kołomyi i innych miejscowościach.

Ambasada RP w Kijowie

  1. Niech nasi Rodacy, złożeni na lwowskich nekropoliach, spoczywają w pokoju wiecznym.
    Niech spoczywają w pokoju wiecznym ci wszyscy, których mogił do dziś nie znamy: ofiary ukraińskiego ludobójstwa, rzezi wołyńskiej, wciąż czekający na ekshumacje i chrześcijański pochówek.
    R.I.P.

Comments are closed.